یادداشت ها و مصاحبه های یک خبرنگار

A reporter's notes and interviews

حضرت معصومه علیها السلام در اول سال 173 هجری قمری در مدینه چشم به جهان گشود.پدرش امام هفتم شیعیان حضرت موسی بن جعفر علیه السلام و مادرش حضرت نجمه بود که به علت پاکی و طهارت نفس به او طاهره می گفتند.حضرت معصومه در 28 سالگی و در روز دوازدهم ربیع الثانی سال 201 هجری قمری در قم به شهادت رسید که امروز بارگاه ملکوتی و مرقد مطهرش همچون خورشیدی در قلب شهرستان قم می درخشد و همواره فیض بخش و نورافشان دلها و جانهای تشنه معارف حقانی است.


آن حضرت در واقع بتول دوم و جلوه ای از وجود حضرت زهرا سلام الله علیها بود.در طهارت نفس امتیازی خاص و بسیار والاداشت که امام هشتم برادر تنی آن حضرت او را (که نامش فاطمه بود) معصومه خواند.فرمود: «من زار المعصومة بقم کمن زارنی» : (کسی که حضرت معصومه علیها سلام را در قم زیارت کند مانند آن است که مرا زیارت کرده است).

مقام علم و عرفان او در مرحله ای است که در فرازی از زیارتنامه غیر معروف او چنین می خوانیم: «السلام علیک یا فاطمه بنت موسی بن جعفر و حجته و امینه» ‍:  (سلام بر تو ای فاطمه دختر موسی بن جعفر و حجت و امین از جانب موسی بن جعفر).و باز می خوانیم: «السلام علیک ایتها الطاهرة الحمیدة البرة الرشیدة التقیة الرضیة المرضیة»: (سلام بر تو ای بانو پسندیده نیک سرشت، ای بانوی رشد یافته، پاک طینت، پاک روش، شایسته و پسندیده).بدین لحاظ و مقامات عالی معنوی آن بانوست که حضرت رضا علیه السلام در فرازی از زیارتنامه معروفش به ما آموخته که در کنار مرقدش خطاب به او بگوییم: «یا فاطمه اشفعی لی فی الجنة فان لک عندالله شانا من الشان».

(ای فاطمه! در بهشت از من شفاعت کن چرا که تو در پیشگاه خداوند دارای مقامی بس ارجمند و والا هستی).امام صادق علیه السلام سالها قبل از ولادت حضرت معصومه علیها سلام  در توصیف قم سخن گفته و آن مکان را حرم خاندان رسالت خوانده بود. آنگاه فرمود: به زودی بانویی از فرزندانم به سوی آن کوچ کند که نامش فاطمه دختر موسی بن جعفر است و با شفاعت او همه شیعیانم وارد بهشت می شوند.

خاندان عصمت پیامبر در انتظار آن بودند که این دختر ممتاز چشم به این جهان بگشاید تا قلب و روی آنان را به دیدار خود روشن و منور گرداند. آغاز ماه ذیقعده برای حضرت رضا علیه السلام و دودمان نبوت و آل علی علیه السلام پیام آور شادی مخصوص و پایان بخش انتظاری عمیق و شور آفرین بود زیرا حضرت نجمه فرزندی جز حضرت رضا علیه السلام نداشت و مدتها پس از حضرت رضا نیز دارای فرزندی نشده بود.[1] میلاد بانوی کرامت حضرت فاطمه معصومه سلام الله علیها بهانه ای شد که در گفتگو با حجت الاسلام و المسلمین دکتر محمدمهدی کرمی رئیس  نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه قم نگاهی کوتاه به جنبه های مختلف شخصیتی فاطمه معصومه سلام الله علیها داشته باشیم.

غربت فاطمه معصومه

درباره غربت و سجایای اخلاقی و نکاتی که درباره رفتارها و سیره عملی و علمی حضرت کمتر مورد توجه قرار گرفته است که هر یک از این امور می تواند به عنوان الگوی جامعه انسانی و دینی ما قرار بگیرد

باید به این نکته توجه کرد که در مضامین دینی ما اگر نسبت به فردی اظهار نظر شده است بخاطر جهات حقیقی و واقعی بوده است و گزافه ای در کار نیست در رابطه با وجود مقدس حضرت معصومه قبل از تولد ایشان در لسان امام صادق علیه السلام در عظمت و منقبت این بانوی بلند مرتبه کلمات بلندی صادر شده است و برای زیارت مزار  این بزرگ زن تاریخ اسلام بشارت بهشت داده شده است[2] ، این شخصیت چنان عظمتی دارد که به واسطه وجود ایشان قم حرم آل الله و عش آل محمد قرار می گیرد.[3]

فاطمه معصومه پل ارتباطی شیعیان با فاطمه زهراءست

همانطوری که چهره زهرای مرضیه از جهات مختلفی در خفاست و مزار و بارگاه ایشان نیز مخفی است لذاست که در بیانات معصومین ارجاع داده شده است به فاطمه معصومه(س) در حالات مرحوم مرعشی نجفی  نیز به این جریان اشاره شده است[4] و به ایشان می فهمانند که جایگزین مزار حضرت زهرای اطهر مزار فاطمه معصومه در قم می باشد.و کسانی که می خواهند با حضرت زهرا ارتباط معنوی برقرار کنند و از کانال وجودی ایشان به مطالب و خواسته های خود برسند باید از طریق دختر موسی بن جعفر ورود پیدا کنند.

کی ما در فکر تو نبوده ایم؟

جا دارد که در همین جا به مناسبت به نقل حکایتی از کرامات حضرت معصومه و توجه ایشان به دوستان اهل بیت از زبان آیت الله مرعشی نجفی اشاره ای بشود: در شرح حال مرجع عالیقدر مرحوم آیت الله العظمی نجفی مرعشی رحمة الله از قول ایشان نوشته اند: روزگاری که جوان تر بودم، روزی بر اثر مشکلات فراوانی که داشتم، دستم از مال دنیا تهی بود به حرم حضرت معصومه علیها السّلام رفتم و گله کردم سپس با دلی شکسته به خانه بازگشتم، در همان وقت حالت غشوه ( یک نوع مکاشفه) مرا فرا گرفت، در همان دم صدای کوبه در خانه را شنیدم، رفتم در را گشودم دیدم شخصی پشت در ایستاده گفت: « سیّده تو را می طلبد». با شتاب به حرم رفتم، وقتی که وارد صحن کهنه شدم دیدم چند کنیز ایوان طلا را تمیز می کنند، علّت را پرسیدم، گفتند: « اکنون سیّده می آید»پس از اندکی؛ حضرت فاطمه معصومه علیها السّلام آمد، در حالی که در شکل و شمایل، مانند جدّه ام فاطمه زهرا علیها السّلام بود، زیرا قبلاً سه بار جدّه ام را در عالم خواب دیده بودم و جمال او را به خاطر سپرده بودم. به هر حال نزد عمّه ام حضرت معصومه علیها السّلام رفتم و دست او را بوسیدم، به من فرمود:« ای شهاب! کی ما در فکر تو نبوده ایم که از دست ما شاکی هستی؟ تو از همان عصر که به قم آمدی مورد نظر ما بوده ای. [5]

چرا حضرت معصومه به چنین جایگاهی رسید ؟

*ولایتمداری و دفاع از ولایت

با مطالعه و دقت در حالات و سیره عملی حضرت معصومه می یابیم که آنچه مادر ایشان داشت این دختر نیز داشتند، وجود مقدس امام زمان علیه السلام در توقیع شریف خود می فرماند« «فی ابنة رسول الله لی اسوة حسنة.»[5] در مطالعاتی که شده است مهمترین نکته ای که در وجود مقدس بی بی دو عالم فاطمه معصومه قابل مشاهده است ولایتمداری ایشان می باشد.

در زندگی فاطمه معصومه‌(س) نیز این نکته به خوبی مشهود می باشد، اصل هجرت ایشان از مدینه به سمت توس و وفات ایشان در این مسیر در جهت حمایت و تبیین و اثبات جایگاه ولایت بود ؛ این گونه نبود که این حرکت صرفا بر اساس عواطف خواهر و برادری باشد. یکی از جهاتی که می تواند برای دختران ما الگو قرار بگیرد همین جهت ولایتمداری ایشان است و البته این امر اختصاص به تنها دختران ندارد  و در کشور ما زنان جامعه اسلامی در این جهت بسیار خوب و قوی وارد شده اند.

*هجرت در جهت احیاء شعائر دینی

 از دیگر خصیصه های حضرت معصومه هجرت در مسیر احیاء شعائر دینی می‌باشد، اگر این سفر حضرت اتفاق نمی افتاد چه بسا رسانه های تبلیغی آن روزگار اینگونه تبلیغ می کردند که ما علی بن موسی الرضا را از مدینه به توس بردیم و حتی اهل بیت و نزدیکان ایشان هم به این موضوع اعتراضی نداشتند لذا سفر طاق فرسای حضرت معصومه این شبهات را نیز دفع نمود.عمده کسانی که در خراسان بودند از اهل بیت خبر خاصی نداشتند و می توانستند تحت تاثیر تبلیغات مسموم دولت عباسی قرار بگیرند و می‌برد از این بی خبری مردم سوء استفاده هایی هم بشود، ب