تحول در علوم انسانی و اسلامی کردن علوم انسانی

علوم انسانی شامل چه علوم می‌شود و چه گستره‌ای دارد؟

این علوم گستره فراوانی دارد و به اشکال مختلفی در علومی چون سیاست؛ اقتصاد، فلسفه و غیره خودنمایی می‌کند و اگر به این مطلب خوب توجه کنیم و به حقیقت آن برسیم آن وقت شاید به پیامدهای منفی آن پی به ببریم. و بدانیم که چه باید کرد و چه افقی را باید فرا روی اندیشمندان قرارداد؛ تا بتوانند به آن افق‌هایی که لازم است اندیشمندان به آن برسند بپردازیم.

آیا تولید علمی در زمینه اسلامی کردن علوم انسانی رایج که نوعاً ترجمان تفکرات غرب است صورت گرفته است؟

 متأسفانه پاسخ منفی است؛ حتی گاه در همایش‌هایی که با محوریت نقد اندیشمندان غربی برگزار می‌شود متأسفانه اکثر این اندیشه‌ها ترجمان آثار غربی بوده و نقد جدی دیده نمی‌شود و به اعتبار اینکه تولید علم نمایند بدون هیچ نقد جدی اندیشه‌های غربی را در جامعه ما گسترش می‌دهند..

دانشگاه‌های ما نسبت به این علوم در چه جایگاهی قرار دارند؟

 نوع علوم انسانی که در دانشگاه‌های ما محل توجه و تدریس است صرفاً آراء اندیشمندان غربی را گسترش می‌دهند و این یک سیاست غلط است و نیاز به اصلاح دارد.

در این باب علوم مختلفی چون سیاست و فلسفه و ... را می‌توانیم مشاهده کنیم، و یکی از آفات این رویکرد در آغاز این بود که اندیشه‌های اسلامی آرام‌آرام به حاشیه رفته، مثلاً وقتی می‌گوییم "سیاست" تصور می‌شود که در اندیشه اسلامی چیزی به عنوان سیاست هرگز وجود ندارد؛ یا وقتی می‌گویند "فلسفه" گویا اندیشمندان اسلامی حرفی در این زمینه نمی‌توانند داشته باشند این یکی از پیامدهای جدی ترجمان آثار غربی به شکل گسترده و بدون نقد جدی است که دانشگاه‌های ما با آن مواجه بوده و هست.

آیا در زمینه " بومی کردن علوم غربی" یا " اسلامی کردن" این علوم گام‌هایی برداشته شده است؟

یکی از مشکلاتی که ما در این مسیر دیدیم این بود که؛ تعدادی از اندیشمندان ما پروژه‌ای به نام اسلامی کردن یا به عبارتی "بومی کردن علوم غربی" را راه‌اندازی کردند، گفتند علوم غربی را اسلامی کنیم، ممکن است عده‌ای بگویند در جامعه دینی ما سیاست غربی مخاطب ندارد، فلسفه غربی در جامعه ما مخاطب ندارد و ما باید این‌ها را اسلامی کنیم، برخی از ایشان برای اسلامی کردن علوم غربی فکر کردند اگر یک قید اسلامی به این علوم اضافه کنند مسئله حل می‌شود و نوشتند "سیاست اسلامی" یا "فلسفه سیاست اسلامی"، "اسلامی کردن سیاست". اما کار قابل‌توجهی در این زمینه صورت نگرفته است.

بهترین راهکار برای اسلامی سازی علوم انسانی چیست؟

همان‌گونه که مقام معظم رهبری هم تأکید داشتند؛ بهترین راهکار برای اسلامی سازی علوم انسانی این است که مسائل اندیشه غربی را مشاهده کنیم مثلاً ببینیم سیاست، چه مؤلفه‌هایی دارد یا فلسفه اخلاق در مغرب زمین چه مو لف‌ها و چه مسائلی دارد و پاسخ این مسائل را در گزاره‌های اسلامی بیابیم، مسائلی چون: "آیا گزاره‌های اخلاقی اخباری هستند یا انشایی؟"یا "آیا بایدها را می‌توان از هست ها استنتاج کرد" و.... که این مسائل را غربی‌ها مطرح کرده‌اند و در قالب علمی به نام "فلسفه اخلاق" شکل داده‌اند را می‌توانیم در اندیشه‌های اسلامی خودمان پیداکرده و پاسخ در خوری به این‌گونه مسائل بدهیم.

منظور حضرت‌عالی از اندیشه اسلامی چیست آیا مراد آیات و احادیث است؟

 اینکه می‌گویم اندیشه‌های اسلامی منظورم صرفاً آیات و احادیث نیست، بلکه مرادم فقه، علم اصول، کلام و فلسفه است این‌گونه علوم؛ اسلامی است. فلسفه اسلامی فلسفه بسیار غنی است، یعنی اگر از جهت محتوا به فلسفه اسلامی توجه کنیم و آن را فلسفه‌های غربی مقایسه نماییم فلسفه اسلامی بسیار غنی است، و اگر می‌خواهیم علوم غربی را اسلامی کنیم؛ منظورمان از علوم انسانی، علوم غربی باشد، باید به این صورت عمل کنیم که مسائل لاینحل علوم غربی را مشاهده کرده و آن‌ها را نقد و بررسی کنیم و با توجه به علوم انسانی اسلامی پاسخگوی آن‌ها باشیم و تولید علم بکنیم، یعنی در چهارچوبی که علمای غربی علمی را تدوین کرده‌اند، ما بر اندیشه اسلامی همان را ترسیم نماییم.

لطفاً با مثالی این مسئله را تشریح کنید؟

مثلاً در حوزه فلسفه اخلاق، فلسفه اخلاقی غربی را داریم اما باید فلسفه اخلاق غربی را در تفکر اسلامی ترسیم کنیم، هر چند عبارت فلسفه اخلاق اسلامی را خیلی عبارت درستی نمی‌دانم، اما بگوییم: در موضوع"فلسفه اخلاق" تفکر اسلامی مسائلی را که فلاسفه غرب نتوانسته‌اند پاسخگوی آن‌ها باشند را پاسخ داده است و برای خدمت به علوم انسانی اسلامی باید به مباحثی بپردازیم که در جامعه امروزی ما کاربردی تر است و جامعه امروزی ما پذیرای آن‌هاست.

صرف‌نظر از غربی و شرقی بودن علمی این علوم باید از چه مؤلفه‌هایی تشکیل بشود که به آن علم اسلامی بگوییم؟

ما اگر می‌خواهیم به عنوان مثال "علم سیاست اسلامی" داشت باشیم بایستی از ابتدای کار پایه‌های آن علم را بر پایه قرآن و سنت و آموزه‌های وحیانی و اندیشه‌های اسلامی مان که شامل علومی چون کلام، فلسفه، منطق، فقه و اصول اسلامی و غیره است بنا نهیم، غربی‌ها می‌گویند مادر علوم فلسفه است، سیاست را مبتنی بر فلسفه قراردادند، سیاست را از فلسفه گرفتند، ما هم اگر می‌خواهیم سیاست اسلامی را ترسیم کنیم پایه‌ها و شاکله‌های اساسی آن را باید از علوم اسلامی بگیریم، این در این مورد که ما چطور می‌توانیم علوم اسلامی را انسانی کنیم.

نقش حوزه در تکامل و تعالی تمدن اسلامی با آموزه‌های دینی مبتنی بر چیست؟

برای اسلامی کردن علوم انسانی، مهم‌ترین رسالت بر عهده حوزه است و کسی غیر از حوزه نمی‌تواند این بار را به منزل برساند، چون کسی می‌تواند این کار را انجام دهد که اولاً اسلام‌شناس باشد، طلبه‌ای که سطوح بالای حوزوی را طی کرده است در حقیقت دکترای اسلام‌شناسی دارد و اوست که در مطالعه علوم انسانی غربی می‌تواند به پیامدهای منفی علوم انسانی غربی پی ببرد، و تا شخصی با علوم اسلامی به شکل دقیق آشنا نباشد نمی‌تواند در مورد علوم انسانی اسلامی صاحب‌نظر باشد، کسی که از اسلام اطلاع دقیق ندارد نمی‌تواند از علوم اسلامی صحبت کند، وگرنه دچار اشتباه یا انحراف خواهد شد، این انحراف را هم ممکن است در قالب پاسخ‌هایی که به مسائل اندیشه‌های غربی برای او پیش می‌آید بدهد و یا این انحراف فکری به جامعه سرایت کند و بحران‌هایی را ایجاد نماید لذا رسالت اصلی در اسلامی کردن علوم انسانی بر عهده حوزه است.

حوزه و دانشگاه‌های ما در زمینه اسلامی کردن علوم انسانی چه مقدار عقب هستند؟

ما فعلاً مسیر زیادی را باید طی کنیم، الحمدالله سفر اول مقام معظم رهبری در تخصصی کردن رشته‌های مختلف تأثیرگذار بود و طلاب در رشته‌های مختلف علمی حوزوی و غیره صاحب تخصص شده‌اند و همراه با تحصیل در علوم اسلامی در فلسفه غرب، اقتصاد، سیاست و سایر علوم صاحب تخصص شده است، ما در علوم انسانی علم غربی صرف را لازم نداریم؛ ما علمی را لازم داریم که یک طرفش علم غربی و یک طرفش علم اسلامی باشد، بحرانی که عرض شد بیشتر آثار علوم انسانی ترجمه آثار غربی است، نه تنها تأثیر مثبتی در عالم اندیشه ما نداشته است، بلکه بسیاری اوقات اذهان را غربی کرده و نسبت به آنچه که خودمان داریم از خود بیگانه شده‌ایم و یک از خود بیگانگی فکری را برای ما حاصل کرده است، من مخالف ترجمه آثاری که به درد ما می‌خورد نیستیم ولی معتقدم که یک طلبه واقعی باید به اصل علوم احاطه داشته باشد، اگر طلبه مسلط به زبان انگلیسی باشد، منتظر ترجمه آثار نیست خودش آن آثار را ترجمه می‌کند و مورد نقد قرار می‌دهد، حوزه خوب پیش می‌رود و گام‌های مثبتی هم با توجه به منویات مقام معظم رهبری برداشته است، اما به نظر من هنوز مسیر طولانی پیش روی حوزه است.

با تشکر

/ 0 نظر / 2 بازدید