یادداشت ها و مصاحبه های یک خبرنگار

A reporter's notes and interviews

بسم الله الرحمن الرحیم

جذب نیرو با اعطای وام و ایجاد فرصت شغلی از درآمد نفتی عربستان!! ا بودجه اصلی ترین تشکیلات وهابی عربستان با نام رابطة العالم الاسلامی کاملا آزاد و بدون محدودیت از فروش نفت است؛ آنها با اعطای کمک های مالی و ایجاد فرصت های شغلی دیگران را با خود همراه می کنند. وهابیت، زائده شومی که در بدنه اسلام همچون قارچ سربرآورده و با ترویج عقاید پوچ و باطل بیشترین صدمات را بر پیکر این مکتب وارد کرده است. اگرچه این غده سرطانی شیعه را آماج حملات بی امان به دلیل عقاید و آموزه های ناب و وحیانی امامیه کرده است اما خود با ترویج مبطلات خرافی همچون تعبیر به جسمانیت خدا، بهترین فرصت را برای شبهه افکنی های دشمن ایجاد کرده است.
چگونگی تبلیغات این فرقه ضاله در ایران، نحوه تامین منابع مالی آن، آسیب هایی که بر پیکر اسلام وارد کرده است و ... زمینه ای را فراهم کرد تا با حجت الاسلام محمدمحسن مروجی طبسی، کارشناس مسائل فرق و مذاهب و استاد حوزه و دانشگاه، مولف کتاب های "امام رضا(ع) به روایت اهل سنت"، "درسنامه نقد وهابیت"، "زیارت امام رضا(ع) از دیدگاه اهل سنت"، "اولین یار پیامبر کیست"، "حدیث سلسلة الذهب به روایت اهل سنت" و "بازخوانی یک ریزش" به گفت و گو بنشینیم که مشروح آن در ذیل می آید:


وهابیت با چه شیوه های تبلیغی در ایران و دیگر کشورهای اسلامی عمل می کند؟
وهابیت از شیوه های تبلیغی متنوعی استفاده می کند، یکی از این شیوه های تبلیغی در کشور ما بحث بازگشت به قرآن و بیان توحید واقعی است، یعنی بین جوانان به ویژه جوانان اهل سنت اینگونه تبلیغ می کنند که ما قصد داریم اسلام حقیقی که استفاده از قرآن و روایت است را زنده کنیم و به این شیوه اهل سنت را فریب می دهند.
روش دیگر وهابیت در تبلیغ استفاده از جوانان دانشجوی به ظاهر غیرعالم است که با اصرار بر برخی عقائد انحرافی وهابیت مثل مسئله توحید در بین دانشجویان فعالیت کرده و شبهات را بین آنها ترویج می دهند.
اقدام دیگر وهابیت که غالبا در مناطق اهل سنت اتفاق می افتد راه اندازی مکتب خانه به اسم اهل سنت و بعد گسترش فعالیت و جذب نیرو برای فعالیت های بعدی است.
یکی دیگر از اقدامات وهابیت برای ترویج عقاید ضاله خود گرفتن ژست دفاع از اهل سنت ایران و اعاده حقوق اهل سنت است که از این طریق سعی می کنند بین اهل سنت ایران و نظام جمهوری اسلامی شکاف ایجاد کنند.

 منابع مالی این فرقه چگونه و از چه محلی تامین می شود؟
یکی از اصلی ترین منابع مالی این فرقه نفت عربستان است، بودجه اصلی ترین تشکیلات تبلیغی عربستان سعودی با نام رابطة العالم الاسلامی بودجه کاملا آزاد و بدون محدودیت از فروش نفت است و این مرکز تقریبا در همه کشورها نماینده و تشکیلات دارد و پول هنگفتی را در کشورهای مختلف خرج می کند. البته این بخشی از منابع مالی فرقه وهابیت است. این فرقه منابع مالی دیگری از طریق سرمایه داران سعودی و قطری نیز جذب کرده است. همچنین برخی از گروه های مرتبط با این فرقه مثل گروهک تروریستی جندالله(جند الشیطان) توسط آمریکا و اسرائیل مورد حمایت مالی و اطلاعاتی قرار می گیرند.

 نحوه عضوگیری این فرقه به چه شیوهای است و چقدر موفق عملکرده است؟
این فرقه برای عضوگیری از سیستم فرد به فرد و یا چهره به چهره عمل می کند یعنی هر یک از اعضای این فرقه با دیگر افراد ارتباط گرفته و برای تاثیر گذاری بر آنان تلاش می کند و این فرقه با استفاده از این شیوه در بین جوانان اهل سنت تا حدودی موثر بوده است.

 سیستم امنیتی این فرقه در ایران و دیگر کشورها چگونه است؟
در ایران شرایط خاصی وجود دارد این فرقه در ایران با توجه به حاکمیت شیعه و با سوء استفاده از رافت اسلامی و اخلاق علوی غالبا فعالیت های خود را با پوشش اهل سنت انجام می دهند، تا برخورد با آنها دشوار شود و چون بین خود به صورت کاملا بسته عمل می کنند و از حضور افراد غریبه در بین خود پرهیز می کنند.
وهابیت در خیلی از استان های کشور فعالیت می کند و البته در استان های مرزی فعالیت بیشتری دارد و این فعالیت در استان سیستان و بلوچستان و آذربایجان و خوزستان و کردستان شکل گسترده تری دارد. البته به خاطر جنایاتی که انجام داده است منفور شده و گرایش به این فرقه بسیار کمرنگ شده است.

آنها برای رسیدن به اهداف شوم خود و همراه کردن دیگران با نقشه هایشان از راه وام های آسان و کمک های مالی به افراد و سرکشی به خانه آنها و ایجاد شغل برای کسانی که با آنها همکاری می کنند بسیار استفاده می کند.

 در کدام جریان های بین المللی که به بدنه اسلام آسیب وارد کرده است می توان ردپای این فرقه را مشاهده کرد؟
در مسئله اسلام ستیزی در غرب که برخی از جلوه های آن کاریکاتورهای ضد پیامبر و ساخت فیلم ضد قرآنی فتنه و ... بوده است از جنایات وهابیت در کشورهای اسلامی سوء استفاده شده و جالب است که وهابیت در این اسلام ستیزی هیچ واکنشی از خود نشان نداد.
این فرقه با نمایش افراطی گری اسلامی و انجام عملیات انتحاری و قتل عام مسلمانان چهره بدی از اسلام به نمایش گذاشته است.
 

در عرصه بین المللی این فرقه با چه فتنه هایی همراهی می کند؟
اساسا این فرقه با هر فتنه ای علیه مسلمانان همکاری می کند، چه جنگ اسرائیل علیه حزب الله باشد و چه مقابله اسرائیل با مردم غزه باشد به هر حال وهابیت در عمل، همراه دشمنان مسلمانان است.
در جریان های ضد اسلامی دیگری چون قرآن سوزی سکوت پیشه می کند.
 

جریان سلفی گری در ایران از چه حدی از رشد برخوردار است؟
این جریان متاسفانه در میان اهل سنت از رشد نسبتا بالایی برخوردار بوده است و فعالیت های اقتصادی اجتماعی، سیاسی و مذهبی این جریان موجب گسترش آن در جامعه ایران گردیده است.
چه مناطقی درایران و جهان اسلام بیشتر در معرض خطر این فرقه و تبلیغات آن قرار دارند؟
مناطقی از کشورهای اسلامی که از سطح فرهنگی پایین تری برخوردار هستند و علمای بزرگی در بین آنها وجود ندارد، بیشتر از بقیه مناطق در معرض خطر این فرقه هستند.
پایان پیام/

منتشر شده در : شبستان

[ ۱۳٩۱/٩/۱٥ ] [ ٩:۱۳ ‎ق.ظ ] [ ح.کرمی ]

[ نظرات () ]

مجله اینترنتی دانستنی ها ، عکس عاشقانه جدید ، اس ام اس های عاشقانه