یادداشت ها و مصاحبه های یک خبرنگار
 
A reporter's notes and interviews

کتاب قضاوت‌های حضرت علی(ع) که عنوان دقیق آن «ارزیابی اخبار قضاوت‌های امیرالمؤمنین» است؛ شیوه ورود به مباحث درآن، بررسی احادیث مربوط به قضاوت‌های امیرالمؤمنین (ع) بوده و مطالب بین‌رشته‌ای است.

حجت الاسلام مصطفی صادقی مولف کتاب ارزیابی اخبار قضاوت‌های امیرالمؤمنین (ع)اثر تحسین شده در شانزدهمین همایش کتاب سال حوزه در این گفت و گو  رویکرد این اثر و نحوه پرداختن به روایات قضاوت های امیر المومنین (ع) را با معیارهای حدیثی و تاریخی  مورد بررسی قرار داده است .ادامه مطلب
نوشته شده در تاريخ ۱۳٩٤/۸/۱٤ توسط ح.کرمی

 شرایط زندگی اجتماعی کنونی به گونه ای است که بدون تأسیسات بانکی کارها پیش نمی‌رود، بلکه لازم است تشکیلاتی برای انتقال پول، بین حساب‌های مختلف، و برای قرض دادن به دیگران و معامله با پول دیگران مخصوصاً در جاهایی که اشخاص قدرت معامله ندارند وجود داشته باشد.

در این گفت وگو آیت الله گرامی به بررسی بانکداری اسلامی، چالش‌ها و شبهات وهمچنین راهکارهای اسلامی شدن بانک ها  پرداخته است.ادامه مطلب
نوشته شده در تاريخ ۱۳٩٤/۸/۱٤ توسط ح.کرمی

هجمه نرم دشمن به ایمان جوانان است خصوصاً جوانان نخبه،که امروزه در هر عرصه ای اعم از عرصه‌های علمی و نظریه پردازی وعرصه‌های مختلف فرهنگی حضور دارند و این مهم‌ترین پیام عاشورا به جوانان ماست.

در این گفتگو با محقق و نویسنده توانا حجت الاسلام و المسلمین حافظ نجفی زنجانی عضو هیأت علمی پژوهشکده حج و زیارت به موضوع جوان عاشورایی و نقش جوانان در حادثه عظیم عاشورایی پرداخته است.ادامه مطلب
نوشته شده در تاريخ ۱۳٩٤/۸/۱٤ توسط ح.کرمی

انجمن‌های علمی، نهاد خودجوش علمی و داوطلبانه ای است که حتی یک عضو رسمی ندارد و همه اعضای آن ،نخبگانی هستند که عمدتاً اعضای هیئت‌علمی و پژوهشی ارگان‌های دیگر هستند.

حجت الاسلام و المسلمین محسن مهاجرنیا رئیس انجمن های علمی «حوزه» در این گفتگو طی گزارشی از تاریخچه ،اهداف و شکل‌گیری انجمن‌های علمی حوزه وتبیین اولویت های علمی وپژوهشی این مجموعه گفت: انجمن‌های علمی، اصطلاحاً پاتوق گفتگو هستند و زمانی که یک فکر قصد عرضه را دارد، می توانیم بگوییم اینجا بورس افکار است.ادامه مطلب
نوشته شده در تاريخ ۱۳٩٤/۸/۱٤ توسط ح.کرمی

یکی از معانی و مصادیق کوثر همین زیارت عاشوراست. کوثر یعنی خیر کثیر و واقعاً زیارت عاشورا خیر کثیری است که اگر کسی بتواند با آن ارتباط برقرار کند به مقصود خود می ‌رسد.

در این گفتگو حجت الاسلام میرزا علی سلیمانی بروجردی به واکاوی و بررسی ابعاد مختلف این زیارت شریفه پرداخته است.حجت الاسلام سلیمانی از پژوهشگران حوزه دین بیش از 148 کتاب و 34 مقاله در موضوعات مختلف تراجم، فلسفه، عرفان، تاریخ و حدیث در کارنامه علمی خود دارد و برخی از آثار عاشورایی وی عبارتند از: شرح زیارت ناحیه مقدسه؛ المنصور در شرح زیارت عاشور در هفت مجلد، هدف قیام امام حسین؛ شرح دعاى بعد از زیارت عاشورا، مشهور به علقمه؛ گذرى بر دعاى علقمه؛ تحقیقى جامع پیرامون سه طفل شهید سیدالشهدا در کربلاء و....ادامه مطلب
نوشته شده در تاريخ ۱۳٩٤/۸/۱٤ توسط ح.کرمی

 امروز نیاز داریم بین فرهنگ عاشورایی با فرهنگ امروز خودمان پیوند برقرار کرده و تبیین کنیم امام حسین (ع) فرهنگی را احیا کرد که این فرهنگ تمام زمان‌ها و مکان‌ها را درنوردیده است.

 در این گفتگو حجت الاسلام و المسلمین  دکتر عبد الله حاجی صادقی جانشین نماینده ولی فقیه در سپاه پاسداران به واکاوی راه های نفوذ دشمن و راه های مقابله با آن پرداخته که در ادامه تقدیم می گردد.


نوشته شده در تاريخ ۱۳٩٤/۸/۱٤ توسط ح.کرمی

کتاب مثل عروسک‌ها درواقع براساس تجربه کتاب‌های قبلی به رشته تحریر درآمد و برگرفته از کتاب رسالة الحقوق امام سجاد علیه‌السلام است .

"مثل عروسک‌ها" اثر استاد فرهیخته یحیی علوی فرد که برای مخاطبان نوجوان و جوان به قلم نگارش درآمده و ایده آن برداشتی آزاد از رساله حقوق امام سجاد علیه‌السلام  می باشد که نویسنده در این اثر سعی کرده حقوق اعضای بدن و اهمیت آن را به مخاطب یادآوری کند او برای بیان این موضوع از داستانی تخیلی بهره برده که منظوم است و از این اثر در همایش کتاب سال حوزه به‌عنوان آثار تحسین‌شده تقدیر شد .

در این گفتگو  یحی علوی فرد خالق این اثر به بررسی جایگاه وضعیت کنونی ادبیات و شعر کودک در حوزه‌های علوم دینی و آشنایی بیشتر با زبان شعر کودک و دیگر آثار استاد نموده که در ادامه تقدیم می‌گردد.ادامه مطلب
نوشته شده در تاريخ ۱۳٩٤/۸/۱٤ توسط ح.کرمی
نسایی در آخر عمر خویش از مصر به دمشق رفت؛ در آنجا از او در مورد معاویه و فضیلت‌های او سؤال کردند؛ پس گفت: آیا به این که او را هم شان علی دانستید راضی نشدید، حال می‌خواهید او را از علی(ع) برتر کنید؟ پس آن‌قدر به او زدند تا او را از مسجد بیرون کردند؛ او را به رمله یا مکه بردند و در آنجا به خاطر شدت جراحات از دنیا رفت.
 
در گفتگو  حجت‌الاسلام و المسلمین محمود نجاریان معاون فرهنگی سازمان تبلیغات اسلامی استان قم به واکاوی حقیقت غدیر و لزوم بازگشت جامعه اسلامی به فرهنگ غدیر پرداخته است.
 


ادامه مطلب
نوشته شده در تاريخ ۱۳٩٤/۸/۱٤ توسط ح.کرمی

در مجامع روایی در بین احادیث مواردی وجود دارد که آن احادیث را با نام احادیث مناشده می شناسیم؛"مناشده" در لغت به معنای قسم دادن شخص به چیزی است که قصد دارد آن را کتمان کند یا آن را کتمان کرده است ولی ما از او می‌خواهیم که آن مطلب را اظهار کند از جمله این احادیث، حدیث غدیر است.

در این  گفتگو حجت الاسلام  المسلمین سید محمد طباطبایی یزدی به بررسی احادیث کتمان شده درفضیلت امیر المومنین (ع) و بویژه حدیث غدیر که نمونه ای از مظلومیت این امام همام است پرداخته است.ادامه مطلب
نوشته شده در تاريخ ۱۳٩٤/۸/۱٤ توسط ح.کرمی

حدود سال ۱۳۵۳، کتابی تحت عنوان یادنامه علامه امینی چاپ‌شده بود که آقای حکیم یا شهیدی گردآوری کردند، این کتاب شاید اولین یادنامه‌ای بود که برای یک رجل دینی تهیه می‌شد.

دکتر عبدالحسین طالعی، نویسنده آثاری مهدوی فاخری مانند؛ قصه زمین، طلوع خورشید، چشم‌انداز ظهور، گزارش میلاد،  ویژگی‌های امام موعود علیه‌السلام، ره‌توشه منتظران، از زبان آینه‌ها، راهنمای موضوعی کتاب مکیال المکارم فی فوائد الدعاء للقائم (ع)، فروغ مهدویت، نشانه‌های راه، کتابشناسی گزیده آثار دانشمندان اهل تسنن درباره امام مهدی(علیه‌السلام) و... با کوله باری از خاطرات جذاب از بزرگان و علمای شیعه در این گفتگو پرداخته است.ادامه مطلب
نوشته شده در تاريخ ۱۳٩٤/۸/۱٤ توسط ح.کرمی

 معرفت خدای متعال در مرحله‌ ای به واسطه عقل است و امام رضا علیه السلام استدلال ‌های گوناگون و عمیق عقلانی در رسیدن به فهم وحدت مطلقه خدای متعال بیان می‌کنند.

در این گفتگو  حجت ‌الاسلام ‌والمسلمین محمدباقر تحریری به موضوع "آموزه‌ های عقلانی و دعوت به تعقل در سیره علمی علی بن موسی ‌الرضا علیه‌السلام" پرداخته است که در ادامه تقدیم می ‌گردد.ادامه مطلب
نوشته شده در تاريخ ۱۳٩٤/۸/۱٤ توسط ح.کرمی

امام صادق (ع) در برهه ای از زمان که به‌عنوان یک شاخص در امت اسلامی معرفی شدند، هرکسی را که منسوب به ایشان بود جعفری می‌نامیدند و جعفری نامیدن این طایفه حقه را به این دلیل انجام دادند که جعفری بودن وجه ای مکتبی و دینی و اسلام‌شناسی دارد چراکه اسلام حقیقت جامع و کامله ای دارد که کسی از افراد عادی نمی‌تواند آن را آن‌گونه که هست بشناسد، مگر آنکه در پرتوی معارف معصومین(ع) این شناخت حاصل شود؛ بنابراین وقتی می‌گفتند: جعفری، اشاره به امام و امامت واقعی قرآنی دارد.


حجت‌الاسلام‌والمسلمین میرزا احمد اسدی مدرس سطح عالی فلسفه و عرفان اسلامی حوزه علمیه قم در این گفتگو به عظمت و جایگاه منحصربه‌فرد امام صادق (ع) در بین معصومین(ع) و چرایی نامگذاری مکتب امامیه به مکتب جعفریه را موردبررسی قرار داده است.ادامه مطلب
نوشته شده در تاريخ ۱۳٩٤/۸/۱٤ توسط ح.کرمی

گر کسی بر اساس قرآن به دنبال مهندسی فرهنگی باشد، باید بداند که تنها راه ، توجه به ترتیب نزول است. ما از این طریق می توانیم مدل قرآنی فرهنگ سازی را در مباحث مختلف استخراج کنیم.

حجت الاسلام والمسلمین عبدالکریم بهجت پور، نویسنده «تفسیر تنزیلی(به ترتیب نزول) اثرشایسته تقدیر شانزدهمین همایش کتاب سال حوزه به بررسی مبانی این روش تفسیری وتفاوت آن با دیگر روش های تفسیری رائج و نقش آن در مهندسی فرهنگی کشور پرداخته است.   ادامه مطلب
نوشته شده در تاريخ ۱۳٩٤/۸/۱٤ توسط ح.کرمی
 تفقه در دین، اجتهاد در دین می‌آورد و تفقه در مبانی اندیشه امام و همچنین آشنا بودن کامل با مبانی فکری ایشان، می‌توان اجتهاد در اندیشه امام را به ارمغان بیاورد، البته این‌گونه نیست که هرکسی قابلیت اجتهاد داشته باشد و این کار حتماً باید روشمند باشد.دکتر علی شیرخانی در این گفتگو به بررسی مبانی اجتهاد دراندیشه امام خمینی(ره) پرداخته که متن کامل این گفت وگو درادامه می آید.
 


ادامه مطلب
نوشته شده در تاريخ ۱۳٩٤/۸/۱٤ توسط ح.کرمی

 حجت الاسلام والمسلمین محمدباقرتحریری در این گفنگو به بررسی مضامین مناجات شعبانیه وعلت  نامگذاری این دعا به مناجات پرداخته است. مناجات شعبانیه فرازهای مفید و معارف بلندی نسبت به اظهار خضوع به درگاه الهی و مقامات انسان در مسیر کمال دارد، بر همین اساس مرحوم حاج شیخ عباس قمی می‌فرماید: خواندن این مناجات در مواقع دیگر هم مناسب است.

 شرح مبسوط این مناجات نیاز به کسی دارد که خودش معارف این مناجات را درک کند، به این معنا که به نوعی به معارف این مناجات رسیده باشد، توضیح دقیق این مناجات از آن نظرکه حق آن ادا شود، مشکل است اما لازم است برای جوانان و جویندگان معارف اسلامی این مناجات شرح شود، تا معلوم گردد این مناجات چه معارف بلندی را در بر دارد.ادامه مطلب
نوشته شده در تاريخ ۱۳٩٤/۸/۱٤ توسط ح.کرمی
تمامی حقوق مطالب برای یادداشت ها و مصاحبه های یک خبرنگار محفوظ می باشد