واکاوی اهداف وهابیت در مبارزه با عزای حسینی

 با سلام و تشکر از حضرت عالی به عنوان اولین سئوال بفرمایید مهمترین دلیل وهابیت و استعمار جهانی برای مقابله کمرنگ کردن رابطه شیعه و نهضت حسینی چه حقیقتی می باشد ؟

من هم به سهم خود از سرویس علمی فرهنگی خبر گزاری حوزه تشکر می کنم ؛ در جریان شیعه ستیزی و مقابله با نهضت حسینی وهابیت از روش های مختلفی وارد شده است و هزینه هالی گزافی نیز در این راه خرج کرده است راه اندازی شبکه های مختلف ماهواره ای و ساختن سریال ها و فیلم های مختلف با انگیزه شبهه پراکنی در حقانیت شیعه و نهضت ابا عبدالله همه در این مسیر بوده است آنها فهمیده اند که یکی از رموز ماندگاری و حیات دین اسلام نهضت عاشورا و قیام امام حسین است عزاداری برای امام جایگاه و نقش مهمی در زنده نگاهداشتن عاشورا دارد همانطوری که امام فرمود: « محرّم و صفر است که اسلام را نگه داشته است. ؛صحیفه امام، ج‏15، ص: 330»  شیعه در سایه برگزاری مراسم عزاداری در طول اعصار و قرون مختلف توانسته است عزت خود را حفظ و توطئه های دشمنان را نیز خنثی کند در حقیقت عزاداری برای سالار شهیدان احیا شعارهای امام حسین علیه السلام است و روح و حیات جدیدی از کالبد انقلاب امام حسین و یارانش به شیعه القا میشود .

وضعیت تبلیغی وهابیت در ایام محرم و صفر در چه حالتی قرار می گیرد و این عزاداری ها چه تاثیری در کمرنگ شدن آثار تبلیغی ایشان دارد ؟

در ابتدا باید متوجه این مطلب بود که کسانی که ساز مخالفت با نهضت حسینی را دارند در حقیقت مخالف اسلام راستین هستند و با ساختن فرقه های منحرف و عرفان های کاذب به دنبال تحقق این مطلب هستند اما تحقیقات نشان می دهد که به برکت عزاداری  برای امام حسین علیه السلام و واگویی حقایق نهضت حسینی برای مردم  ، وهابیت و مسیحیت تبشیری و دیگر فرقه های ساختگی  هیچ یک در این دو ماه به ایشان اقبالی ندارد ، از این گزارش معلوم می شود این عزاداری ها چه  نعمت بزرگی است.

اگر بخواهیم معنای دقیقی از عزاداری  ارائه بدهید چه تعریفی ارائه می کنید ؟ به برخی از نتایج این عزاداری ها اشاره کنید ؟

 عزاداری برای امام حسین علیه السلام  به معنای رویارویی با مفاسدی است که در زمان امام حسین وجود داشته است یکی از علل قیام امام حسین برای این بود که با مفاسد اجتماعی مبارزه کند از جمله این علل عنصر  امر به معروف و نهی از منکر بود ، بنی امیه موسیقی دانان مبتذل آن زمان را دعوت می کردند و اشعاری در مدح شراب و مفاسی که مخالف قرآن بود  می خواندند  ، در سایه این عزاداری ها با مفاسد اجتماعی به طور فرهنگی مبارزه می شود و شیعه در سایه این عزاداری ها اصلاح اجتماعی می شود؛  در سایه این عزاداری ها جامعه شیعه از حالت انفعالی که اهل سنت گرفتار آن است خارج می شود چرا که شیعه هیچ گاه در مقابل ظلم تسلیم نمی شود لذا استعماری که امپراتوری عثمانی را شکست داد و بلاد مسلمین را تکه تکه کردند تنها در مقابل شیعه احساس خطر کردند چرا که هر جا شیعه و عالم شیعه وجود داشت با ایشان مبارزه کرد ، استعمار فهمیدند دلیل شکست ناپذیری بودن شیعه جریان عاشورا است لذا از بین بردن این جریان در دستور کار ایشان قرار رفت ،و برای مبارزه با دو جریان جریان مهدویت و نهضت عاشورا برنامه ای ریختند

شیعه در سایه عزاداری ها  چه درسی از نهضت حسینی می گیرد ؟

الف ) تکلیف گرایی : تکلیف گرایی شیعه درسی است که شیعه از نهضت عاشورا می گیرد لذا هیچ گاه در مقابل ظلم و تفکر استعمارگران ساکت و منفعل نخواهد بود و این درس در سایه این خیمه های عزاداری همیشه به شیعه منتقل می شود ،ب) آشنایی با سبک زندگی اهل بیت عصمت :  علاوه بر این جهت بر جسته ای که در مکتب سید الشهدا می بینم با برگزاری این عزاداری ها و ذکر سیره و سبک زندگی اهل بیت عصمت و طهارت در منابر مطرح می شود و منجر به اصلاح رفتار ها و هنجار های اجتماعی با استناد به سیره اهل بیت می شود و مردم ترغیب به کارهای خوب می شوند و این امور در اصلاح اجتماعی شیعه تاثیر بسزایی دارد ج ) انسجام اجتماعی : انسجام نتیجه سوم این عزاداری هاست و به برکت این انسجام شیعه می تواند در برابر همه تحریم ها و انحرافات مقابله کند و الگویی می شود برای برون رفت از بحران ها چرا که جامعه متحد به هر سو حرکت کند پیروز است .

 چنانچه در 9 دی سال 88 که فتنه و آشوب بالا گرفته بود با حضور مردمی و انسجام امت اسلامی فتنه ها از بین رفت ؛ دشمن به خوبی از دستاوردهای عزاداری اطلاع دارد لذا نوک پیکان خویش را متوجه این نقطه کرده است .

نقش وهابیت در مبارزه با نهضت حسینی چیست ؟

ما شاهد خرده گیری  وهابیت به عزاداری حسینی هستیم  ؛ در رسانه های تبلیغی که با پول نفت مسلمانان بر علیه اسلام و پیامبر و اهل بیت بودجه ها مصرف می کنند در حالی که در سراسر دنیا مسلمانان وضع مادی خوبی ندارند الان کشوره هایی مانند قطر و عربستان میلیاردها دلار پول هزینه می کنند و فیلم هایی تهیه می کنند که علیه اسلام و اهل بیت است و همه این دشمنی ها بخاطر ترس از دستاورد هایی است که شیعه در اثر این عزاداری ها بدست آورده است .  استعمار با وهابیت مشکلی ندارد بلکه از ایشان حمایت هم می کند چرا که اسلام ایشان اسلام اموی است،  اسلام آمریکایی است.

یزید شراب می خورد و  امویان با حالت مستی نماز می خواندند ؛ وهابیت همان اسلام آمریکایی است برخی از مفتیان سعودی شراب می خورند و می گویند شراب حرام نیست ! و برخی از ایشان گفته اند: اگر شراب مست نکند حرام نیست!  لذا اسلامی که ایشان تبلیغ می کنند با اسلام آمریکایی یکی است ،ایشان مسائلی که آمریکا و صهیونیست دنبال می کند تبلیغ می کنند در عین حال خود را پیرو پیامبر و کفیل امت اسلامی و خادم الحرمین می دانند ، آمریکا  با این اسلام مشکلی ندارد بلکه با اسلامی می جنگد و تحریم می کند که پیرو امام حسین علیه السلام می باشد  .

لطفا کمی واضح تر راه های مقابله وهابیت با عزاداری را بیان کنید ؟

امروزه وهابیت شبهاتی زیادی درباره عزاداری بویژه عزای حسینی در صدها شبکه ماهوراه ای که مربوط به وهابیت است در جامعه جهانی منتشر می کند و  فیلم ها متعددی در این راستا می سازند و می گویند عزاداری بدعت است!  هدف ایشان با القاء این شبهات قطع کردن رابطه عاطفی شیعه با نهضت امام حسین است که این ارتباط از طریق عزاداری ایجاد می شود . اگر مردم در سایه این عزاداری با احساس و حماسه و شور پای چیزی بیایند آن چیز همیشه مستمر و پایدار است ، احساسات غریزه ای است خدادای که خدا در انسان قرار  داده است ، وهابیت مخالف اشک و سینه زنی و عزاداری است آنها می خواهند تا گریه را از شیعه بگیرد و حرفهایی را القاء می کنند که این احساسات را از بین ببرند مثلا می گویند: محرم سال 61 هوای کربلا خنک بود مگر امام حسین تشنه بود ! اصلا علی اصغری و رقیه ای در کربلا وجود نداشته ! یا می گویند : پیامبر عزاداری نکرد و عزاداری بدعت است و به چند روایت ضعیف هم استناد می کنند اتفاقا این روایات هم در دوره ای جعل شد است تا شیعه برای حسین عزاداری و قیام نکند چرا که بعد از  قیام امام حسین همه قیام ها بر علیه اموی و دستگاه اموی بر گرفته از قیام امام حسین بود.

 امثال این شبهات را مطرح کردند تامسائل عاطفی را از اسلام و تشیع بگیرند . از جزیی شروع می کنند و تک تک را زیر سئوال می برند و اندک اندک می گویند اصلا نهضت عاشورایی نبوده است و می خواهند با قطع احساسات عزاداری را زیر سئوال ببرند و انکار کنند.

در طول تاریخ توسط وهابیت همواره نسبت به قیام حضرت امام حسین علیه السلام‌ و عزاداری آن بزرگوار شبهاتی مطرح بوده و یکی از آن‌ها بدعت شمردن عزاداری سرور آزادگان می باشد در این زمینه ابن تیمیه نظریه پرداز وهابیت این چنین می گوید:1 ـ ومن حماقتهم إقامه المأتم والنیاحه على من قد قتل من سنین عدیده از حماقت‌های شیعیان برپایی مجلس ماتم و نوحه است بر کسی است که سال‌ها پیش کشته شده.«منهاج السنه النبویه، ابن تیمیه، ج 1، ص 52.» 2 ـ  وصار الشیطان بسبب قتل الحسین رضی الله عنه یحدث للناس بدعتین، بدعه الحزن والبکاء والنوح یوم عاشوراء... وبدعه السرور والفرح.شیطان به واسطه کشته شدن حسین [علیه السلام] برای مردم دو بدعت ایجاد کرده است: 1. بدعت گریه و ناله و حزن در روز عاشوراء... 2. بدعت شادی و سرور.«منهاج السنه، ابن تیمیه، ج 4، ص  334 تا 553.»و نیز شبیه به آن‌چه که ابن تیمیه گفته است را در متن زیر می‌یابید:3 ـ  الروافض لما ابتدعوا إقامه المأتم وإظهار الحزن یوم عاشوراء لکون الحسین قتل فیه...و چون روافض (شیعیان) برگزاری ماتم و اظهار حزن  و اندوه در روز عاشوراء را به خاطر کشته شدن حسین در این روز بدعت نهادند...«حاشیه رد المحتار ابن عابدین، ج 2، ص 599. » شما چه پاسخی به این مطالب دارید ؟

این ها از کتاب ابن تیمیه نقل شده است و همه اینها هدف غرب و دشمنان اسلام است آن موقع امویان این ها را جعل کردند تا عزت شیعه را خاموش کنند قبل از ایشان معاویه علیه فضائل امیر المومنین با تمام توان حرکت کرد و اینک وهابیت و تفکر سلفی در این مسیر حرکت می کند ، اگر نگاهی به سیره ائمه معصومین داشته باشیم جایگاه عزاداری برای امام حسین علیه السلام در سیره و زندگی ایشان  به خوبی مشهود است ، برای عزاداری فوائدی است که برای انسجام جامعه و حیات شیعه لازم است دو عنصر در حیات شیعه نقش اساسی دارد  الف – مهدویت:  امید به آینده در پرتو همین شعار مهدویت است ب : عنصر ولایت : اگر امام حسین را میان برداریم امامت را از میان بر می داشته ایم .

علمای منصف اهل سنت این تفکر سلفی را قبول ندارند ،  الان در کردستان شافعی مذهبانی هستند که در عزاداری ها شرکت می کنند ، مسیحیان در اروپا برای امام حسین عزاداری می کنند ! این نهضت عزاداری برای امام حسین علیه السلام  ضامن بقای اسلام است و وهابیت با این مسئله مخالفت می کند .

سخن پایانی حضرت عالی ؟

از دیگر اهداف مهم وهابیت از مبارزه با عزاداری حسینی ؛ قطع رابطه مردم با روحانیت راستین است اگر این ارتباط قطع شد مردم به دنبال عرفان های کاذب و دراویش به راه می افتند و انحرافاتی به وجود می آید مگر منافقین چه کسانی بودند ؟ در اوائل انقلاب منافقین عده ای بودند که دین اسلام را از انسان های شخصی و کسانی که اسلام را به درستی نمی شناختند می آموختند ولی کسی که پای منبر روحانی مثل مطهری ، مثل رضا روزبه زنجانی و امثال ایشان نشسته بودند  هر کجا باشند متدین انند لذا علما شیعه به عزاداری تاکید می کنند . بزرگانی از مراجع مانند مرحوم حاج شیخ حائری در نجف خودش روضه و نوحه می خواند و در جلوی دسته قرار می گرفت یکی از مسائل مهم این است که ایشان در جلسات روضه و عزاداری شرکت کنند حضور روحانیت در این مجامع خود پاسخ به شبهات وهابیت است علما و مراجع مورد قبول مردم هستند و هر چی ایشان تبلیغ کنند با حضور یک عالم دین تبلیغات ایشان خنثی می شود مهمترین تمرکز وهابیت: قطع رابطه عاطفی و احساسی مردم با علما و نهضت عاشورا است .

 با تشکر

گفتگو و تدوین : حمید کرمی

منتشر شده در : حوزه نیوز

 

 

/ 1 نظر / 27 بازدید
محمدی

سلام مصاحبه خوبی بود اما من هرچی خوندم راهکاری ندیدم