نیم‌ نگاهی به زندگی سراسر نور شکافنده علوم

امام باقر علیه السلام در زمان حکومت خلفای بنی امیه، بنی مروان و بنی العباس، عمر شریف خویش را سپری کردند ،ایشان تنها شخصیتی هستند که در زمان طفولیت شاهد اوج جنایات بنی امیه در صحرای کربلا بودند و بعد از واقعه کربلا، در طول مدت 35 سال که امام سجاد علیه السلام مقام امامت را بر عهده داشتند، در خدمت ایشان بودند و نیز جنایات مختلفی که در آن زمان به اهل بیت علیهم‌السلام روا می شد، همراه با محرومیت‌های جامعه اسلامی نسبت به استفاده از معدن بی کران علم اهل بیت علیهم السلام را نظاره‌گر بودند. البته امام سجاد علیه السلام از زمینه‌هایی که برای ایشان فراهم می شد، معارف دین را در قالب ادعیه بیان می نمودند، به عبارتی بیشتر مطالب خود را در قالب دعا برای دوست‌داران اهل‌بیت علیهم‌السلام مطرح کردند و تربیت محدودی نیز داشتند و در بعض روایات است که شاگردان خاص حضرت که پایبند به مقام امامت امام سجاد علیه السلام بودند، شاید از 5 نفر هم تجاوز نمی کردند .

*جایگاه خاص امام باقر علیه السلام در بین امت اسلامی

انتساب امام باقر علیه السلام از طرف مادر(1) به امام حسن مجتبی (علیه السلام) می‌باشد سلام خاصی که پیامبر اکرم(ص) در زمان حیات خویش از طریق جابر، برای حضرت فرستاده بودند دلیلی بود تا او نیز در مقاطع و مجامع گوناگون، داستان سلام پیامبر اکرم (ص) به امام باقر (علیه السلام) را بیان کند تا جایگاه حضرت در بین امت اسلامی روشن شود(2).

*امام باقر علیه السلام ودر نشر معارف دین

 در زمان امام (علیه السلام) به نوعی درگیری بین بنی مروان و بنی عباس اتفاق افتاد و اوضاع به گونه ای شد که حضرت موفق شدند کرسی‌های درسی داشته باشند و امام علیه السلام در این زمان زمینه، نشر معارف را مهیا دیده، به تعلیم و تربیت شاگردان مبرزی پرداختند.

حضرت از جهات مختلفی مورد تمجید قرار گرفته اند و به نوعی عالمان و فقهای اهل سنت هم پای درس آن حضرت نشسته اند، لذا امام (علیه السلام) سعی داشتند که معارف اسلامی را که ائمه(علیهم‌السلام) قبل از ایشان فرصت بیان آن را پیدا نکرده بودند را بازگو کنند و در سایه نشر این معارف؛ امت اسلامی را بیدار کنند.

لذا حضرت شاگردان خاصی را تربیت کردند که ایشان معارفشان را در مکتب امام صادق (علیه‌السلام) تکمیل کردند وچون معارف اسلامی هم دارای ابعاد مختلف است، لذا شاگردان ایشان به نوعی هر یک در رشته‌ای خاص ورود داشتند، برخی در فقه؛ برخی در مسائل اعتقادی که مباحث دیگر نیز در ضمن این دو رشته بیان می شده است .

*شرح روایتی از امام باقر علیه السلام

امام باقر علیه السلام معارف اخلاقی خوبی رامطرح کرده اند که در کتب روایی ما این مباحث جمع آوری شده است؛ در روضه بحار الانوار، روایات گوناگونی از آن حضرت نقل شده است. روایاتی که از آن حضرت نقل شده؛ اشاره به این دارد که دین دارای ابعاد مختلفی دارد ؛ علاوه بر این که در فرمایشات گوناگون، مباحث اعتقادی و کلامی داشته و مباحث فقهی را نیز بیان می کردند، اما در عین حال در بیان معارف ناب اسلامی و حقیقت دین دریغ نمی کردند.

جابر بن یزید جعفی، خدمت امام علیه السلام می رسند ؛ جابر می بینند که حضرت محزون است و در نقلی خود حضرت مطرح می کنند که من محزون ومشغول القلب هستم ؛ جابر می پرسد، حزن قلب شما برای چیست؟ حضرت فرمود : دنیا چیزی نیست که قلب مرا به خود مشغول کند، بلکه علت حزن و مشغولیت قلبم از آن جهت است که« إِنَّهُ مَنْ دَخَلَ قَلْبَهُ صَافِی خَالِصِ دِینِ اللَّهِ- شَغَلَهُ عَمَّا سِوَاه‏؛بحار الأنوار ، ج‏75، ص: 185 » (3) این تعبیر در اصول کافی آمده است، کسی که در دل او به طور خالص دین خدا داخل شود، دل او از غیر حق منصرف می‌شود، یعنی اگر کسی بفهمد که واقعیت دین بر چه اساسی است که آن دستورات نمود آن واقعیت است، حتما ارتباط با حق‌تعالی را قطع نمی کند وهمه همّ و غمّ او رسیدن به حق متعال است، این بیان مهم نشان می‌دهد که دین دارای مراتبی است؛ هم مراتب ظاهری دارد، که مربوط به اعتقادات صالح و مسائل اخلاقی و مسائل عملی است وهم مسائل عمیق‌تری دارد، که انسان با التزام به این مرتبه ظاهر در شئون مختلف به کمک آن رابطه‌های روحی و قلبی اش با خداوند متعال شکل می گیرد ومی تواند قلب او اتصالی با عالم غیب پیدا کند این معنا بیانگر این است که، انسان دارای کمالات بسیار زیادی است که می تواند با عنایات الهی آن کمالات را طی کند.

*تاملی در حقیقت خالص خالص دین

اگر انسان می خواهد روغن خالصی داشته باشد ؛ چون عمدتا روغن حاصل عصاره مواد خاصی است ، ابتدا آن مواد را فشرده می‌کنند، سپس از صافی عبور می دهند، بنابراین این خالص همان حقیقت است و اگر این روغن؛ خالص شد، تاثیر بیشتری از ناخالصی آن حقیقت خواهد داشت ما معتقدیم که با فراگیری معارف دین که در جزیی ترین ومهمترین دستورات آن حقایقی را در بر دارد و با مراعات ظاهر ومسائل دین، به طور دقیق، انسا ن می تواند به قدر همت خویش به بطون دین راه یابد به عنوان مثال کسی که مغز بادامی را می خورد، هم جرم آن جزء بدنش شده، هم به نوعی روغن آن را هم به بدنش وارد کرده است، این قبیل فرمایشان نشان دهنده این است که، دین دارای چه مرتبی است .

لذا قرآن کریم عناوین مختلفی برای انسان بیان کرده، برخی عناوین مانند مومنین؛ متقین ؛ صالحین ؛ مخلصین؛ صدیقین و..همه اینها مبتنی بر این است که شخص به کمالات توحیدی برسد تا این آثار در رسیدن به آن کمالات توحیدی مترتب شود و در راس روندگان این مسیر خود ائمه علیهم السلام "تبعا لنبی" بوده اند و حضرات معصومین علیه السلام با داشتن همه این مراتب، انسان ها را دعوت می کردند که در مسیر دین الهی قرار گیرند و هر کس به قدر ظرفیتش تحت حمایت امام(ع) قرار می گیرد لذا مسئله حاکمیت در بعد سیاسی وحکومتی، یک بعد از مقام امامت ایشان بوده و سعی می کردند اگر شرایط این بعد اتفاق بیفتد، دریغ نکنند و با تشکیل حکومت دینی، ضمانت اجرایی شدن احکام اسلام را جامه عمل بپوشانئد اما متاسفانه نوعا به دلایلی این بعد محقق نشد و تنها در زمان امیر المومنین (علیه السلام) و در برهه‌ای کوتاه نیز در زمان امام حسن مجتبی (علیه السلام)، این مسئله اتفاق افتاد و در همین مدت کوتاه هم امیر المومنین علیه السلام به ابتلائات گوناگونی مواجه شدند و سه جنگ مهم در پی تحقق این بعد در ایام حکومت ظاهری حضرت اتفاق افتاده بود ؛ اما ائمه (علیهم‌السلام) از مقام تبلیغ و تعلیم دست بر نداشتند.

مقام سوم ایشان مقام تربیت بود و آن هم دارای ابعادی مختلف است. تربیت هم دارای دو بعد اجتماعی و فردی است؛ اگر مردم از بعد تربیت اجتماعی امام محروم بودند اما ایشان از بعد تربیت و تعلیم فردی دست بر نداشتند؛ در ایام امامت امام باقر (علیه السلام) ظرفیتی برای ایشان پیدا شد که توانستند مسئله تعلیم و تربیت را ظهور دهند و در پرتو این توجه امام، شاگردان برجسته‌ای برای امام حاصل شد، در روایت است که حضرت امام صادق (علیه‌السلام) فرموده‌اند:« مکتب‌ ما و احادیث پدرم را چهار نفر زنده کردند:‌زراره، ابوبصیر، محمد بن مسلم و برید بن معاویه عجلی. اگر این‌ها نبودند کسی از تعالیم دین و مکتب پیامبر(ص) بهره‌ای نمی‌یافت. این چند نفر حافظان بودند. آنان، از میان شیعیان زمان ما، نخستین کسانی بودند که با مکتب ما آشنا شدند و در روز رستاخیز نیز پیش از دیگران به ما خواهند پیوست.»

مضمون این روایت طولانی بوده، تذکرات بسیار جالبی را در بر دارد که بیان کننده این معناست: برای رسیدن به هر مرتبه از مراتب دین، شرایطی لازم است واگر کسی بخواهد به حقایق و مراتب بالاتر دین دست یابد، باید به حالات نفسانی و ابعاد دیگر وجودی‌اش توجه خاص داشته باشد .

*مهمترین جنبه زندگی حضرت باقر علیه السلام

 در ایام شهادت مخصوصاً که مجالس عزاداری به پا می شود، امت اسلامی و شیعیان اهل بیت(ع) باید به جنبه مظلومیت اهل بیت(ع) توجه کنند و در همه زمان‌ها این جنبه قابل توجه است و قهراً توجه به مظلومیت ائمه(ع) ما را به جنبه ظالمیت ظالمان متوجه می‌کند. ائمه(علیهم‌السلام)، مظلومیت غیر قابل توصیفی در نشر معارف دینی داشتند و در مقابل ایشان ظالمینی بوده اند که با ارائه مکاتب اعتقادی، فقهی ومعنویت گرایی انحرافی در مقابل ائمه (ع) جبهه گیری می‌کردند؛ در جنبه های سیاسی هم عمدتاً حاکمان ظالم، سعی می کردند از این منحرفین استفاده کنند و جنبه تعلیمی و تربیتی ائمه(ع) را محدود کنند مثلا در زمان امام باقر (علیه السلام) به ترفندهای مختلفی می‌خواستند از رشد تعلمی حضرت مانع شوند ؟ اما در عین حال، امام علیه السلام از محفلی که مناسب می دیدند، استفاده می کردند و به بیان حقایق دین می پرداختند ؛ این وظیفه امت و عالمان شیعی است تا با تاسی به امام باقر (علیه السلام) و مطرح کردن معارف حقه شیعی،ش چهره حقیقی اسلام را روشن کنند و انقلاب اسلامی هم بهترین زمینه است منتهی باید از این زمینه بهترین استفاده را کرد .

ــــــــــــــــــــــــــ

[1] - مادر امام باقر علیه السّلام، امّ عبد اللّه، فاطمه دختر امام حسن مجتبى علیه السّلام بود، از این رو امام باقر علیه السّلام هم از ناحیه پدر و هم از ناحیه مادر، از نسل هاشم و على علیه السّلام بود [بنابراین از دو جانب، هاشمى و علوى بود].

امام باقر علیه السّلام در شأن مادرش مى‏گوید: «روزى مادرم زیر دیوارى نشسته بود که ناگاه دیوار شکاف خورد، و صداى ریزش سختى به گوش رسید، مادرم با دست اشاره کرد و گفت:لا و حقّ المصطفى، ما اذن اللّه لک فى السّقوط: «نه به حقّ مصطفى صلّى اللّه علیه و آله، خدا به تو اجازه فرود آمدن ندهد».بر اثر سخن او، دیوار در هوا معلّق ایستاد، تا مادرم از آنجا گذشت»، سپس پدرم صد دینار از جانب او صدقه داد.روزى امام صادق علیه السّلام از مادر امام باقر علیه السّلام یاد کرد و فرمود:کانت صدّیقة لم تدرک فى آل الحسن امرأة مثلها: «او بسیار راستگو بود، در خاندان امام حسن علیه السّلام زنى مانند او دیده نشد». نگاهى بر زندگى چهارده معصوم علیهم السلام، ص: 204

2 - حضرت صادق علیه السّلام فرمود: جابر بن عبد اللَّه در مسجد حضرت رسول صلى اللَّه علیه و آله مینشست و عمامه سیاهى را بر سر و صورتش مى‏بست، و میگفت: اى باقر علم، مردمان مدینه می گفتند: جابر هذیان میگوید، وى اظهار میداشت نه بخداوند سوگند من هذیان نمیگویم، بلکه از رسول خدا شنیدم میفرمود: شما بزودى یکى از فرزندان مرا خواهى دید که علم را از هم خواهد شکافت حضرت رسول صلى اللَّه علیه و آله میفرمود: رخسار او مانند رخسار من است، و نام او هم با من یکى است، من در اثر این حرف پیغمبر این مطلب را اظهار میکنم، امام صادق علیه السّلام فرمود:

جابر روزها خدمت امام باقر علیه السّلام میرفت، اهل مدینه میگفتند: تعجب از جابر است که با این کودک رفت و آمد میکند، و حال اینکه وى از اصحاب پیغمبر است.

حضرت باقر علیه السّلام فرمود: روزى به منزل جابر بن عبد اللَّه رفتم و بر وى سلام‏جج کردم، جابر جواب سلام مرا داد و سپس گفت: شما که هستى؟ این در موقعى بود که چشمانش از دیدن محروم گردیده بوده گفتم: من محمّد بن علی بن الحسین هستم، گفت:

اى پسر نزدیک من بیا، من نزدیک او رفتم جابر ابتداء دست مرا بوسید و بعد خواست از پایم ببوسد من جلوگیرى کردم، پس از این، گفت: اى پسر جدت رسول خدا تو را سلام رسانید.

در این هنگام حضرت باقر علیه السّلام فرمود: سلام و رحمت بر حضرت رسول صلى اللَّه علیه و آله باد، اکنون بگوئید: مطلب از چه قرار است؟ فرمود: روزى در خدمت حضرت رسول بودم گفتند: یا جابر شما خواهى ماند تا آنگاه که مردى از خاندانم را بنام محمّد ملاقات کنى، خداوند به او نور و حکمت عطا خواهد کرد، هنگامى که او را دیدى سلام مرا به او برسان. « زندگانى چهارده معصوم علیهم السلام، متن، ص: 371 »

3- عَنْ جَابِرٍ الْجُعْفِیِّ قَالَ قَالَ لِی مُحَمَّدُ بْنُ عَلِیٍّ ع یَا جَابِرُ إِنِّی لَمَحْزُونٌ- وَ إِنِّی لَمُشْتَغِلُ الْقَلْبِ- قُلْتُ وَ مَا حَزَنَکَ وَ مَا شَغَلَ قَلْبَکَ- قَالَ یَا جَابِرُ- إِنَّهُ مَنْ دَخَلَ قَلْبَهُ صَافِی خَالِصِ دِینِ اللَّهِ- شَغَلَهُ عَمَّا سِوَاهُ- یَا جَابِرُ مَا الدُّنْیَا وَ مَا عَسَى أَنْ یَکُونَ- إِنْ هُوَ إِلَّا مَرْکَبٌ رَکِبْتَهُ- أَوْ ثَوْبٌ لَبِسْتَهُ أَوِ امْرَأَةٌ أَصَبْتَهَا- یَا جَابِرُ- إِنَّ الْمُؤْمِنِینَ لَمْ یَطْمَئِنُّوا إِلَى الدُّنْیَا لِلْبَقَاءِ فِیهَا- وَ لَمْ یَأْمَنُوا قُدُومَ الْآخِرَةِ عَلَیْهِمْ- وَ لَمْ یُصِمَّهُمْ عَنْ ذِکْرِ اللَّهِ- مَا سَمِعُوا بِآذَانِهِمْ مِنَ الْفِتْنَةِ- وَ لَمْ یُعْمِهِمْ عَنْ نُورِ اللَّهِ- مَا رَأَوْا بِأَعْیُنِهِمْ مِنَ الزِّینَةِ فَفَازُوا ثَوَابَ الْأَبْرَارِ- وَ إِنَّ أَهْلَ التَّقْوَى أَیْسَرُ أَهْلِ الدُّنْیَا مَئُونَةً- وَ أَکْثَرُهُمْ لَکَ مَعُونَةً- إِنْ نَسِیتَ ذَکَّرُوکَ وَ إِنْ ذَکَرْتَ أَعَانُوکَ- قَوَّالِینَ بِحَقِّ اللَّهِ عَزَّ وَ جَلَّ- قَوَّامِینَ بِأَمْرِ اللَّهِ- وَ قَطَعُوا مَحَبَّتَهُمْ لِمَحَبَّةِ رَبِّهِمْ- وَ نَظَرُوا إِلَى اللَّهِ وَ إِلَى مَحَبَّتِهِ بِقُلُوبِهِمْ- وَ تَوَحَّشُوا مِنَ الدُّنْیَا بِطَاعَةِ مَلِیکِهِمْ- وَ عَلِمُوا أَنَّ ذَلِکَ مَنْظُورٌ إِلَیْهِ مِنْ شَأْنِهِمْ- فَأَنْزِلِ الدُّنْیَا بِمَنْزِلَةٍ نَزَلْتَ بِهِ وَ ارْتَحَلْتَ عَنْهُ- أَوْ کَمَالٍ أَصَبْتَهُ فِی مَنَامِکَ فَاسْتَیْقَظْتَ- وَ لَیْسَ مَعَکَ مِنْهُ شَیْ‏ءٌ- احْفَظِ اللَّهَ مَا اسْتَرْعَاکَ مِنْ دِینِهِ وَ حِکْمَتِه‏

/ 1 نظر / 31 بازدید
محمدی

اللهم العن اول ظالم ظلم حق محمد و آل محمد و آخر تابع له علی ذلک خداوند همه کسانی که دل اهل بیت و پیروانشان را خون می کنند مورد لعن و عذاب خود در دنیا و آخرت قرار دهد و ما را مورد شفاعت و عنایت حضرتش قرار دهد انشاالله