یادداشت ها و مصاحبه های یک خبرنگار

A reporter's notes and interviews

سالها پیش- 17/5/83- وقتی به حرم حضرت معصومه ( سلام الله علیها ) برای زیارت مشرف شده بودم ناگهان چشمم به آیت الله نجومی کرمانشاهی افتاد از باب ادب به محضر ایشان رسیدم از ایشان درخواست نوشتن مطلبی به یادگار نمودم استاد با نهایت تواضع درخواست این حقیر را پذیرفت و دستور العملی نوشتند که به همه دوستداران علامه نجومی تقدیم می کنم.


آیت‌الله سید مرتضی نجومی (۲۶ بهمن ۱۳۰۷ در کرمانشاه- ۲۵ آبان ۱۳۸۸) از هنرمندان و مفسران قرآن ایرانی بود. وی عضو پیوسته فرهنگستان هنر و چهره ماندگار هنر ایران بود.

در آثار به ثبت رسیده از او می‌توان به مجموعه عکسی از آثار خطی او، چند رساله ارزشمند با عناوینی چون: «رساله بعد معنوی هنر خط، رساله التصویر و التمثیل، رساله الغناء، رساله النجاسه الخمر، تفسیر سوره مؤمن و رساله‌ای در تعظیم شعائر اسلامی» اشاره کرد.

او از برترین‌های هنر خوشنویسی جهان بود و نزد خطاطان بزرگی همچون هاشم بغدادی به تمرین و ممارست پرداخت تا در انواع خطوط اسلامی خطاطی چیره‌دست شد. او همچنین در تذهیب و تشعیر و تجلید و گل و بوته‌سازی آثار جاودانه‌ای پدید آورد. وی به عنوان یکی از چهره‌های ماندگار ایران در عالم هنر، مورد تقدیر قرار گرفت این عالم بزرگ سرانجام در ۲۵ آبان ۱۳۸۸ در سن ۸۱ سالگی و در منزل شخصی خود در کرمانشاه درگذشت.

[ ۱۳٩۱/٩/۱۸ ] [ ٤:۳٩ ‎ب.ظ ] [ ح.کرمی ]

[ نظرات () ]

مجله اینترنتی دانستنی ها ، عکس عاشقانه جدید ، اس ام اس های عاشقانه