گفتگو با سید محمد علی قاضی نیا فرزند مرحوم سید علی قاضی طباطبایی

*فامیلی شما قاضی‌نیاست، چرا با فامیلی مرحوم پدرتان فرق دارد؟ فامیلی قاضی طباطبایی درست تر است یا قاضی تبریزی؟

گاهی اوقات از فامیلی قاضی طباطبایی استفاده می کنند، بر روی آثار «آیت الحق» نوشته شده قاضی نیا طباطبایی، ولی به هر حال ما در خانواده خودمان طباطبایی هم هست. داستان این پسوند این است که مقداری زبان جد ما می گرفته و مثلا می خواستند بگویند قبای من را بده هی تکرار می کرد، قبا! قبا! و ... که کم کم طباطبایی متداول می شد. اخوی مرحوم ما می گفت: به این ترتیب طباطبایی متداول و رایج شد. اما در مورد فامیلی «قاضی نیا» باید گفت به علت هایی خواستم از قاضی تبریزی به قاضی نیا تغییر دهم. در توضیحات شناسنامه هم نوشته شده که در فلان تاریخ از قاضی تبریزی به قاضی نیا تغییر داده شده است. قاضی طباطبایی و یا قاضی تبریزی هر دو درست است.

*شما چندمین فرزند حاج میرزاعلی آقا قاضی تبریزی هستید؟

این سؤال مشکلی است، فرزندان پسر مرحوم پدر به ترتیب آقاسید مهدی، آقا سیدتقی، آقا سیدجواد، آقا سید جعفر، آقا سیدمحمدعلی(بنده)، آقا سیدحسین(که داماد آیت الله میرزاهاشم آملی است)

*توضیحاتی در مورد خاندان بزرگ قاضی ارائه می دهید؟

این طور که من شنیدم و برایم تعریف کردند، در زمان ناصرالدین شاه و یا شاه دیگری ک ه اکنون یادم نیست والی تبریز تقاضای قاضی شرع می کند، از اصفهان فردی به تبریز می آید و به این ترتیب به خاطر شغل و شهر تبریز به قاضی تبریزی مشهور می شوند.

*پدر حاج میرزاعلی آقا قاضی تبریزی، سید حسین بودند. جایگاه معنوی ایشان چگونه بود؟

ایشان عالم بزرگی بودند. اصلا خانواده قاضی از قدیم الایام اکثرا خانواده اهل علم بودند، تا آنجایی که من شنیدم آقا سید حسین اهل علم به معنای علم حوزوی بودند. اولادهایش هم چه دختر و پسر زیاد بودند که ما اکنون برخی از آنها را نمی شناسیم و نمی دانیم که کدام ها زنده و کدام فوت کردند. فرزندان دختر خیلی بیشتر از فرزندان پسر بودند.

*آقا سید حسین از نظر معنوی چگونه بود؟

اطلاع خاصی ندارم، همین قدر می دونم که اهل علم بودند.

*اوضاع فرهنگی و اجتماعی دوران حیات مرحوم پدر چگونه بود؟

آن وقت که در نجف بودیم، تقریبا بچه و 10 تا 12 ساله بودم، تا آنجایی که یادم هست کتابخانه مختصری با کتاب های خط سنگی وجود داشت که پدر بیشتر در کتابخانه بودند و روزهای جمعه هم روضه برگزار می کردند و آقایی می آمد و روضه می خواند. ایشان علاقه مفرطی نسبت به حضرت أباعبدالله الحسین(ع) داشتند و همیشه سفارش می کردند که اگر نتوانستید هر هفته و ماه حداقل سالی یک بار روضه امام حسین(ع) در منزل برگزار کنید. خودشان کفش افرادی که می آمدند برای روضه را جفت می کردند و می گفتند که می خواهم امام حسین(ع) ببیند که چقدر به ایشان ارادت دارم، حتی کفش افرادی که به روضه اش می روند را جفت می کنم. ایشان اشهار علاقه به امام حسین(ع) را اینگونه نشان می دادند. این چیزها از ایشان یادم هست.

*شما چند سال محضر پدر را درک کردید؟

12، 13 سالم بود که ایشان فوت کردند. بعد از فوت ایشان به تهران آمدم. مرحوم پدر در سن 83 سالگی فوت کردند. دو تا عکس از ایشان دارم که یکی در مطبوعات چاپ شده و روی جلد کتاب «آیت الحق» منتشر شده است. عکس دیگری هم هست که زیرش نوشته شده است در سن هشتاد و دو سالگی گرفته شده است.

*در دوران کودکی و جوانی و چند سالی که حضور ایشان را درک کردید مهم ترین چیزهایی که در خانواده مشخصا وجود داشت چه بود؟

اول اینکه ایشان بسیار مهربان بودند، ظاهرا کارهایی انجام می دادند. بچه بودیم و در گرمای طاقت فرسای نجف بازی می کردیم بعد ایشان معمولا در این زمان می خوابیدند، چون ایشان خوابیده بودند ما سوء استفاده می کردیم و می رفتیم بیرون بازی می کردیم. ایشان می آمد و وقتی که ایشان می آمد ما فرار می کردیم. دم در عصایشان را می آورد و به ما می گفتند: برو پدر یهودی! هر کدام از بچه ها که از در رد می شدیم ایشان همین را تکرار می کردند. در نجف خانه های قدیمی بود و در واقع منزل همسر خراسانی ایشان بود.

*ایشان چند تا همسر داشتند؟

چهار تا همسر دائم و یکی در کوفه، صیغه بود. کوفه تقریبا در شش کیلومتری نجف است و قبر مسلم بن عقیل و سهله و ... مسجد صاحب الزمان(عج) آنجاست. معمولا بین نجف و کوفه آن وقت معروف بود که گرگ ها هر ماهی، دو ماهی یکی را تکه پاره می کردند ولی با وجود این ایشان پیاده می آمدند کوفه و عصر هم به سهله می آمدند. مکانی هم بنام «حنانه» وجود دارد. تقریبا یک ماه پیش با همسر محترمه به کربلا مشرف شدیم، هم سر قبر مرحوم پدر رفتیم. مقبره ای است که درگاهی درست کردند که قبر مادر بنده که قزوینی بودند همانجاست. اگر علاقه مند هستید یه مطلب راجع به علت چهار زن داشتن ایشان توضیح بدهم که مطلب مهمی است، وقتی گفتم ایشان چهار زن دارد باید همه جنبه هایش را گفت.

به یک قولی آدم وقتی که می خواهد به کلی از هر جاذبه روی زمین خودش را بکند و در زندگی اش هیچ جاذبه و دلبستگی نباشد و منقطع بشه به طرف خداوند متعال، لازمه اش این است که هر چیز جذابیت در زمین هست ازش سیر شود، یعنی چیز زمینی نباشد که او را جذب کند (بهتر از این نمی توانم توضیح دهم) یکی از این جاذبه ها هم زن است تا بتواند به سوی خداوند حرکت کند و ... (البته اینکه به چه نحوی باشد خود حرفی است) یکی از علت اینکه ایشان چهار زن داشت این بود. یکی از علت های دیگر این است که وقتی ایشان سفر می کردند مثلا مادر من که دومین همسر ایشان بود، گفته می شود در تبریز همسری داشتند که فوت می کنند و بعد ایشان به نجف می روند. وقتی به نجف رفتند خودشان راضی و پدرشان ناراضی بودند،(نویسندگان به این می گویند تراژدی یعنی دو حقیقت به هم می خورد) ایشان مردد می مانند که کدام کار را انجام دهند در نجف بمانند و پدر را راضی کنند و یا بروند. بالاخره متوسل می‌شوند و در نجف می مانند و تحصیلات اولیه را که در تبریز داشتند و درس های تکمیلی را می خوانند. خانم دیگر گویا در لاهیجان وبا می آید، شخصی بود که پدر ما را می شناخت، به او می گوید برو نجف پیش آقای قاضی. آن خانواده لاهیجی به نجف می آید و سراغ مرحوم پدر را می گیرد، به دلایل اینکه نمی خواهند مشکل نامحرمی وجود داشته باشد دختر این آقا را عقد می کنند. همسری هم که در کوفه داشتند و صیغه بود به این خاطر بود که ایشان گاهی به کوفه می رفتند و هر وقت که به کوفه می رفتند به منزل ایشان می رفتند که بیشتر از این یادم نیست. آنجا هم داستان ها دارد، یک بار کنار فرات نشسته بودم مردم از حمام فرار می کردند و می گفتند در حمام، جن هست. ایشان می رود می بیند که لنگ هست در می آورد و به مردم نشان می دهد که از این ترسیدید. (چیزهایی یادم می افتد که لازم است بگویم گرچه شما نپرسیده باشید.)

پدرم یک حالتی داشت که نمی توانست یک جا بماند. دلش می خواست حرکت کند از اینجا به آنجا. به حرم، به قبرستان و ... می رفت. بعد من با اینکه بچه بودم چون همیشه با کتاب سر و کار داشتم و شاگرد یک کتاب فروش بودم به نظرم خودم شعری گفته بودم، شعر را نزد پدر آوردم تا بخواند و ببیند که کجایش غلط دارد. شعر را تا کرد و گفت اینها غلط هایش است، یعنی همه اش غلط است.

ایشان در نجف که بودند هر وقت از طرف سر امام رد می شدند کفش هایشان را در می آوردند تا رد شوند. صحن حرم امام علی(ع) دارای چهار تا در ورودی است، خانه قدیمی شان در باب العماره بود. دایی ما در جدیده(در قسمت جدید شهر) خانه ای ساخته بود، چون همیشه اینجا و آنجا بودیم. مرحوم پدر در منزل زن لاهیجانی خود فوت کردند، یک روزی به خانواده می گویند بروید و صبح بیائید. وقتی می آیند می بینند فوت کردند و بعد ایشان را تشییع جنازه می کنند. آن موقع دو تن از علمای بزرگ نجف هم می آیند و .... .

یکی از مطالب دیگر را به خاطر اینکه یادم نرود الان می گویم، آیت الله میرزاهاشم آملی روزی پیش آیت الله قاضی می آیند من چیزی تقاضا دارم برآورده نمی شود، من چه کار کنم؟ می گویند: برو، شب به پهلوی راست بخواب و این آیات را بخوان و ... ، ان شاء الله برآورده می شود. صبح می آیند که چرا نشد. مرحوم پدر می گویند: آخوند تا با آن وضعیت خوابیدن، زیر کرسی خوابیدی و قرآن هم کنارت و ... با این وجود چه توقعی داری؟! گفتم این گونه بخواب. آیت الله آملی گفت که شما چگونه فهمیدی من چگونه خوابیدم. پدر جواب می دهند: همان قبرستان که می گفتی برو چرا در قبرستان نشستی برو نماز بخوان و ... این دیدن من از اثرات به قبرستان رفتن من است که به این منزلت رسیدم.

*حالت والگی و برقراری ایشان از چه چیزی نشأت می گرفت؟

واقعیتش نمی دانیم. شما نمی توانید به یک درویش بگوئید که چگونه به سمت عرفان کشیده می شوید و ... و کارهای مختلفی انجام می دهید. زبان نسبت به دلیل آن قاصر است.

*از فرزندان ذکور مرحوم پدرتان کدام در قید حیات هستند؟

بنده و سید حسین در قید حیات هستیم. سید حسین هم در تهران زندگی می کند. ایشان بازنشسته است و قبلا در اداره ثبت مشغول به کار بوده است. ما به ایشان سید آقا می گوئیم که تقریبا دو سال از من کوچکتر است. اخوی ای داشتیم که در خیلی از رشته ها وارد بوده بنام سید محمدحسن که کتاب آیت الحق را به زبان عربی نوشتند و من آنرا ترجمه کردم.

*ایشان از همسر اول حاج میرزاعلی آقا قاضی تبریزی هستند؟

نه! مادرشان خراسانی است.

*گفتید که مهم ترین ویژگی پدرتان، مهربانی ایشان بود، آیا برای همسر و فرزندان وقت می گذاشتند که با آنها صحبت کنند؟

بله! مسائلی بوده که نمی توان در اینجا مطرح کرد. بله! خیلی مهربان بودند.

*روش برخورد ایشان در مسائل تربیتی به چه شکلی بود؟

ایشان می گفتند که هر کاری می خواهید انجام دهید، انجام دهید اگر هم می خواهید به قول امروزی ها آخوند شوید، به میل خودتان این راه را طی کنید. اگر می خواهید کاسب شوید این راه را طی کنید. تقریبا آزادی مطلق به خانواده می دادند.

*حتی نصحیت نمی کردند که راه طلبگی را طی کنید؟

نه! من درس ششم ابتدایی را در نجف خواندم و بعد از فوت پدر به تهران آمدم. آن وقت که من به تهران آمدم، سیکل اول را در مدت سه ماه یا شش ماه گرفتم. اول پنجم علمی گرفتم و بعد ششم ادبی گرفتم و کنکور هم دادم و به دانشکده رفتم.

*در کدام دانشگاه تحصیل کردید؟

در دانشگاه تهران. بنده فوق لیسانس زبان عربی و زبان انگلیسی دارم.

*زمانی که آقای قاضی در قید حیات بودند، مثل الان برای مردم خصوصا علاقه مندان به عرفان شناخته شده نبودند. حجاب معاصرت شخصیت ایشان را پوشانده بود. ایشان بزرگ ترین عارف عصر و سرسلسله عرفا شناخته شدند، اگر شخصا با این دیدی که اکنون نسبت به پدرتان پیدا کردید با ایشان روبه رو می شدید چه بهره مندی هایی از ایشان پیدا می کردید؟

این سؤال عملی نیست. چون انسان در هر سنی عوالمی دارد، نمی توان گفت اگر حالا جوان بودی چه می کردی؟ این روزگار است که آدم را تحت شرایطی آن طور که هست به وجود می آورد.

*اوقات شبانه روز آقای قاضی چگونه می گذشت؟

به قبرستان می رفتند و نماز می خواندند. یادم هست که نصف شب بلند شدم و گریه می کردم، مادرم می گفت چرا گریه می کنی؟ گفتم: برو ببین پدر چگونه است؟ گفت با پدر چه کار داری؟ گفتم حالا شما برو ببین. آمدیم دیدیم که ایشان در اتاق شخصی خودش با لباس منزل دارند نماز می خوانند و می گویند: «اللهم ارنی الطلعة‌ الرشیدة و الغرة الحمیدة:  بارالها ! آن طلعت زیبا و رشید و آن سیمای دل آرا را به من بنمایاناین گونه با خدای خود مناجات می کردند، مادرم گفت: تو به این کارها کار نداشته باش برو بخواب.

*در مورد چند همسری ایشان چند نکته گفتید بقیه را فراموش کردید؟

عرض کردم دایی مرید آقا بودند که خواهر خودشان را به ایشان می دهند. یک همسر ایشان اهل لاهیجان و دیگری اهل خراسانی بود. وقتی همسر خراسانی می خواهد به زادگاهش برود قبل از اینکه به مشهد برسند خطاب به امام(ع) می گویند: ما شنیدیم که هر کسی برای اولین بار به دیدن شما بیاید. شما سه تا از خواسته هایش را برآورده می کنید. حالا من دارم می آیم. این طور که من شنیدم ایشان با عصا به حرم می روند و بدون عصا بر می گردند.

*گفته بودید که مرحوم پدرتان گفته بود که اگر می خواهی آخوند شوید زندگی شما این گونه خواهد بود؟ در زمان مشکلات مادی چه کاری انجام می دادند؟

توکل می کردند، متوکل بودند. حال اینکه چگونه به چنین کاری اقدام می کردند من نمی دانم! خانواده ما را دایی مان اداره می کرد. خیلی به توکل اعتقاد داشتند و همواره می گفتند: درست می شود. سیدآقا و سید جعفر بزرگ شدند و شاگرد بافنده شدند که کمک خرج خانواده می شدند. کم کم اینها روی پای خود می ایستند و خودشان را اداره می کنند. سیدجواد که برادر من بود هم پیش دایی ما کار می کرد و غذای بخور و نمیری داشتیم. سید صادق هم با خانمی از بغداد ایشان را برده بود، این خانواده بچه دار نمی شدند که او را با خود برده بودند. معمولا کربلا نمی ماندیم از نجف به کربلا می رفتیم و سوار ماشین های کاظمین می شدیم و به کاظمین می رفتیم و به منزل خاله مان می رسیدیم. چند بار هم به منزل این برادرمان سید صادق در بغداد هم رفتیم خانه ای با باغ های بزرگی بود.

*آیا این گونه بود که آقاسیدعلی آقا در میان فرزندان کسی را بیشتر از دیگران علاقه داشته باشد؟

نه! تفاوتی نبود. فقط از دایی ام( مش علی اکبر) ناراضی بودند، نه اینکه خیلی ناراضی باشند. مثلا این جمله یادم هست که می گفت: «علی اکبر نمی گذارد بچه های من چیزی بشوند.» چیز دیگری که در خانه نجف اتفاق افتاد و یادم هست این است که کبوترهایی به رنگ پوست پیاز قرمز وجود داشتند و در قفس بودند، وقتی «بق بقو» می کردند پدر می گفت اینها می گویند: «یا هو الا هو» اینها دارند ذکر می گویند.

*جلسات اخلاق حاج آقا کجا برگزار می شد؟

در منزل ما، یعنی منزلی که مادر ما در آنجا بود.

*شما در جلسات ایشان می رفتید؟

نه! ما که بچه بودیم. افراد معدودی به این جلسات می آمدند و همه اجازه حضور نداشتند. چراغ را پائین می کشیدند تا یک نفر غریبه می آمد می پرسیدند چه کار دارید؟ گویا علامه طباطبایی یک مرتبه می آیند و دم در می ایستند. می بینند که عجب چیزهای جالبی گفته می شود، بعد مرحوم پدر می گویند: ما کار داریم اگر می خواهی بیائید داخل. بیا داخل و اگر می خواهید بروید برو، چرا دم در ایستاده اید. علامه به داخل جلسه می رود، تعجب می کند و می پرسد که این آقا کیست؟ و ... و از این به بعد دائما در کلاس ها شرکت می کنند و به مقام بالایی می رسند. تنها اینکه یکی از اشخاص بازاری بود یادم هست.

یکی از مسائل دیگر این است که روزی حداد آهنگر معروف که با دست آهن گداخته را می گرفت می بینند که آقای قاضی با لباس در قهوه خانه دارند چای می خورند. ایشان می پرسند که آقا شما با این لباس و ...، این چه کاری است؟! به منزل ما برویم برای شما نان و پنیر می آورم و ایشان را به منزل خود می برند. مرحوم پدر هم علت این کار را برایش توضیح می دهند که من می خواستم بروم حرم، گفتم باید با حالی به حرم برود و نماز بخواند. با بی حالی نمی شود، این بود که اینجا کمی تأمل کردم تا حال به دست دهد.

*آیا ایشان برای خود، وصی انتخاب کرده بودند؟

در این مسأله اختلاف وجود دارد. بعضی ها می گویند: علامه طباطبایی وصی ایشان بود بعضی هم می گفتند آقای قوچانی وصی ایشان بود.

*کتاب هایی که علامه نوشتند چرا کار جدی درباره جمع آوری آثار ایشان انجام نشده است؟

نمی دانم! الان چیز دیگری یادم افتاد. عده ای برای مصاحبه در مورد مسائل مختلف با علامه طباطبایی به قم می روند. پسرم می گوید شما راجع به همه چیز صحبت کردید اما در مورد آیت الله قاضی صحبت نکردید. می گویند رنگ علامه عوض می شود و می گوید: «ما هر چه داریم از آقای قاضی داریم.»

*بهترین خاطره ای که از مرحوم پدرتان دارید، چیست؟

حقیقتا خاطره خاصی ندارم! عرض کردم چون سن ما و درس ما، فکر ما و ... اصلا در این عوالم نبودیم.

*زمانی که آقاسیدعلی آقا رحلت کردند، شما کجا تشریف داشتید؟

نجف

*چه کسی بر ایشان نماز خواند؟

یادم نیست! یکی از علمای همان شهر بود اما اینکه دقیقا اسم شخص چه بوده یادم نیست.

*معمولا ایشان چه توصیه هایی به شما و شاگردانشان داشتند؟

ما از داخل مجلس و درس و بحث شان خبر نداشتیم، ما بچه بودیم اصلا نمی دانستیم جریان چیست؟! توصیه خاصشان به خانواده و ما مهربانی بود، مهربان باشید.معمول بود که تابستان در پشت بام می خوابیدیم، ایشان آمد دید مادرمان دارد ما را از خواب بیدار می کند که نماز بخوانیم. گفت: کاری به آنها نداشته باشید. نمازش را می خواند، چه کار با او دارید.» منظورشان این بود که اذیت نکن، بچه خوابیده نماز می خواند. خانه ما نزدیک یک تپه خاکی بزرگی بود، آب فرات در کوفه که طغیان می کرد آبها نزدیک نجف راه بسته بود و راکد می ماند. ما به آن «بحر» می گفتیم، عرب ها به کلمات سه حرفی ساکن حرکت می دهند، به بحر می گویند: بَحَر. در این آب ماهی هم جمع می شد، آن وقت خدایی نکند که روزی حرکت باد به طرف شهر بود، ما از بوی گند ماهی و این بحر واقعا در عذاب بودیم. چه بوی گندی می آمد. نجف به سعودی راه دارد، حجاج با شتر و اسب و ... از شهرهای دیگر می آمدند و از نجف می گذشتند و می رفتند به سعودی، معتقد بودند این نزدیک ترین راه است. راه دیگری از طریق کویت بود که حتی با ماشین هم می شد رفت. از آن دوران این چیزها یادم هست.

*آقای قاضی در منزل کتابخانه داشتند؟

عرض کردم کتاب های سنگی داشتند.

*کتاب ها چه شد؟

حقیقت این است که نفهمیدم. بعضی ها می گویند حاج سید تقی فروخت، حاج سید مهدی فروخت. حاج سید مهدی در مسجدی بنام مسجد هندی بوده، شاید برده آنجا. آقایی بنام خیاط بوده استعدادی داشته که سر هر گیاهی می ایستاد خصوصیات آن گیاه را می دانست اما آنرا از دست داده بود، پیش حرم امام علی(ع) می رود و توسل می کند، صدایی می آید و به او می گوید: برو به منزل آقای قاضی برو! ایشان به منزل ما می آید و سراغ مرحوم پدر را می گوید: پدر جوابش را می دهد و حالتش بر می گردد.

*خود آقای قاضی از کدام یک از استادهای خود به بزرگی یاد می کردند؟

ما نمی دانیم، عرض کردم زمانی که پدر فوت کردند ما بچه بودیم و از این موضوعات خبر نداشتیم.

*از مطالب عرفانی آقای قاضی که کمتر منتشر شده، مردم نشنیدند. اگر نکته ای در این مورد دارید بفرمائید؟

اینها سؤالات مشکلی است. مردم از ابعاد زندگی ایشان آگاهی دارند. صلاحیت اظهار نظر این گونه ندارم.

*آقای قاضی با حضرت امام(ره) مراوده داشتند و از ایشان یاد می کردند؟

امام خمینی(ره) می شنیدند که آقایی بنام قاضی هستند به دیدنش می روند. افرادی که پیش آقای قاضی بودند از ایشان می پرسیدند که چه شد شما ایشان را اینقدر تحویل گرفتید؟ ایشان جواب می دهند که ایشان آینده بزرگی دارد. می خواستم به ایشان بگویم که در آینده شما شخص مهمی می شوید اما نگفتم.

آقای قاضی به یکی از آیت الله های معروف که آن موقع جوان بوده می گوید می خواهی آینده خود را ببینی. می گوید بیا نگاه کن. می دانید که حرم امام علی(ع) دو تا گلدسته دارد، از گلدسته نجف خبر مرگ آیت الله خویی را شنید. این گونه سرنوشت او را نشان داد.

*آقای قاضی عرفان حقیقی را در چه می دانستند؟

تا آنجایی که من یادم هست و همیشه هم تکرار می کنم، ایشان تأکید داشتند گناه نکن، واجباتت را انجام بده و بعد به دنبال کارهای دیگر در عرفان برو، یعنی به هر اندازه که استعداد داشته باشی به جلو می روی. گناه نکن، تکالیفت را انجام بده و ... آن وقت عارفی. ادامه راه بستگی به این دارد که چقدر استعداد داشته باشید.

*بعد از اینکه آقای قاضی از دنیا رحلت کردند، پیغامی، مطلبی توسط شاگردان به شما و یا دیگر بچه هایشان نگفتند؟

هر وقت که ایشان را خواب می بینیم، حالت خاصی است، یعنی با همان ویژگی های گذشته می بینم. چیزی خاص نمی گویند. آقای قاضی دارای مقام تشرف بودند، روزی آیت الله آملی هم می گوید من هم می خواهم ببینم، به ایشان می گوید: امکان ندارد، مشکل است. بعد با هم می روند می بیند دنیای دیگری است و پشیمان می شود.

*از شاگردان ایشان راجع به علامه طباطبایی می توانید مطالبی بفرمائید؟

نه! چیزی یادم نمی آمد.

*گفتید گله ای از انتشارات حکمت دارید؟

انتشارات حکمت فقط برای چاپ اول کتاب آیت الحق، دو میلیون از قیمت روی جلد که بهای آن 6000 تومان بود به ما پول داده است، برای چاپ های بعدی اصلا به ما چیزی نداده است، البته حقیقت این است که من نه اهل پول هستم ولی وقتی حقی از ما ضایع می شود دل چرکین می شود.

*اگر سفارشی دارید بفرمائید!

نمازتان را اول وقت بخوانید و کارهای دیگر را انجام بده و درستکار باشید، اگر کاری داشتید برآورده نشد (خیر ندید) به من لعن بفرستید.

 

 

 

 

 

 

/ 0 نظر / 2 بازدید