پایگاه اندیشوران پل ارتباطی کاربران با محققان حوزوی (بخش دوم)

* ملاک های عضویت در سایت اندیشوران چیست؟

 ما ملاک ها را بسیار حداقلی گرفتیم تا بتوانیم طیف وسیعی از افراد را جذب کنیم. ملاک ما فقط یک چیز است عزیزانی که یک اثر مکتوب چاپ شده، کتاب یا مقاله، در حوزه علوم اسلامی داشته باشند می توانند عضو پایگاه اندیشوران بشوند. البته حتما باید طلبه باشند، و در شورای مدیریت حوزه علمیه پرونده داشته باشد و از نظر شورای مدیریت تایید شده باشد و طلبه بودن آنها برای مدیریت پایگاه مسجل بشود.

 * چرا در سایت اندیشوران به معرفی آثار خواهران حوزوی صاحب اثر پرداخته نشده است؟

 البته در حال حاضر ما طلاب مرد و آقایان را می پذیریم و فعلا در شرایط حاضر از پذیرش خواهران طلبه معذوریم. البته یک بحث کارشناسی را دنبال می کنیم که انشاءالله در همین سال جاری بتوانیم به نتیجه برسیم و در نظر داریم از طلبه ها و محققین و پژوهشگران حوزه های علمیه خواهران هم اطلاع رسانی داشته باشیم. امیدورایم این طرح در سال جاری محقق بشود.

 *نوع مطالباتی که کاربران از شما داشته اند در چه زمینه هایی بوده است و برای رفع این مطالبات چه کارهایی انجام شده است؟

 کاربران ما بطور کلی دو سنخ هستند. یک سنخ کسانی هستند که فقط عضو پایگاه هستند و بخاطر مشغله ی زیادی که دارند خیلی نمی توانند فعالیتی داشته باشند و قاعدتا مطالبه ای هم ندارند. ولی تعدادی از اعضای سایت که فکر می کنم بیشتر از نصف اعضای رسمی سایت هستند، حضور فعال دارند و قطعا مطالباتی دارند. الف) عموم مطالبات این اعضا این است که فضا، فضای بسته ای است. یعنی ما فقط می توانیم یک عنوان مقاله یا متن مقاله را بگذاریم و حداکثر کار دیگری هم که می توانیم این است که یک یادداشت هم بگذاریم. کاربران دوست دارند که فضا، فضای بازتری بشود، وارد بحث های علمی بشوند. همان چیزی که عرض کردم، انشاءالله سعی داریم به سمت قابلیت های "وب دویی" پیش برویم و پایگاه را ارتقا بدیم این یکی از مطالبات جدی این اندیشوران فعال است. ب) از جمله مطالبات دیگری که گله می کنند، این است که فضایی که اختصاص داده شده به هر محقق، محدود است و بعضا با محدودیت فضا مواجه می شوند. فرض کنید بخواهند یک سخنرانی را یا فیلم یک کلاس درس را در سایت بگذارند نمی توانند و از این جهت پایگاه بسیار محدود است. ج) با افزوده شدن بحث یادداشت ها که چندماهی است فعال شده و بسیار هم مورد توجه اعضا سایت قرار گرفته، ما محدودیت هایی برای این بخش داریم و یکی از مطالبات کاربران این است که اجازه بدهید هر مطلبی از جهت مباحث اجتماعی، فرهنگی و دینی که به فکر ما می رسد را در این قسمت بگذاریم اما بخاطر مشکلات و محدودیت هایی که داریم، اجازه ندادیم که بحث یادداشت های محققان ما یک بحث کاملا آزاد و بدون مدیریت و نظارت باشد. این یکی از مطالبات کاربران هست. برای رفع این مشکلات اولا تقاضا کردیم فضای اختصاص داده شده به هر محقق بیشتر بشود تا بتوانند فعالیت های علمی شان که بصورت چندرسانه ای هست بیشتر در سایت اطلاع رسانی کنند. ثانیا در رابطه با بحث اینکه فضای اندیشوران، فضای بسته ای هست، عرض کردم که ما در طرح های بعدی مان به سمت فضای "وب دویی" پیش می رویم تا این فضا را از این حالت بسته بودن خارج کنیم، البته عرض کردم با افزوده شدن بحث یادداشت ها این سدّ مقداری شکسته شد و بخش یادداشت ها بسیار کمک کرد که محققان و کاربران ما که وارد این فضا بشوند ولی باز هم کافی نیست و ما باید یک مقدار بیشتر از امکانات و قابلیت های "وب دویی" استفاده کنیم که انشاءالله این مسئله با رضایت و تائید مسئولان مرکز محقق خواهد شد.

 *آیا ممکن هست افرادی که محل اشکال نیستند و به قول معروف " ان قلتی " روی آنها نیست، دستشان را در این زمینه باز بگذارید و بتوانند نظرات و اندیشه هایشان را در قالب یادداشت ها ارائه بدهند؟

 الان هم اگر هر کدام از اندیشوران، تفکرات و اندیشه هایشان مشکل و چالشی ایجاد نکند،طرح بحث را آزاد و یادداشت های ایشان را تائید می کنیم و بر روی سایت قرار می گیرد. مشکل اینجاست که اگر حرفی بزنند که به جنجال کشیده بشود، حالا چه بحث اجتماعی باشد، یا فرهنگی، یا سیاسی یا حتی دینی. در این صورت حتی به افرادی که خیلی برای آنها احترام قائل هستیم اجازه داده نمی شود که بحث های جنجال برانگیز را در این محیط مطرح کنند.

 *یکی از امکاناتی که ممکن است کاربران سایت اندیشوران نیاز داشته باشند، بحث سخت افزاری است. مثلا اینترنت پرسرعت و... آیا در نظر دارید چنین امکاناتی برای اعضا فراهم کنید؟

 وظیفه و رسالت مان در این حد است که بستری را آماده کنیم که اندیشوران بیایند و در این فضای ایجاد شده، اطلاعات علمی خودشان را وارد کنند. ولی از جهت اینترنت و این مسائل، ما وظیفه و رسالتی نداریم، طبیعتا پیگیری هم نمی کنیم و از دست ما هم خارج است.

 *آینده سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

 در شرایط فعلی، روند رو به رشدی داریم. بد نیست اشاره ای به آمار مقایسه ای بین امسال و سال گذشته داشته باشیم. این آمار نشان می دهد که حرکت ما رو به رشد بوده و مایه خوشحالی است، اگر چه کافی نیست و به حد مطلوبی و ایده آلی که باید برسیم فاصله زیادی داریم. در سال 1390 میانگین بازدید روزانه ای ما 700 الی 800 بازدید در روز بوده است، در حالیکه امروز میانگین بازدید روزانه ما بین 3000 تا 3200 نفر می باشد و این نشان می دهد که ما یک روند و حرکت رو به جلو داریم و متوقف نشده ایم، ولی خب خیلی کاستی ها داریم و تا رسیدن به اهداف خیلی فاصله داریم. به نظر من، اگر ما یک مقدار این فضای بسته را در اندیشوران بشکنیم و مقداری فضا را برای حضور علمی محققان و تعامل اعضا باز کنیم رونق پایگاه بیش از این می شود، یکی از ایده های خوبی که داریم این است که استاد با شاگردان خودش مباحث علمی داشته باشد. شاگردان از استادشان در اندیشوران سوال بپرسند و جواب بگیرند، شاگردان نقد بزنند، یکی از ایده ها این است. اگر بتوانیم این فضا را ایجاد کنیم، یا ارتباط گروه های علمی، انجمن های علمی را با همدیگر ایجاد کنیم قطعا آینده ی درخشانی در انتظار ماست.

 *بین سوالات چندین بار اشاره فرمودید که اندیشوران قرار است به محیط "وب دویی" وارد بشود. شاید بعضی دوستان اطلاع نداشته باشند که این اصطلاحات تخصصی به چه معناست؟

 خدمت شما عرض کنم، "وب یک" اصطلاحی است برای پایگاه هایی است مثل پایگاه حوزه نت که اطلاعات کاملا از سوی یک گروه و مرکز وارد می شود و کاربر فقط دریافت کننده اطلاعات است و فقط اطلاعات آماده شده و دسته بندی شده را می تواند از این پایگاه ببیند و حداکثر اینکه بر روی هارد سیستم خودش ذخیره کند. تنها کار و ارتباطی که کاربر می تواند داشته باشد این است که به مدیریت سایت یک ایمیل ارسال کند که من اشکالی می بینم یا نظری دارم. پایگاه های "وب دویی"کاملا برعکس است، اگر در پایگاه " وب یک "، کاربر دخالتی در محتوا ندارد، ولی" وب دو " اصطلاحی است برای پایگاه های کاربر محور. یعنی کاربران اربابان و مدیران اصلی سایت هستند. کاربران هستند که محتوا را توسعه می دهند، محتوا را تصحیح می کنند و به محتوای علمی جهت می دهند، لذا در یک کلام اصطلاح "وب دویی" یعنی این است کاربران هستند که ورود اطلاعات می کنند، مدیریت و نظارت بر محتوا دارند. لذا اگر بتوانیم محققان را به این سمت سوق دهیم که خودشان بیایند و وارد فضای علمی سایت بشوند و محتوای سایت را توسعه بدهند، تقریبا توانستیم به فضای "وب دویی" نزدیک بشویم.

 

*در پایان اگر مطلبی باقی مانده است بفرمائید؟

 

چون بناست در این گفتگو معرفی از پایگاه داشته باشیم باشد، اجازه بدهید در آخر عرایضم چند جمله ای در رابطه با اینکه خود پایگاه فعلا چه قابلیت هایی دارد و الان چه شرایطی را برای محققان در نظر گرفته ایم را بیان کنم. ما در پایگاه اندیشوران، یکی از مهم ترین شرایطی که در نظر گرفتیم این است که این صفحه را آزاد در اختیار محققان قرار دادیم که خودشان بتوانند اطلاعات را وارد کنند و این ویژگی خودروزآمد بودن سایت بهترین ویژگی است که محققان در اختیار دارند و می توانند از هر جای کشور یا دنیا اطلاعات شان را هر لحظه به روز رسانی، حذف و اصلاح کنند و نسخه های قبلی اطلاعات خود را نیز داشته باشند، مثلا فرض کنید اگر کاربران سه بار زندگی نامه شان را ویرایش کنند و می توانند هر سه نسخه را داشته باشند که نسخه ی اولیه زندگی نامه ی من چه بوده، نسخه ی دوم چه بوده و نسخه ی سوم چه بود.یکی از مهم ترین ویژگی های این بحث، ایجاد رزومه علمی یا شرح حال علمی محققین است. هر محقق در اندیشوران می تواند خیلی سریع یک شرح حال علمی از خودش را چاپ کند و در اختیار شاگردانش قرار بدهد یا در اختیار کسانی که روزمه ی علمی را تقاضا کردند قرار دهد. بحث دیگری که جا دارد به آن اشاره شود این است که در سال 91 اخبار ویژه اندیشوران راه اندازی شد، و این بخش یک بخش بسیار مهم هست و احساس می کنیم به حال محققان بسیار مفید است. چرا که در این بخش اخبار و اطلاعات مورد نیاز محققان حوزوی ثبت و عرضه می گردد. از جمله این خدمات، اخبار مربوط به فرصت های شغلی ونیز تازه های علمی پژوهشی در حوزه علوم اسلامی و علوم انسانی می باشد. همچنین در این بخش اخبار و اطلاعات مربوط به زمینه های تحصیلی محققان و پژوهشگران در حوزه علو م انسانی واسلامی اطلاع رسانی می شود. به بحث یادداشت ها نیز مفصل در بین عرایضم اشاره کردم. ایجاد گروه های تخصصی. ما در اندیشوران این گروه ها را ایجاد کردیم که اولین گروه تخصصی مان، اساتید اخلاق هستند و انشاءالله سعی داریم در آینده گروه های تخصصی دیگر را هم در کنار اساتید اخلاق ایجاد کنیم.من هم مجددا تشکر می کنم از اینکه این فرصت را در اختیار پایگاه اندیشوران قرار دادید.

منتشر شده در : حوزه نت

/ 1 نظر / 6 بازدید
عبدالعلی زاده

سلام دوست عزیز... وبلاگ خوبی داری... خوب و مفید... و به روز... به ماهم سری بزن... اگه خوشت اومد مارو با نام اورمیاپرس لینک کن و به ما اطلاع بده با چه نامی شما را لینک کنیم... اگرم خوشت نیومد نظر یادت نره... حتی انتقاد... مخلصیم...