عقل معاش و سبک زندگی از نگاه پیامبر اسلام (ص)

معرفی اجمالی حجت الاسلام و المسلمین محمد باقر پور امینی

آقای محمد باقر پور امینی در سال ١٣۴٧ متولد شد. به سال ١٣۶۶ مقدمات دروس حوزوی را آغاز کرد. سپس دروس سطح را خدمت اساتید بزرگواری همچون آیات و حجج الاسلام طالقانی ( لمعه )، محمدی خراسانی ( لمعه )، حسینی بوشهری ( اصول فقه )، احمدی میانجی ( مکاسب )، استادی ( مکاسب )، پایانی ( مکاسب )، موسوی تهرانی ( رسائل و کفایه ) و بیگدلی ( کفایه ) فرا گرفت. وی در سال ١٣٧۶ و 1378در درس خارج فقه آیت الله زنجانی و اصول آیت الله کوکبی شرکت کرد و از سال ١٣٧٩ نیز در درس خارج فقه آیت الله تبریزی و اصول آیت الله وحید خراسانی حضور یافت و همزمان با تحصیلات حوزوی ، به فعالیتهای تبلیغی، تدریس و تالیف نیز پرداخته است.برخی تالیفات ایشان عبارت است از : چهره ها در حماسه کربلا، ابوفراس حمرانی شهریار شعر؛ ارباب معرفت؛ جوان در چشم و دل پیامبر؛ پیامبر و جوان امروز، تصمیم های بزرگ جوانی، تمدن اسلامی،  آیت الله مظفر رمز بیداری ؛ علامه طبرسی پیشوای مفسران ؛ حاج آقا حسین قمی قامت قیام، حضرت عبدالعظیم حسنی آفتاب ری، حکایت قدرت و معنویت، رسول رحمت (ص)، پیامبر (ص) در نهج البلاغه، ریزش ها و رویش ها در عصر امیرمومنان(ع)، سیره سالکان، سیمای قرآنی جوان، صفویان نماد اقتدار ایران، ، مکتب سیاسی قم،.

ضمن تشکر از شما استاد ارجمند در ابتدا تعریفی از سبک زندگی داشته باشید و بفرمایید اصلا سبک زندگی به چه معناست ؟

به دلیل اهمیتی که بحث سبک زندگی دارد لازم است تعریفی از سبک زندگی داشته باشیم ، سبک زندگی به همه مسائلی برمی گردد که متن زندگی انسان را در دنیا شکل می دهد ، مسائلی چون خانواده ، نوع مسکن ، نوع لباس ، آراستگی ، الگوی مصرف ؛ اوقات فراغت ، کسب و کار ، رفتارهای فردی و اجتماعی در محیط های مختلف را در بر می گیرد ، باور ما این است که اسلام همه نیازهای انسان را در نظر داشته است و با دستورات خویش بر آورده کرده است ، طبیعی است که علاوه بر تلاش در همه ابعاد از جمله فقه ، حقوق در بحث اخلاق اسلامی هم و به خصوص در سلوک عملی محورهای مهم و راهگشایی درمعارف دینی بیان شده است  با توجه به فرمایشات پیامبر اکرم –صلی الله علیه و اله و سلم - می توان عقل معاش را مترادف با سبک زندگی دانست ؛ طبیعی است که نقش الگوهای رفتاری در زندگی آدمی نقش محوری است و ما باید بر الگو گیری از شخصیت و سیره عملی پیامبر اکرم تکیه و تاکید  داشته باشیم  و باید متوجه باشیم که غفلت ازاین باور سبب می شود که یک سبک زندگی تحمیلی را بپذیریم و مقهور سبک زندگی ای که با دین میا نه ای ندارد شویم متاسفانه جلوه هایی از از این سبک زندگی را در جامعه دینی خود شاهد هستیم ؛ از این رو هشدار مقام معظم رهبری را باید جدی گرفت و نسبت به باز شناخت سبک زندگی اسلامی و ارائه آن به مردم کوشید.

دلایل نیازمندی ما به سبک زندگی پیامبر اکرم (ص) چیست ؟

 ما به پیروی از رسول اکرم محتاجیم و آبادانی دنیا و آخرت ما در گرو این اقتدا است . یکی از علل این نیازمندی و اقتدا جامعیت پیامبر اکرم است. حضرت یک شخصیت کامل و جامع است ، سیره اخلاقی پیامبر و شخصیت ایشان مانند دین اسلام جامع و همه جانبه است و در واقع ما وقتی از جامعیت اسلام سخن می گوییم این نگاه جامع را هم می توانیم در زندگی پیامبر اکرم داشته باشیم ، جامعیت در شخصیت پیامبر اکرم موج می زد و گفته علامه شهید مطهری (ره) : « تاریخ هرگز شخصیتى مانند او را یاد ندارد که در همه ابعاد انسانى در حد کمال و تمام بوده باشد. او به راستى انسان کامل بود؛ مجموعه‏آثاراستادشهیدمطهرى، ج‏2، ص: 264 » پیامبر در آن واحد هم نرم بود و هم سخت در مسائل شخصی اهل نرمش و مدارا بود و در مسائل اصولی صلابت ویژه ای داشت ؛ هم مردجنگ بود و هم مرد معنویت ، هم مرد عبادت و پارسایی بود و هم مرد سیاست ؛ متهور در جنگ بود و آرامش و صفای معنوی خاصی در پیامبر موج می زد ؛ از افراط و تفریط دور بود ، در عین اینکه مردم را از بنده شکم بودن دور می کرد اما اجازه نمی داد راه راهبان را پیش بگیرند ؛ اموری را دوست داشت ؛ بوی خوش ، نماز و شب زنده داری ، لذت حلال ، گرسنگی و تواضع ، سادگی وخفت مونه را دوست داشت و در مقابل آن تکبر ، شرک ، اشرافیت و تملق و چاپلوسی را دشمن می شمرد و  توجه به این نکات ، زندگی ساز است . سخن از سبک زندگی یعنی توجه به این ابعاد جامع . اینجاست که انسان می تواند با اقتدا به پیامبر اکرم زندگی زیبایی را برای خود ترسیم کند . پیامبر در عین سادگی طرفدار فقر نبود ، مال و ثروت را به سود جامعه می دانست و آن را در صرف راه های مشروع لازم می دانست مرحوم فیض در محجة البیضاء ج 6 ص 44 به این مطلب ار حضرت اشاره دارد که ایشان می فرمود: چه نیکوست  ثروتی که از راه مشروع بدست آید برای آدمی که  شایسته داشتن ثروت باشد و بداند چگونه این ثروت را صرف کند .

 با این فرهنگ و سبک زیبای زندگی می توانیم زندگی خود را سامان دهیم و این سبک مدلی است قابل ارائه برای  پیروان محمد – صلی الله علیه و آله و سلم - و هم شیفتگان ایشان، گرچه پیروان ادیان دیگر باشند.


/ 1 نظر / 13 بازدید
درحوالی بهشت

سلام دوست عزیز خسته نباشی خوشحال میشم باهاتون تبادل لینک داشته باشم اگه مایل بودید خبرم کنید و بگید با چه اسمی و بتونو لینک کنم منتظر حضورتونم موفق باشید درپناه حق[گل]