یادداشت ها و مصاحبه های یک خبرنگار
 
A reporter's notes and interviews

بسم الله الرحمن الرحیم

سرویس علمی فرهنگی خبرگزاری حوزه در راستای تبیین شعار کاربردی عاشورا و بیان هدف سیدالشهدا از قیام عاشورا گفت‌وگویی با حجت‌الاسلام والمسلمین مرتضی جوادی‌آملی انجام داده است که ما حصل آن در ذیل تقدیم می‌شود.




ادامه مطلب
نوشته شده در تاريخ ۱۳٩۱/۸/٢۸ توسط ح.کرمی

گفت وگو با آقای محسن مهاجرنیا استاد حوزه و دانشگاه ،مسئول انجمن های علمی حوزه و عضو هیأت علمی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی درباره آثار ونتایج پیروزی اوباما و تقابل دنیای غرب با جمهوری اسلامی وبحران سوریه و مسائل داخلی مانند اختلافات ومشکلات اقتصادی واستراتژی ایران در مقابل دشمنان.

جناب آقای دکتر مهاجرنیا ، در باره پیروزی اوباما در انتخابات امریکا و آینده روابط ایران و امریکا و ماجرای برنامه هسته ای ایران و تحریم های جهانی علیه کشورمان اظهار نظرهای مختلفی شده است می خواستیم نظر حضرتعالی را بدانیم.



ادامه مطلب
نوشته شده در تاريخ ۱۳٩۱/۸/٢۸ توسط ح.کرمی

بسم الله الرحمن الرحیم

آشنایی با تحریفات عاشورا و مبانی مطالعه در تحریفات عاشورایی از مهمترین مسائلی است که می تواند به هر عاشورا پژوه و محققی در این زمینه کمک کند سرویس اندیشه خبرگزاری شبستان در گفتگویی با حجت الاسلام و المسلمین محمد صحتی سردرودی، عاشورا پ‍ژوه در این زمینه به گفت و گو پرداخت است که مشروح آن در ذیل می آید:



ادامه مطلب
نوشته شده در تاريخ ۱۳٩۱/۸/٢۸ توسط ح.کرمی

بسم الله الرحمن الرحیم

تفاوت عرفان اصیل شیعی با عرفان صوفیانه و بیان بعض خاطرات و ناگفته‌ها درباره شخصیت مرحوم قاضی مطالبی هستند که در گفتگویی با  آیت الله العظمی محمد علی گرامی ( حفظه الله ) مورد بحث و بررسی قرار گرفتند .



ادامه مطلب
نوشته شده در تاريخ ۱۳٩۱/۸/٢٤ توسط ح.کرمی

بسم الله الرحمن الرحیم

پایگاه اطلاع رسانی حوزه این بار در جهت شناساندن مراکز علمی پژوهشی به سراغ مدیر پایگاه مجلات تخصصی نور رفته و در گفتگویی صمیمانه با حجت الاسلام «مهدی امینی مقدم» به معرفی این پایگاه پرداخته است. حوزه نت شما را به خواندن این گفتگوی خواندنی دعوت می کند.



ادامه مطلب
نوشته شده در تاريخ ۱۳٩۱/۸/٢٢ توسط ح.کرمی

بسم الله الرحمن الرحیم

در بخش اول گفتگو با حجت الاسلام حبیب اللهی مدیر سایت اندیشوران راجع به برکات و نحوه شکل گیری این پایگاه مطالبی درج شد در ادامه حوزه نت نظر خوانندگان محترم را به پیگیری قسمت دوم این گفتگوی صمیمی جلب میکند.



ادامه مطلب
نوشته شده در تاريخ ۱۳٩۱/۸/٢۱ توسط ح.کرمی

بسم الله الرحمن الرحیم

آنچه می‌خوانید حاصل گفتگوی خبرنگار سرویس علمی- فرهنگی مرکز خبر حوزه، با حجت الاسلام‌والمسلمین محمد صحتی سردرودی از محققان و پژوهشگران حوزه علمیه است که در آن اوضاع مسلمانان بعد از حادثه عاشورا و نقش حضرت امام سجاد (ع) و زینب (س) در مدیریت بحران و نیز مباحث پیرامون اربعین بررسی شده است.



ادامه مطلب
نوشته شده در تاريخ ۱۳٩۱/۸/۱۸ توسط ح.کرمی

بسم الله الرحمن الرحیم

پایگاه اطلاع رسانی حوزه در راستای شناساندن مراکز علمی و پژوهشی حوزوی به مخاطبین خود بنا دارد که سلسله مصاحبه هایی با مدیران و مسئولین این پایگاه ها داشته باشد و حاصل این گفتگو را به مخاطبین خود ارائه دهد به همین مناسبت در اولین گفتگوی خود به محضر حجت الاسلام محمود حبیب اللهی مدیر پایگاه اندیشوران رسیدیم و از کم و کیف این پایگاه پرسیدیم آنچه می خوانید بخش اول این گفتگوی صمیمانه است.



ادامه مطلب
نوشته شده در تاريخ ۱۳٩۱/۸/۱۸ توسط ح.کرمی

رهبر معظم انقلاب در دیدار اعضای ستاد برگزاری کنگره آیت‌الله قاضی شخصیت ایشان را در میان بزرگان کم‌نظیر خواندند و تاکید کردند که مرحوم آیت‌الله قاضی یکی از حسنات دهر است. حضرت‌آیت‌الله خامنه‌‌ای، رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار گذشته با اعضای کنگره بین المللی آیت‌الله سیدعلی‌آقا قاضی، شخصیت ایشان را در میان بزرگان کم‌نظیر خواندند و تاکید کردند که مرحوم آیت‌الله قاضی یکی از حسنات دهر است.

بر اساس این گزارش مشروح بخشی از این بیانات که امروز در آیین افتتاحییه این کنگره در تبریز از سوی حجت‌الاسلام والمسلمین محمدی گلپایگانی مسئول دفتر رهبر معظم انقلاب اسلامی قرائت شد به این شرح است:



ادامه مطلب
نوشته شده در تاريخ ۱۳٩۱/۸/۱٥ توسط ح.کرمی

شناخت عناصر عرفان حقیقی و تفاوت این عناصر با عرفان واره ها در گفتگو با حمید رضا مظاهری سیف موسس و مدیر موسسه بهداشت معنوی



ادامه مطلب
نوشته شده در تاريخ ۱۳٩۱/۸/۱٤ توسط ح.کرمی

ولایت معصومین از چه جنسی است که می گوییم بکم رزقنا الله؟

ا

ولایت معصومین در کنار تدبیر زندگی اجتماعی مردم دارای عنصر هدایت الهی نیز است که با انتخاب مردم رخ نمی دهد. آنها دارای قدرت تصرف در عالم هستی هستند برای همین در زیارات می گوییم بکم رزقنا الله.

عید غدیر در کنار سرور شیعیان برای به ولایت رسیدن مولا و مقتدایشان امیرالمومنین (ع) فرصتی است مغتنم تا رابطه این واقعه مهم تاریخی که به منزله اکمال دین و اتمام نعمت الهی بیان شده است را با  فلسفه حکومت تبیین شود. از این رو در گفت و گویی با حجت الاسلام والمسلمین محسن مهاجرنیا، رییس انجمن های علمی حوزه علمیه قم و عضو هیئت علمی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی این مهم را به بحث گذاشته ایم که مشروح آن در ذیل می آید.



ادامه مطلب
نوشته شده در تاريخ ۱۳٩۱/۸/۱۳ توسط ح.کرمی

بسم الله الرحمن الرحیم

انبیا الهی برخی به مقام امامت دست یافتند و عده ای صاحب این مقام عظیم نبودند ائمه معصومین امام بودند اما نبی نبودند، نگاه ما به مقام امامت ‌چنین نگاهی است. استاد ارجمند محقق و نویسنده توانا حجت الاسلام  محمدامین پورامینی از پژوهشگران حوزه علمیه در گفت‌وگو با خبرگزاری حوزه نحوه شکل‌گیری واقعه فرخنده غدیر را به بحث نشسته است.



ادامه مطلب
نوشته شده در تاريخ ۱۳٩۱/۸/۱۳ توسط ح.کرمی

بسم الله الرحمن الرحیم

معرفی بزرگان و شخصیت هایی امثال عارف کبیر آیت الله سید علی آقا قاظی طباطبایی چه ضرورتی دارد؟

در آیین و دین ما معرفی شخصیت های دینی از وظائف ماست و باید شخصیت های بزرگ دینی خود را معرفی و یاد و خاطره ایشان را زنده بداریم در کشور های غربی به  کوچکترین مسائلی که توسط   دانشمندان ایشان کشف می شود مورد تبلیغات گسترده ای قرار می گیرد و چهره های علمی خود را بسیار تبلیغ و ترویج می کنند، متاسفانه ما در این جهت گام های بلندی بر نداشته ایم و باید در این جهت سرمایه گذاری کنیم و ذخائر علمی و فرهنگی خود را به همگان معرفی کنیم. معرفی شخصیتی عظیمی مانند جناب میرزا علی آقای قاضی  که بزرگانی همانند علامه طباطبایی ها و بهجت ها را تربیت کرد که معصوم نبودند اما در مرز عصمت بودند کار بسیار ارزشمندی است و ما در این جهت کم کاری کرده ایم. آقای قاضی شخصیت های تربیت کرد که معصوم نبودند اما در مرز  عصمت بودند و به آن سمت و سو حرکت می نمودند و از معرفی و پاسداشت  چنین شخصیتی نباید غفلت کرد.



ادامه مطلب
نوشته شده در تاريخ ۱۳٩۱/۸/۱۳ توسط ح.کرمی

ضرورت تعریف عرفان اصیل و محوریت وحی از مهمترین مباحثی است که باید در مباحث عرفانی مورد توجه قرار بگیرد حجت الاسلام و المسلمین سید احمد خاتمی دراین گفتگو به برخی زوایای این مهمپرداخته است .



ادامه مطلب
نوشته شده در تاريخ ۱۳٩۱/۸/۱٢ توسط ح.کرمی

بسم الله الرحمن الرحیم

بررسی زمینه های شکل گیری شخصیت مرحوم قاضی در بیان آیت الله نجم الدین طبسی از مطالبی است که در این گفتگو به آن پرداخته شده است .

مرز بندی عرفان صادق و کاذب

باید بین عرفان صادق و کاذب مرز بندی کنیم مکتب‌های عرفانی که سر از تبرئه یزید و شمر در می‌آورد عرفان نیست و خرفان است آیا  یزید یکی از وسائل قرب الی الله است ؟! اگر اینگونه بود باید شیطان را هم تبرئه کنیم این‌ها همان القائات شیاطین است و ما باید شخصیت هایی مانند سید علی آقای قاضی را معرفی کنیم و مردم را با ایشان آشنا کنیم تا گرفتار چنین عرفان هایی نشویم من در این بحث اشاره ای به زمینه های رشد و شکل گیری شخصیت عارف کامل مرحوم سید علی قاضی طباطبایی خواهم داشت .



ادامه مطلب
نوشته شده در تاريخ ۱۳٩۱/۸/۱۱ توسط ح.کرمی

بسم الله الرحمن الرحیم

استاد فرزانه  حجت الاسلام و المسلمین شیخ حسن رمضانی خراسانی  در گفتگویی صمیمانه به بررسی  جایگاه عرفان اسلامی در حوزه علمیه نجف و عوامل  موثر در قوت و ضعف این علم پرداخته اند



ادامه مطلب
نوشته شده در تاريخ ۱۳٩۱/۸/۱۱ توسط ح.کرمی

آیت الله خلیل مبشر کاشانی سالها در محضر آیت الله سید عبد الکریم کشمیری به تلمذ و خوشه چینی پرداخته اند و مطالب ارزشمندی از این شاگرد بزرگ مرحوم میرزا علی آقای قاضی دریافت نموده اند. به همین مناسبت به خدمت ایشان رسیدیم و توحید [1] در اندیشه عرفانی مرحوم قاضی را از زبان ایشان شنیدیم آنچه می خوانید حاصل این گفتگوی صمیمانه می باشد.



ادامه مطلب
نوشته شده در تاريخ ۱۳٩۱/۸/۸ توسط ح.کرمی

چرا خطر عرفان های نوظهور در ایران بیشتر است؟

ا

موضوع عرفان های نوظهور و کاذب امروز یکی از مسائلی است که اگرچه نمی توان آن را دغدغه ای اساسی خواند اما معضلی است که رهبر معظم انقلاب از آن به برنامه های فلج کننده تعبیر می کنند.
ضرورت واکاوی علل گرایش برخی از افراد به این نوع عرفان واره ها علی رغم تعارض های آشکار با دین و نحوه جذب پیروان توسط آنها زمینه گفت و گو با حجت الاسلام رسول حسن زاده، پژوهشگر و از محققان موسسه بهداشت معنوی را فراهم کرده است، که مشروح آن در ذیل می آید:



ادامه مطلب
نوشته شده در تاريخ ۱۳٩۱/۸/۳ توسط ح.کرمی

ادعیه ماثوره خاندان عصمت گنج‌های ارزشمندی هستند که به رایگان در دسترس نوع بشر قرار گرفته تا بیاموزد که چگونه با دادار هستی لب به سخن بگشاید و آداب سخن با آفریدگار را فرا بگیرد، در بین ادعیه، دعای عرفه ابا عبد الله الحسین علیه السلام جایگاه ویژه‌ای دارد و حقایق توحیدی و معارف الهی در این دریای خروشان موج می‌زند، حجت‌الاسلام و  المسلمین احمد اسدی در گفتگو با سرویس علمی فرهنگی خبرگزاری حوزه به شرح و توضیح فقراتی از این گنج مخفی پرداخته‌اند امید آنکه مورد قبول طبع ارباب نظر قرار گیرد.

درباره ماهیت و تاثیرات دعا بسیار گفته‌اند و نوشته‌اند، اما بد نیست ابتدا حرفی از بعضی بیگانگان نقل کنیم که ایشان چقدر به اهمیت دعا توجه داشته و دارند.



ادامه مطلب
نوشته شده در تاريخ ۱۳٩۱/۸/۳ توسط ح.کرمی

اساس دستورات شرع مقدس حرکت به سوی توحید و جامعه توحیدی است و هر قدر به سوی این حقیقت حرکت کنیم دیدگاه‌ها عمیق‌تر می‌شود. سرویس علمی، فرهنگی خبرگزاری حوزه گفتگو با حجت الاسلام والمسلمین محمدباقر تحریری حقیقت توحید را در کلمات امام باقر علیه السلام جستجو نموده است آنچه می خوانید حاصل این گفتگو است.



ادامه مطلب
نوشته شده در تاريخ ۱۳٩۱/۸/٢ توسط ح.کرمی

امام باقر علیه السلام بالاترین شخصیت تاریخ:

امام خمینی(ره): ما مفتخریم که «باقر العلوم» بالاترین شخصیت تاریخ است و کسی جز خدای تعالی و رسول  صلی اللَّه علیه و آله و ائمه معصومین علیهم السلام مقام او را درک نکرده و نتوانند درک کرد، از ماست.[1]



ادامه مطلب
نوشته شده در تاريخ ۱۳٩۱/۸/۱ توسط ح.کرمی

بسم الله الرحمن الرحیم


گفتگوی خبرگزاری حوزه  با دکتر شریف لک زایی؛عضو هیأت علمی پژوهشکده علوم و اندیشه سیاسی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی

تحول در علوم انسانی به چه معناست ؟

 بحث تحول در علوم انسانی چند سالی است که بیشتر مطرح شده است. مراد از تحول در علوم انسانی این نیست که علوم انسانی رایج کتار گذاشته شود بلکه مراد این است که علوم انسانی را به مسیر صحیح آن برگردانیم و بر اساس معرفت شناسی و هستی شناسی و جهان بینی که در جامعه ما و در اندیشه اسلامی و علوم اسلامی وجود دارد این بحث ارتقا یابد و علوم اسلامی به علوم انسانی موجود جهت دهی کند.



ادامه مطلب
نوشته شده در تاريخ ۱۳٩۱/۸/۱ توسط ح.کرمی
تمامی حقوق مطالب برای یادداشت ها و مصاحبه های یک خبرنگار محفوظ می باشد