یادداشت ها و مصاحبه های یک خبرنگار

A reporter's notes and interviews

بسم الله الرحمن الرحیم

نیاز جامعه انسانی و نسل کنونی به الگو گیری سبک زندگی از مسائل مهمی است که رهبر انقلاب نیز بارها و بارها به اهمیت این مطلب اشاره داشته اند ؛ تا جایی که در سفر اخیر خود به خراسان شمالی در جمع پرشور هزاران نفر از دانشجویان، دانش‌آموزان و دیگر جوانان «سبک زندگی» را بخش اساسی و حقیقی پیشرفت و تمدن‌سازی نوین اسلامی خواندند و با دعوت از نخبگان و صاحبان فکر و اندیشه برای «پرداختن به این مفهوم مهم، آسیب‌شناسی وضع موجود سبک زندگی در ایران و چاره‌جویی در این زمینه» تأکید کردند: پیشرفت در علم و صنعت و اقتصاد و سیاست که بُعد ابزاری تمدن اسلامی را شکل می‌دهد، وسیله‌ای است برای دستیابی به سبک و فرهنگ صحیح زندگی و رسیدن به آرامش، امنیت، تعالی و پیشرفت حقیقی –است- .«برگرفته از سایت رهبر انقلاب»

پاسخ به دعوت رهبر معظم انقلاب از نخبگان و صاحب‌نظران اسلام برای پرداختن به مفهوم سبک زندگی اسلامی و آسیب‌شناسی گرایش خانواده‌‌های اسلامی به سبک زندگی غربی، در سایه توجه به سبک زندگی پیامبر عظیم‌الشان اسلام و ائمه اطهار تحقق پیدا می‌کند.

سرویس علمی و فرهنگی خبرگزاری حوزه به مناسبت رحلت پیامبر اسلام(ص) در گفت‌وگو با حجت‌الاسلام‌ محمدباقر پورامینی برخی زوایای زندگی نورانی پیامبر اکرم(ص) را بررسی کرده است


معرفی اجمالی حجت الاسلام و المسلمین محمد باقر پور امینی

آقای محمد باقر پور امینی در سال ١٣۴٧ متولد شد. به سال ١٣۶۶ مقدمات دروس حوزوی را آغاز کرد. سپس دروس سطح را خدمت اساتید بزرگواری همچون آیات و حجج الاسلام طالقانی ( لمعه )، محمدی خراسانی ( لمعه )، حسینی بوشهری ( اصول فقه )، احمدی میانجی ( مکاسب )، استادی ( مکاسب )، پایانی ( مکاسب )، موسوی تهرانی ( رسائل و کفایه ) و بیگدلی ( کفایه ) فرا گرفت. وی در سال ١٣٧۶ و 1378در درس خارج فقه آیت الله زنجانی و اصول آیت الله کوکبی شرکت کرد و از سال ١٣٧٩ نیز در درس خارج فقه آیت الله تبریزی و اصول آیت الله وحید خراسانی حضور یافت و همزمان با تحصیلات حوزوی ، به فعالیتهای تبلیغی، تدریس و تالیف نیز پرداخته است.برخی تالیفات ایشان عبارت است از : چهره ها در حماسه کربلا، ابوفراس حمرانی شهریار شعر؛ ارباب معرفت؛ جوان در چشم و دل پیامبر؛ پیامبر و جوان امروز، تصمیم های بزرگ جوانی، تمدن اسلامی،  آیت الله مظفر رمز بیداری ؛ علامه طبرسی پیشوای مفسران ؛ حاج آقا حسین قمی قامت قیام، حضرت عبدالعظیم حسنی آفتاب ری، حکایت قدرت و معنویت، رسول رحمت (ص)، پیامبر (ص) در نهج البلاغه، ریزش ها و رویش ها در عصر امیرمومنان(ع)، سیره سالکان، سیمای قرآنی جوان، صفویان نماد اقتدار ایران، ، مکتب سیاسی قم،.

ضمن تشکر از شما استاد ارجمند در ابتدا تعریفی از سبک زندگی داشته باشید و بفرمایید اصلا سبک زندگی به چه معناست ؟

به دلیل اهمیتی که بحث سبک زندگی دارد لازم است تعریفی از سبک زندگی داشته باشیم ، سبک زندگی به همه مسائلی برمی گردد که متن زندگی انسان را در دنیا شکل می دهد ، مسائلی چون خانواده ، نوع مسکن ، نوع لباس ، آراستگی ، الگوی مصرف ؛ اوقات فراغت ، کسب و کار ، رفتارهای فردی و اجتماعی در محیط های مختلف را در بر می گیرد ، باور ما این است که اسلام همه نیازهای انسان را در نظر داشته است و با دستورات خویش بر آورده کرده است ، طبیعی است که علاوه بر تلاش در همه ابعاد از جمله فقه ، حقوق در بحث اخلاق اسلامی هم و به خصوص در سلوک عملی محورهای مهم و راهگشایی درمعارف دینی بیان شده است  با توجه به فرمایشات پیامبر اکرم –صلی الله علیه و اله و سلم - می توان عقل معاش را مترادف با سبک زندگی دانست ؛ طبیعی است که نقش الگوهای رفتاری در زندگی آدمی نقش محوری است و ما باید بر الگو گیری از شخصیت و سیره عملی پیامبر اکرم تکیه و تاکید  داشته باشیم  و باید متوجه باشیم که غفلت ازاین باور سبب می شود که یک سبک زندگی تحمیلی را بپذیریم و مقهور سبک زندگی ای که با دین میا نه ای ندارد شویم متاسفانه جلوه هایی از از این سبک زندگی را در جامعه دینی خود شاهد هستیم ؛ از این رو هشدار مقام معظم رهبری را باید جدی گرفت و نسبت به باز شناخت سبک زندگی اسلامی و ارائه آن به مردم کوشید.

دلایل نیازمندی ما به سبک زندگی پیامبر اکرم (ص) چیست ؟

 ما به پیروی از رسول اکرم محتاجیم و آبادانی دنیا و آخرت ما در گرو این اقتدا است . یکی از علل این نیازمندی و اقتدا جامعیت پیامبر اکرم است. حضرت یک شخصیت کامل و جامع است ، سیره اخلاقی پیامبر و شخصیت ایشان مانند دین اسلام جامع و همه جانبه است و در واقع ما وقتی از جامعیت اسلام سخن می گوییم این نگاه جامع را هم می توانیم در زندگی پیامبر اکرم داشته باشیم ، جامعیت در شخصیت پیامبر اکرم موج می زد و گفته علامه شهید مطهری (ره) : « تاریخ هرگز شخصیتى مانند او را یاد ندارد که در همه ابعاد انسانى در حد کمال و تمام بوده باشد. او به راستى انسان کامل بود؛ مجموعه‏آثاراستادشهیدمطهرى، ج‏2، ص: 264 » پیامبر در آن واحد هم نرم بود و هم سخت در مسائل شخصی اهل نرمش و مدارا بود و در مسائل اصولی صلابت ویژه ای داشت ؛ هم مردجنگ بود و هم مرد معنویت ، هم مرد عبادت و پارسایی بود و هم مرد سیاست ؛ متهور در جنگ بود و آرامش و صفای معنوی خاصی در پیامبر موج می زد ؛ از افراط و تفریط دور بود ، در عین اینکه مردم را از بنده شکم بودن دور می کرد اما اجازه نمی داد راه راهبان را پیش بگیرند ؛ اموری را دوست داشت ؛ بوی خوش ، نماز و شب زنده داری ، لذت حلال ، گرسنگی و تواضع ، سادگی وخفت مونه را دوست داشت و در مقابل آن تکبر ، شرک ، اشرافیت و تملق و چاپلوسی را دشمن می شمرد و  توجه به این نکات ، زندگی ساز است . سخن از سبک زندگی یعنی توجه به این ابعاد جامع . اینجاست که انسان می تواند با اقتدا به پیامبر اکرم زندگی زیبایی را برای خود ترسیم کند . پیامبر در عین سادگی طرفدار فقر نبود ، مال و ثروت را به سود جامعه می دانست و آن را در صرف راه های مشروع لازم می دانست مرحوم فیض در محجة البیضاء ج 6 ص 44 به این مطلب ار حضرت اشاره دارد که ایشان می فرمود: چه نیکوست  ثروتی که از راه مشروع بدست آید برای آدمی که  شایسته داشتن ثروت باشد و بداند چگونه این ثروت را صرف کند .

 با این فرهنگ و سبک زیبای زندگی می توانیم زندگی خود را سامان دهیم و این سبک مدلی است قابل ارائه برای  پیروان محمد – صلی الله علیه و آله و سلم - و هم شیفتگان ایشان، گرچه پیروان ادیان دیگر باشند.


چه ارتباطی عقل معاش با سبک زندگی دارد؟

عقل معاش را می توان در مفهوم جامع خود مترادف سبک زندگی دانست زیرا ناظر به مهمترین محورهای سبک زندگی است ، عقل معاش به تعبیری همان عقل زندگی ؛ عقل اقتصادی و عقل اجتماعی است که به فردی که در جامعه زندگی می کند و به نوعی درگیر مسائل اقتصادی و اجتماعی است توانایی فعالیت موثر را می دهد . عقل معاش با شاخص هایی مانند الگوی مصرف ، کار و تولید ، شیوه  گذران اوقات فراغت ؛ آداب معاشرت ؛ الگوهای زندگی خانوادگی ؛ بهداشت ؛ سلامت و خیلی از مسائلی که در متن زندگی ما مطرح است ارتباط دارد .در میان محور های عقل معاش ، دو بعد برای زندگی امروز ما مهم است یکی نقش کار در سبک زندگی با الهام از شخصیت پیامیر (ص) و دیگری چگونگی مصرف .

با توجه به این دو محوری که حضرت عالی اشاره داشتید نگاهی به  نقش کار در سبک زندگی پیامبر اکرم داشته باشید؟

جوهر وجود آدمی با تلاش و کار جلوه گر می شود اسلام از انسان می خواهد که در آبادانی و عمران زمین همت کند و به عنوان عضوی از جامعه برای زندگی خوب و آبرومند نقش ایفا کند ، کار کند و سهمی در سازندگی و تولید داشته باشد و کسی که در تولید و سازندگی  سهمی داشته باشد طبیعتا به یک در آمد مشروعی هم می رسد . از این رو امروزه کار نقش مهمی در سبک زندگی و عقل معاش ایفا می کند .

مرحوم شیخ حرّ عاملی این روایت را نقل می کند : «  إِنَّ قَوْماً مِنْ أَصْحَابِ رَسُولِ اللَّهِ ص لَمَّا نَزَلَتْ وَ مَنْ یَتَّقِ اللَّهَ یَجْعَلْ لَهُ مَخْرَجاً وَ یَرْزُقْهُ مِنْ حَیْثُ لا یَحْتَسِبُ - أَغْلَقُوا الْأَبْوَابَ وَ أَقْبَلُوا عَلَى الْعِبَادَةِ وَ قَالُوا قَدْ کُفِینَا فَبَلَغَ ذَلِکَ النَّبِیَّ ص- فَأَرْسَلَ إِلَیْهِمْ فَقَالَ مَا حَمَلَکُمْ عَلَى مَا صَنَعْتُمْ فَقَالُوا یَا رَسُولَ اللَّهِ‏ تُکُفِّلَ  لَنَا بِأَرْزَاقِنَا فَأَقْبَلْنَا عَلَى الْعِبَادَةِ فَقَالَ إِنَّهُ مَنْ فَعَلَ ذَلِکَ لَمْ یُسْتَجَبْ لَهُ عَلَیْکُمْ بِالطَّلَبِ؛وسائل الشیعة، ج‏17، ص: 27  »زمانی که این آیه نازل شد « وَ مَنْ یَتَّقِ اللَّهَ یَجْعَلْ لَهُ مَخْرَجاً وَ یَرْزُقْهُ مِنْ حَیْثُ لا یَحْتَسِبُ ؛ سوره طلاق 65- 2- 3. » هر کس از خدا بترسد از جایی که فکر نمی کنند روزی او می رسد؛ با نزول این آیه ،  عده ای کار و کسب خود را تعطیل کردند و  به عبادت رو آوردند و گفتند : خدا روزی ما را می رساند و این یک انحراف بود ؛ پیامبر اکرم وقتی این جریان را شنیدند همه را فرا خواند گفتند چه سبب شد دست از کار کشیدید ؟!

گفتند : این آیه

حضرت فرمودند : کسی که چنین کند دعای او مستجاب نمی شود و مشمول رحمت خدا نیست ؛ عَلَیْکُمْ بِالطَّلَبِ،  به دنبال کار و روزی حلال بروید .

اسلام بر عامل کار در چهار چوب توسعه زندگی فرد ؛ اقتصاد فرد ، اقتصاد خانواده ، اقتصاد جامعه تاکید دارد و هر فعالیت مفیدی را محترم می شمارد  لذاست که پیامبر اکرم دست کار گر را می بوسد و می فرماید : « هذه ید لا تمسّه النار ؛ اسد الغابة ، ابن اثیر  ج 2  ص 269 ؛تاریخ بغداد، خطیب بغدادی، ج ‏7، ص 353  » این دستی است که هرگز آتش به او نمی رسد ؛ این نگاه زیبای پیامبر اکرم است به کار . در حدیث دیگری از رسول مکرم اسلام نقل شده است : « الْعِبَادَهُ سَبْعُونَ جُزْءً أَفْضَلُهَا جُزْءً طَلَبُ الْحَلَالِ ؛مستدرک‏الوسائل ج 13 ص 12 باب 3 »عبادت هفتاد جز دارد که بهترین آن کسب حلال است و این نگاه پیامبر اکرم نسبت به کار و تلاش می تواند برای جوانان ما الهام بخش است ؛ نقل است که شخصی نزد پیامبر آمد و این جوان از اول صبح تا به شب مشغول کار و سازندگی بود و اطرافیان پیامبر به کنایه گفتند : این جوان اگر نیروی خودش را در جهت عبادت خدا به کار می برد شایسته مدح و ستایش بود و خواستند به گونه ای او را مذمت کنند . پیامبر فرمود : این سخن را نگویید ؛ اگر این جوان برای معاش خود کار می کند تا در زندگی محتاج دیگران و مردم نباشد با این عمل در راه خدا قدم برداشته است ؛ و اگر کار می کند تا زندگی والدین ضعیفش و فرزندان و عائله اش را بدهد و از مردم بی نیاز کند باز هم برای خداست اما اگر کار می کند تا با در آمد خود بر تهی دستان مباحات کند و بر ثروت و دارایی خود بیفزاید از صراط حق منحرف شده است .( فیض کاشانى، محجة البیضاء، ج‏3، ص‏140.)

 اگربخواهیم از اهمیت کار در سبک زندگی صحبت بکنیم چه نکاتی را می توان از پیامبر (ص) آموخت ؟

 الف ) انضباط کاری : انسان در حوزه کاری خودش بابد از انضباط و وجدان کاری برخوردار باشد. ب)اتقان در کار : هر کاری را با استحکام و درستی انجام دهیم

ج)تناسب نوع کار با استعداد آدمی : استعداد فرد با نوع کاری که دارد باید تناسب داشته باشددر جوامع حدیثی ما از پیامبر اکرم نقل شده است : « کُلٌّ مُیَسَّرٌ لِمَا خُلِقَ لَه‏؛  بحار الأنوار (ط - بیروت)، ج‏4، ص: 282 » همه شما کار کنید اما متوجه باشید که هر کس برای کاری آفریده شده است که آن کار را بهتر و با سهولت انجام می دهد .

د) پرهیز از خیانت و کم کاری : از خیانت و کم کاری و نیرنگ و پنهان کردن حقیقت در کار بپرهیزم

ه) پرهیز از بطالت و بیکاری : از بطالت و بیکاری دوری کنیم ؛ پیامبر بشدت از تنبلی و بی کاری متنفر بودند می فرمودند :« اللَّهُمَّ إِنِّی أَعُوذُ بِکَ مِنَ الْهَمِّ وَ الْحَزَنِ وَ الْعَجْزِ وَ الْکَسَل؛  من لا یحضره الفقیه، ج‏1، ص: 335 ‏ » خدایا از تنبلی و کسالت به تو پناه می برم . باور ما این است که تنبل در رسیدن به آرزوها  ناکام می شود ؛ کاهلی به نوعی مردن پیش از وقت است ، آفاتی مانند دلسردی ؛ ملولی و تباهی و نیازمندی را به دنبال دارد .اندیشه یک انسان بیکار کارگاه شیطان می شود ؛ در نزد خدا انسانی که اساس زندگی را بر بیکاری می گذراند جایگاهی ندارد ؛ پیامبر می فرماید : ان الله یبغض شاب الفارغ ، رک: شرح نهج البلاغة لابن أبی الحدید، ج‏17، ص: 146 » خدا جوان بیکار کاهل را دوست ندارد . در جامع الاخبار ص 390 آمده است : روزی پیامبر یکی از یاران خود را دید و سئوالاتی کرد و جواب داد و پیامبر گفتند : شغلت چیست : گفت بیکارم حضرت فرمودند : «سقط عن عینی»  از چشمم افتادی . لذا انسان در کار و تولید باید نقش موثری را ایفا کند و نقش آفرینی موثر یک فرد می تواند عقل معاشش را  سامان دهد و عملا در این زمینه می توانیم به سبک زندگی ارائه شده از سبک زندگی پیامبر تکیه کنیم .

در سبک زندگی پیامبر اکرم چگونگی مصرف دومین شاخصه عنوان شد ؛ در این باره توضیح دهید  ؟

اگر فردی بین درآمد و مصرفش توازن ایجاد کند در زندگی دست تنگ نمی شود ، ولخرجی نمی کند ، با حساب خرج می کند ؛ از قیمت ها با خبر می شود به راحتی فریب نمی خورد ؛ اهل چانه زدن است. با این توضیح می توان گفت :عقل معاش یعنی  توانایی مصرف معقول ، لذا اگر توانایی کسب در آمد و توانای مصرف معقول در کنار هم قرار بگیرد می شود عقل معاش .کسی که بتواند در آمد و خرج را مطابق دخل خود قرار دهد و در مصرف اسراف و ولخرجی نکند یعنی اقتصاد و تقدیر معیشت دارد . و این تقدیر معیشت و رعایت عقل معاش جزوی از کمال انسان تلقی شده است « َالْکَمَالُ کُلُّ الْکَمَالِ التَّفَقُّهُ فِی الدِّینِ وَ الصَّبْرُ عَلَى النَّائِبَةِ  وَ تَقْدِیرُ الْمَعِیشَةِ؛ کافی (ط - الإسلامیة)، ج‏1، ص: 32 ». نهایت کمال انسان دانشمند شدن در دین ، صبر بر بلاها و اقتصاد در زندگی است .

نکته مهمی در فرمایشات اخیر رهبری وجود داشت که اساس تمدن غرب بر مصرف گرایی است ، غرب در صدد است با تولیدات متنوع بر مصرف گرایی بی اندازه تاکید کند .گسترش مصرف گرایی زمینه ساز انواع لغزش ها و فخر فروشی ها و تباهی ها و ناهنجاری هاست و عملا همه در یک مسابقه باطل قرار می گیرنددر حالی که پیامبر اکرم در میانه روی در مصرف تاکید داشت و از تقدیر معیشت بحث می فرمود ؛ مصرف در زندگی باید محصول یک برنامه ریزی دقیق باشد .

عقل معاش با مصرف گرایی و لوکس گرایی هرگز  تناسب ندارد و کسی که می خواهد به زندگی پیامبر اکرم اقتدا کند نباید در زندگی او مصرف گرایی و تجمل پرستی وجود داشته باشد.

 در سبک زندگی پیامبر اکرم باید مصرف با حفظ کرامت انسانی و حفظ عزت جامعه انسانی برقرار باشد .اگر مصرف گرایی تناسب با درآمد نداشته باشد یقینا با عزتمان در تضاد خواهد بود  در حالی که در اسلام دست دراز کردن نزد دیگری موجب خواری انسان است. اگر من درآمدی ندارم برای نو کردن زندگی مجبور به قرض می شوم و این لوکس گرایی همراه با بدهی ها و قرض ها متعدد با عزت انسان تناسب ندارد. پیامبر فرمودند : « ما عال امروء قط علی اقتصاد » هیچ کس با میانه روی گرفتار فقر نمی شود »(تحف العقول، ص 60)  در تعبیر دیگری میانه روی در مصرف را نجات بخش دانستند. در حدیثی از پیامبر(ص) نقل شده است که می فرماید :  سه چیز نجات بخش می دانستند یکی از آنها « الْقَصْدُ فِی الْغِنَى وَ الْفَقْر، المحاسن، ج‏1، ص: 3 » رعایت اعتدال در حالت توانگری و فقر نجالت بخش است .

در معرفی سبک زندگی پیامبر اکرم به جامعه جهانی و نسل جوان خود آیا کوتاهی نکرده ایم ؟

آری! متاسفانه همگی مقصریم  ، مسئولین فرهنگی ما و نظام روحانیت در این حقیقت مقصر بوده است ، اگر نگاهی به میراث سلف خود داشته باشیم یکی از آثار علما ما تدوین کتاب هایی است که به عنوان آداب نوشته می شده است ؛ همانگونه می دانیم  اخلاق وصف روح و  آداب وصف عمل است وقتی از از ادب الهی پیامبر اکرم (ص) سخن می گوییم به هیات و شکل زیبای عمل او توجه داریم . علمای ما تلاش می کردند که این شکل زیبای عمل معصومین (ع) را به مردم نشان دهند ؛ مثلا مرحوم طبرسی در کنار تفسیر گرانسگ مجمع البیان ، کتاب " آلاداب الدینیة " را تدوین کرد و در تلاش بود  با اقتباس از سبک زندگی معصومین (ع) ،آداب و فرهنگ زندگی کردن را به مردم نشان دهد و حتی از بیان جزئی ترین مسائل زندگی از تولد تا مرگ نیز غفلت نمی کردند مثل نوع غذا خوردن ،مسواک زدن ،ارتباط با همسر و .. لذا یکی از ابعاد زیبای تبلیعی روحانیت این بود که مردم را با این شکل از آداب آشنا می کردند ، «مکارم الاخلاق » نیز در همین راستا نوشته شد. در دوره معاصر نیز سنن النبی علامه طباطبایی و اخیرا مفاتیح الحیات آیت الله جوادی آملی نوشته شد که استقبال مردم به این کتاب ها نشان از عطش همگانی مردم برای آشنایی با سبک زندگی اسلامی است . اگر بر این باوریم که دنیا مزرعه است و آخرت ساز است باید ارتباط این دو را خوب ترسیم کنیم ، بخشی از این ارتباط در گرو آشنایی با این آداب است.پیش از آنکه کتاب های پرفروش «مهارت های زندگی» که عمدتا ترجمه و با ادبیات سکولار نوشته است ، سبک زندگی فرهنگ مهاجم را بر ما تحمیل کند ، باید در جهت معرفی سبک زندگی اسلامی برای تمام اقشار مردم تلاش کنیم ؛ این تلاش به یک حرکت جمعی و جهادگونه نیاز دارد .

منتشر شده در : خبرگزاری حوزه

پایان

[ ۱۳٩۱/۱٠/٩ ] [ ٩:۱٧ ‎ق.ظ ] [ ح.کرمی ]

[ نظرات () ]

مجله اینترنتی دانستنی ها ، عکس عاشقانه جدید ، اس ام اس های عاشقانه