فاطمه زهراء الگوی ولایت مداری

 چگونه می توانیم این را دلیل را دلیل بر مدعی شما بدانیم؟

با توجه به چند مطلب می توان این مسئله را فهمید الف) فاطمه یگانه دختر متصف به صفات عالیه پیامبر اکرم - صلی الله علیه و آله و سلم -  بود به اعتراف همه علم و عبادت و عرفان و معرفت به  حق متعال و زهد و عصمت آن حضرت ، همه مسائلی است که در ایشان جمع شده بود و هیچ یک از فرزندان آن حضرت متصف به این صفات نبودند و تاریخ براین داستان شاهد است.

ب) فرزندانی که از یک شخصیت بزرگ به ظهور می رسد نفس صدور و بروز ایشان از یک شخصیتی از انها یک شخصیت شاخصی می سازد چه رسد به اینکه آن شخصیت دارای اوصاف و فضائل حمیده و پسندیده باشد یقینا این امر در آن تشخّص و بارز بودن تاثیر مضاعف دارد.

ج)وقتی که تشخص و بارز بودن و شخصیت آشکار مورد قبول قرار بگیرد در زمانی که آن شخص ارتحال کند قبر او هم مورد توجه و آشکار است وهمگان به مزار او روی می آورند،  مانند بسیاری از شخصیت های بزرگ سیاسی تا شخصیت های معنوی انبیاء و اوصیاء که مزار ایشان محل توجه است .

د) سئوال این است که با توجه به شاخص بودن و ظهور و بروز شخصیت فاطمه زهرا سلام الله علیها چرا باید مزار او مشخص نباشد ؟! این چرا ؟ سئوالی است به بلندای تاریخ ازل و ابد ، با این جهاتی که عرض شد فاطمه چرایی در تاریخ درافکنده که صدای آن تا قیام قیامت گوش همگان را خواهد نواخت و چرا باید چنین باشد؟

جواب این چرا را هم باید عقلا بفهمند چرا اینگونه هست؟پاسخ هایی را می توان ازاین حقیقت فهمید و در راس همه آن عدم رضایت آن حضرت از حاکمان زمان و اوضاع زمان ایشان است.

اساس این رضایت چیست؟

 اگر رضایتی در کار بوده باشد یعنی از متصدیان امر راضی است و اگر راضی نیست از متصدیات امر راضی نیست، و همین رضایت و عدم رضایت از غاصبان ولایت یک مرحله از دفاع از حریم ولایت و امامت به حق است .

این رضایت گاهی در دل است و مخفی و گاهی آشکار است ، اگر این عدم رضایت در نهانخانه دل باشد این نارضایتی  آسیب نمیزند اما اگر نسبت به ظلم زمانه و حاکمیت غاصبانه متصدیان امر موضع گیری کند قضیه حساس می شود ، لذا از طریق برهان انّ می توان فهمید، آن حضرت در دفاع از حریم ولایت سنگ تمام گذاشته است و کار بدآنجا رسیده که رسید  و الا اگر عکس العملی نشان نمی داند کار به ا مظلومیت و شهادت نمی انجامید لذا آن امری که در آغاز سخن عرض کردیم روشن شد که دفاع از حریم ولایت از مختصات فاطمه است .

در جمله منسوب به امام حسن عسکری علیه السلام فاطمه زهرا دارای مقام حجت اللهی نسبت به ائمه معصومین علیهم السلام می باشند لطفا توضیحی در این باره بدهید؟

جناب سیّد عبد الحسین طیّب (رحمة الله تعالى علیه) در تفسیر أطیب البیان (ج 13، ص 225) این روایت را نقل کرده است که : «قال الإمام العسکرى علیه السّلام: «نحن حجج اللّه على خلقه، و جدّتنا فاطمة حجّة علینا». ما همه حجت خداییم بر مخلوقات اما جدّه ما فاطمه حجت است بر ما !

 این فرمایش گرچه از نظر سندی در ابهام است اما صرف نظر از این ابهام اگر این روایت هم نبود می توان بر این مسئله وجه و محملی بیان کرد تا مطلب از حالت نقل در بیاید و به حالت معقول بیان شود .

چگونه این ادعی قابل اثبات است؟

"حجت"یعنی "ما یحجتج به" حجت چیزی است که با وجود آن می توان علیه دیگران احتجاج کرد و ایشان را مواخذه کرد و به آنها گفت با توجه به این امر چرا اینکار را انجام دادی؟ وجه سئوال ما هم این است ، چون وجود  ائمه معصومین علیهم السلام خط کش و میزان و معیار  است و ایشان اسوه هستند لذا  تمام شئون زندگی ایشان قابل احتجاج است و خدا می تواند به قول و سنت و سیره ایشان علیه مردم احتجاج کند که من این حجت را در معرض دید شما قرار دادم تا الگو بگیرید چرا نکردید؟

خدا بوسیله ایشان بر ما احتجاج می کند ، فاطمه هم حجت است چه خصوصیتی زهرا دارد که این حقیقت شده حجت ؟ آن هم نه حجت بر مردم بلکه حجت بر کسانی که آنها حجت بر مردم هستند ! زهرا چه خصوصیاتی دارد که در سایر ائمه نیست ؟

در پاسخ باید گفت: فاطمه زن بوده است و سایر معصومین مردند و زن از آن جهت که زن است محدود یت هایی دارد که مرد ندارد ، همچنین زن از جهت بنیه بدنی ضعیف است و کارهایی که از یک مرد انتظار می رود از او انتظار نمی رود،  همچنین یک زن از این جهت که زن است و عواطف و احساسات قویی دارد ممکن است تحت تاثیر عواطف و احساسات  حق را نا حق کند ، از  جهت محدودیت های شرعی که شرع می گوید نیز  هر کار و هر جا مناسب او نیست ، اگر مرد با خصوصیاتی که عرض شد حجت الله است بر دیگران این امری معمولی است چرا که او دارای بنیه قوی است و محدودیت های یک زن را ندارد و تحت تاثیر عواطف و احساسات نیست اما اگر ایشان را نسبت به شخصی که از نظر توانمندی بدنی ضعیف است ؛ اما با وجود این به وظیفه عمل کرده است ؛ تحت تاثیر عواطف قرار نگیرد او حجت بودنش قوی تر است، کسی که می توانست تحت تاثیر عواطف  قرار بگیرد و نگرفت بر توی مرد حجت است لذا او حجیت قوی تری دارد.این جهات تقویت می کند حجت الله بودن صدیقه طاهره را نسبت به دیگر معصومین.لذا اگر از نظر سندی هم این روایت را  مخدوش دانستیم اما با دلیل عقلی این فرمایش قابل قبول است .

در زیارت نامه حضرت  « السَّلَامُ عَلَیْکِ یَا مُمْتَحَنَةُ امْتَحَنَکِ الَّذِی خَلَقَکِ قَبْلَ أَنْ یَخْلُقَکِ فَوَجَدَکِ لِمَا امْتَحَنَکِ بِهِ صَابِرَة؛ کتاب المزار- مناسک المزار(للمفید)، النص، ص: 178» صفت "ممتحنه" بودن آن حضرت به چه معناست؟

در یک مقدمه عرب برای آزمودن چند واژه دارد "ابتلاء" ، "افتنان" ، "امتحان" ، "اختبار"، این ها در زبان فارسی همه به معنای آزمودن ترجمه می شود، اما در عرف عرب هر یک بار معنایی خاصی دارد و نمی توان بجای هم بکار گرفت برای بیان مسئله ابتلا اگر آزمودن توسط بلایا و مصیبت ها باشد از اینگونه آزمودن عرب به "ابتلا" تعبیر می کند « وَ لَنَبْلُوَنَّکُمْ بِشَیْ‏ءٍ مِنَ الْخَوْفِ وَ الْجُوعِ وَ نَقْصٍ مِنَ الْأَمْوالِ وَ الْأَنْفُسِ وَ الثَّمَراتِ وَ بَشِّرِ الصَّابِرینَ ، بقره آیه 155» ، لذا در قرآن تعبیر شده به "َنَبْلُوَنَّکُمْ" ؛ اما اگر آزمودن توسط نعمت ها باشد مثلا به کسی پول یا مقام می دهیم تا او را امتحان کنیم  از آن به "افتنان" تعبیر می کنند «إِنَّما أَمْوالُکُمْ وَ أَوْلادُکُمْ فِتْنَةٌ ؛ تغابن آیه 15» ؛ مراد از فتنه آزمودن است ؛ گاهی از آزمودن به "اختبار" تعبیر می شود که  در هر دو معنای قبلی مورد استفاده است  و اعم است ؛ اما "امتحان" در کتب لغت از "محنه" گرفته شده است و معنای اصلی آن "ضربه بالسوط ، رک:                        التحقیق فی کلمات القرآن الکریم، ج‏11، ص: 42 " است او را با تازیانه زد حالا اگر کسی را با زدن و تازیانه آزمایش کنند و بخواهند او را شکنجه کنند تا چیزی را از او بگیرند ، اگر اینطور آزمایش شود تعبیر به ممتحن می کنند .

لطفا در آخر اشاره ای هم به  کتاب «فصّ حکمة عصمتیّة فی کلمة فاطمیّة» نوشته علامه حسن زاده آملی نمایید؟

نام این کتاب برگرفته از عناوین کتاب فصوص الحکم  ابن عربی است ، فصوص الحکم مذکور بیست و هفت فصّ است، و هر فصّ آن به نام یکى از انسانهاى کامل که از آن تعبیر به کلمه شده است؛ و در هر فص سلطان و محور بحث یکى از امّهات مسائل مهم قرآنى، و از اصول معارف اصیل عرفانى انسان ساز است.

مثلا در فصّ آدمى، سلطان بحث از وجوب خلیفة اللّه و انسان کامل است؛ و در فص شیثى از عطایا و منح و هبات؛ و در فص اسماعیلى از خلود عذاب و اقسام جنّت و نار و احوال نفوس در برازخ و قیامت است؛ و در فصّ یعقوبى از دین؛ و در فصّ یوسفى از نوم و خیال و تمثل و عالم مثال؛ و در فصّ هودى از تنزیه و تشبیه یعنى حدّ و بى‏حدّى؛ و در فص شعیبى از قلب و تجدّد امثال؛ و در فصّ عزیرى از قضا و قدر و سرّ القدر و نبوّت تشریعى و مقامى، و در فصّ سلیمانى از رحمت وجوبى و امتنانى، و در فص یونسى از حقیقت ذکر و مراتب آن و أدب انسانى، و در فص الیاسى از وهم و دعا و اجابت؛ و در فص محمّدى از فردیّت ،  در اینجا هم گفته شده "فص حکمت العصمیه فی کلمه الفاطمیه " فصوص 27 راجع انسان کامل دارد و انسان کامل را مظهر اسما و صفات حق می داند لذا در هر فصی شخصیتی با توجه به آیات قرآن مورد بررسی قرار گرفته یکی از شاگردان عملی علامه کما اینکه خود ایشان فرموده اند:  در حالت توجه به خطاب رحمانى این کلمه علیا و درّه بیضاء تشرّف مى‏یابد که «فصّ حکمة عصمتیّة فی کلمة فاطمیّة»، و همین بارقه ملکوتى ایجاب کرد که این فصّ ثمین به عنوان متمّم فصوص الحکم به قلم علامه حسن زاده آملی حفظه الله به منصّه ظهور برسد.« رک: ممد الهمم در شرح فصوص الحکم، ص: 644»

/ 0 نظر / 2 بازدید