چرایی توجه به مسئله فلسطین در حج

در گفتگو با حجت الاسلام و المسلمین دکتر عبدالله حاجی صادقی

تاملی در حقیقت حج

حج یکی از برنامه های جامع اسلام است که ماکتی از بسیاری از دستورات دینی است و علاوه بر بعد عبادی دارای بعد اجتماعی و سیاسی نیز می باشد. مهم این است که حج زنده باشد و مانند بقیه عبادتها روح داشته باشد، اگر چه قالب مناسک حج بسیار مهم است و باید به آن توجه کرد اما نباید تنها در قالب مناسک حج محدود شد و باید به باطن حج نیز برسیم.

ضرورت توجه به دو بعد معرفتی و سیاسی حج

 من به دو بعد مهم باطن حج توجه می دهم و امیدوارم عزیزانی که امسال از همه کشورها بخصوص کشور عزیزمان عازم حج هستند به این مسائل توجه کنند،الف- بعد معرفتی و عرفانی: یک بعد، بعد معرفتی و عرفانی است و این مناسک بهانه و فرصتی است که انسان پیوند خود را با صاحب البیت و با مبدأ و مقصد خودش یعنی خدا پیوند بزند. از احرام گرفته که بریدن از همه تعلقات دنیوی است تا طواف که سمبل خدامحوری و بر محور خدا گردیدن است تا بقیه اعمال آن همه نوعی انقطاع الی الله را طلب می کند.

 توصیه من به زائران این بوده که مراقب باشید تا بعد زیارتی؛ قربانی ابعاد دیگر حج نشود. هرگز نمی گوییم به جنبه های علمی و سیاحتی و حتی خرید سوغات نپردازید. اما هر چیزی سر جای خودش است آیا سزاوار است در چنین فرصت استثنایی که خداوند به ما عنایت کرده و ما را به مهمانی خودش دعوت کرده و به حرم نبوی اذن داده است آیا سزاوار است که انسان به حداقل ها اکتفا کند؟ توصیه من این است که برای استفاده حداکثری از این سفر معنوی به باطن و اسرار و معارف عرفانی حج توجه کنند، بسیاری از افرادی که به مراتب بلند معرفتی رسیده اند از ره توشه همین سفر معنوی بوده است و حتی بسیاری از اهل ایمان که به محضر مولایشان رسیده اند در مسیر عرفات و منی و در همین سرزمین مقدس بوده است.

ب- بعد سیاسی حج: بعد دیگر حج که بسیار مهم است و حضرت امام و مقام معظم رهبری نیز به آن توجه دارند و انقلاب اسلامی ایران  احیاگر آن است بعد سیاسی حج است، حج تبلور تبری از استکبار و طاغوت و حاکمیت غیر الهی و تجلی ولایت الله است. استدعای من از روحانیت معظم و معزز کاروانها و دست اندرکاران و مدیران و از خود زائران این است که توجه داشته باشند حج فرصتی است که جهان اسلام خودشان را یکبار دیگر کنار هم ببینند و با وحدت و انسجام و بیداری هر چه بیشتر نسبت به وضعیت جهان اسلام، مسلمانان کشورهای دیگر آگاهی بیشتری پیدا کنند و این آگاهی را مبنای اقدامات بعدی خود قرار دهند.

اهمیت تولی و تبری از استکبار جهانی در مناسک حج:

 بویژه مسئله تولی و تبری از استکبار از مسائل مهم سیاسی است که باید به آن عنایت داشته باشند و توجه به  این مهم از مطالبات امام و مقام معظم رهبری بوده و هست.

 در شرایط فعلی دنیا و جهان اسلام که جبهه استکبار با جبهه اسلام رویارویی شفاف تری دارند و جریان های اسلام نمای دروغین را در برابر مسلمانان علم کرده اند، شایسته است کسانی که در این ایام توفیق تشرف دارند به بعد اسلام شناسی و معرفت صحیح از دین و بعد تولی و تبری دینی که نمی توان مسلمان بود و گرد خانه خدا گردید و به حرم نبوی مشرف شد اما از دشمنان بیزار نبود، یادمان نرود.

اول باید دل و جان را از خشم نسبت به استکبار و کفر و طاغوت و تبری غیر خدا پر کرد تا زمینه برای تولی و دخول در ولایت الله را نصیب ما بکند، انشاء الله که چنین بشود و خداوند نصیب همه علاقمندانی که امسال توفیق تشرف ندارند در سالهای بعد بکند.

مقام معظم رهبری در دیدار با کارگزان حج فرمودند: مسأله فلسطین مسأله اول دنیای اسلام است؛ حج چه ارتباطی با مسأله فلسطین دارد؟

نقطه مرکزی درگیری صهیونیزم اشغالگر و استکبار در منطقه فلسطین است. فلسطین قبله اول مسلمین است و پیوند و رابطه عمیقی بیت المقدس با مسجد الحرام دارد در داستان معراج و مسأله قبله و مسائل دیگری که وجود دارد.

فلسطین، نقطه مرکزی درگیری صهیونیزم اشغالگر و استکبار در منطقه است. فلسطین قبله اول مسلمین است و بیت المقدس پیوند و رابطه عمیقی با مسجد الحرام دارد در داستان معراج و مسأله قبله و مسائل دیگری که وجود دارد. امروز مسأله فلسطین مسأله اول جهان اسلام و مرکز درگیری جبهه استکبار و جبهه اسلام است. اگر این مسأله حل بشود بسیاری از مسائل جهان اسلام حل می‌شود. اما مسأله دیگر وظیفه دینی ما هست دستور دین ما این است که ما حق نداریم شب را به صبح بیاوریم و نسبت به وضعیت مردم فلسطین بی تفاوت باشیم. مسائلی مانند عراق، سوریه، افغانستان و ترکیه هم وجود دارد.آنچه از دیرباز مورد توجه حضرت امام و امروزه مقام معظم رهبری بوده و "مسئله گفتمان مقاومت" است  بویژه که مردم فلسطین به بیداری رسیده اند و باید گفتمان مقاومت را گفتمان اصلی خود قرار بدهند و فریب گفتمان های دیگر را نخورند و مردانه هم ایستاده اند، ؛زنده نگه داشتن مسأله فلسطین، زنده نگه داشتن بیداری اسلامی‌است، مسأله شیعه و سنی نیست، ما که شیعه هستیم بیشترین حمایت را از برادران مسلمان خود در فلسطین داشته ایم، اما کشورهای دیگر که دم از حمایت از مردم فلسطین می‌زدند، چرا نسبت به سرنوشت مردم فلسطین اینطور بی تفاوت هستند، چرا این همه جنایت در غزه را از سوی استکبار دیدند اما از آنها حمایت نکردند بخصوص کسانی که عنوان خادم الحرمین را یدک می کشند؛بلکه در جبهه مقابل مردم فلسطین قرار گرفتند، مهمترین مسأله ای که مستکبرین را بیشتر عصبانی می‌کند، پرداختن به مسأله فلسطین است که تصور بنده این است که مقام معظم رهبری به همین دلیل به این مسأله اهمیت بیشتری داده اند.

پی نوشت ها:

[1] - دیدار کارگزاران حج با رهبر انقلاب ۱۳۹۳/۰۶/۱۶

/ 0 نظر / 7 بازدید