واکاوی شخصیت عظیم زینب کبری

مقام بالای زینب کبری

در تمام عالم چه قبل از اسلام و چه بعد از آن و در جوامع مسلمان و غیر مسلمان از قدیم تا حال و از حال تا قیامت اول زن نظام هستی  سیده النسا العالمین فاطمه زهرا و بعد از او  زینب کبری سلام الله علیها است و این حقیقت امری مسلم بین علما و اندیشمندان است و نیاز به توضیح و تفصیل ندارد کسی که به تاریخ عالم و جامعه بشریت و جامعه زنان آشنایی داشته باشد در این مسئله تردیدی نخواهد داشت .

البته ممکن است در اثر بی اطلاعی و عدم اطلاع به تاریخ ؛ استبعادی هم صورت بگیرد اما پس از مراجعه به تاریخ و مطالعه احوال پیشینیان این استبعاد مرتفع می‌شود .

خصوصیات شخصیتی زینب کبری

در محضر شش انسان کامل

حضرت زینب انسان‌های کاملی را درک کرده‌اند و نه تنها درک کردند بلکه از نظر نسبی به آن انسان‌ها  و به آن خاندان مرتبط هستند زینب فرزند علی بن ابیطالبی است که دومین شخصیت جهان آفرینش و به تعبیری نفس پیامبر است  گرچه خود علی با توجه به اینکه پیامبر ، مقام خاتمیت دارد و علی خلیفه و وارث اوست و به نحوی تقدم و تأخری بین ایشان است فرمود : « َ إِنَّمَا أَنَا عَبْدٌ مِنْ عَبِیدِ مُحَمَّدٍ ص‏ ؛  کافی ج : 1 ص : 90» لکن با توجه به آیه مباهله « فَمَنْ حَاجَّکَ فیهِ مِنْ بَعْدِ ما جاءَکَ مِنَ الْعِلْمِ فَقُلْ تَعالَوْا نَدْعُ أَبْناءَنا وَ أَبْناءَکُمْ وَ نِساءَنا وَ نِساءَکُمْ وَ أَنْفُسَنا وَ أَنْفُسَکُمْ ثُمَّ نَبْتَهِلْ فَنَجْعَلْ لَعْنَتَ اللَّهِ عَلَى الْکاذِبینَ ؛ آل عمران 61 »  حضرت نفس پیامبر است و زینب کبری از صلب چنین شخصیتی به ظهور رسید و این کم شانی برای ایشان نیست زینب مادری چون فاطمه زهرا دارد و از رحم چنین انسانی به ظهور رسیده و جد بزرگوار ایشان  رسول الله است و برادرانی مانند امام حسن و امام حسین علیهما السلام  دارد و این خاندان در جهان آفرینش خاندان ممتازی هستند پس اصل انتساب به این خاندان "له شانا من الشان" و جدای از این انتساب ایشان محضر انسان کامل را درک کرده‌اند آن هم شش انسان کامل یعنی رسول اکرم ؛ علی بن ابیطالب ، فاطمه زهرا ؛ حسنین ، زین‌العابدین و به قولی امام محمد باقر علیهم السلام و هر یک از ایشان به تنهایی  یک دوره‌ای از آفرینش هستند و انسان کامل به تنهایی افضل است از دوره‌ای از دوره‌های  آفرینش و حضرت زینب درک محضر چنین انسان‌هایی کرده است و این مطلبی است که نمی‌توان به سادگی از کنار آن گذشت و این انتساب و درک چنین شخصیت‌های بزرگی در تکون شخصیت انسان بسیار موثر است .

ظهور امور غریبه در دوران کودکی و طفولیت

در دوران طفولیت و کودکی اموری از این بی بی به ظهور رسید که می‌تواند شاهد صدقی بر این مدعا باشد ؛ نقل شده است  « روزى زینب کبرى (س) که کودکى بود روى زانوى پدر بزرگوارش نشست حضرت امیر (ع) فرمود: دخترم بگو احد. گفت. فرمود: بگو اثنین: ساکت شد و به پدر گفت زبانى که احد گفت چرا دو بگوید؟ حضرت‏ دختر را به سینه چسبانید و بوسید ؛ زندگانى فاطمه (س)، رسولى محلاتى، ص 272» البته این مطلب درباره حضرت عباس نیز نقل شده است ، این مطالب بلند چگونه از کودکی صادر می‌شود و چه توجیهی برای آن می‌توان داشت ؟! این‌گونه سخن گفتن و درک را تنها در انسان کامل می‌توان یافت .

در روایت دیگری نقل شده است  نقل شده است «  قِیلَ لَمَّا کَانَ الْعَبَّاسُ وَ زَیْنَبُ وَلَدَیْ عَلِیٍّ ع صَغِیرَیْنِ قَالَ عَلِیٌّ ع لِلْعَبَّاسِ قُلْ وَاحِدٌ فَقَالَ وَاحِدٌ فَقَالَ قُلِ اثْنَانِ قَالَ أَسْتَحِی أَنْ أَقُولَ بِاللِّسَانِ الَّذِی قُلْتُ وَاحِدٌ اثْنَانِ فَقَبَّلَ عَلِیٌّ ع عَیْنَیْهِ ثُمَّ الْتَفَتَ إِلَى زَیْنَبَ وَ کَانَتْ عَلَى یَسَارِهِ وَ الْعَبَّاسُ عَنْ یَمِینِهِ فَقَالَتْ یَا أَبَتَاهْ أَ تُحِبُّنَا قَالَ نَعَمْ یَا بُنَیَّ أَوْلَادُنَا أَکْبَادُنَا فَقَالَتْ یَا أَبَتَاهْ حُبَّانِ لَا یَجْتَمِعَانِ فِی قَلْبِ الْمُؤْمِنِ حُبُّ اللَّهِ وَ حُبُّ الْأَوْلَادِ وَ إِنْ کَانَ لَا بُدَّ لَنَا فَالشَّفَقَةُ لَنَا وَ الْحُبُّ لِلَّهِ خَالِصاً فَازْدَادَ عَلِیٌّ ع بِهِمَا حُبّاً وَ قِیلَ بَلِ الْقَائِلُ الْحُسَیْنُ ع مستدرک‏الوسائل ج : 15 ص : 215 »

زینب کبرى در حالی که دختر بچه کوچکی بود. گفت: بابا من را دوست دارى؟ گفت: بله! تو را دوست دارم. گفت: خدا را هم دوست دارى؟ امام گفت: بله خدا را هم دوست دارم. زینب گفت: نه نمى‏شود. در یک دل دو تا دوستى جمع نمى‏شود. بعد خود حضرت زینب گفت: تو خدا را دوست دارى، منتها چون ما بچه هستیم، به ما محبت دارى و شفقت دارى و دوستى اصلى مال خداست‏

گویا زینب به پدر درس می‌دهد و در حقیقت درس پس می‌دهد و شنیدن چنین سخنی از طفلی خردسال شنیدن دارد و حکایت از این دارد که او انسانی فوق معمول و برتر از دیگران است

نگاهی به القاب زینب کبری

نگاهی دقیق تر  به لقب ام المصائب

در باره این شخصیت بزرگ اسلام و افتخار جامعه زنان القاب و کنیه‌های فراوانی ذکر شده است نقل و صرف نظر از کنیه‌های معروف سه کنیه " ام المصائب" ؛ "ام الرزیا" ؛ "ام النوائب" ایشان قابل توجه می‌باشد من می‌خواهم نسبت به این سه کنیه نگاه دیگری بر خلاف آنچه معروف و مشهور است ارائه دهم  آنچه که معروف است این است که چون او از کودکی تا رحلت مصائب زیادی دیدند لذا به او ام المضائب می‌گویند اما اگر دقت شود قضیه دقیق‌تر است و شریف‌تر از این‌ها است "ام " در لغت به دو معنا است   الف ) اساس و ریشه 2 ) پناهگاه ؛ ملجأ و مأوی ؛ من می‌خواهم معنی دوم را ترجیح دهم و شاید معنای اول به نحوی درست نباشد که بگوییم اساس و ریشه  همه مصائب زینب است بلکه معنی صحیح معنای دوم است و باید گفت : زینب پناهگاه مصیبت‌هاست ، خود مصیبت که مصیبت است و افراد را از پا در می‌آورند در مقابل عظمت زینب از پا می‌افتد و این معنا ، معنای دقیقی‌تری است و باید مورد توجه قرار بگیرد.

دیگر القاب زینب کبری

در میان القاب ایشان القاب فوق‌العاده ای به چشم می‌خورد اگر بخواهیم فهرست‌وار این القاب را  ذکر کنیم عبارتند از ؛ عالمه غیر معلمه ، عقیله بنی‌هاشم ؛ معصومه صغری ؛ ولیة الله ؛ امینة الله ، نائبة الزهرا ء؛ نائبة الحسین ؛ عقیلة النساء ؛ شریکة الشهدا ء ؛ بلیغه ؛ فصیحة ؛ عابدة آل علی ؛ فاضلة ؛ شریکة الحسین ؛ الراضی بالقضا و القدر و ...

ولیة الله

و این القاب در بین نصوص و کتب تاریخ هم از ناحیه ائمه و هم از ناحیه علما رجال و تراجم ذکر شده است و در راس همه این‌ها لقب " ولیة الله"  قرار دارد و هر لقبی که برای ایشان ذکر شده است همه فروعات همین مقام ولایت زینب کبری می‌باشد "ولایت" از ماده "ولی" است و "ولی" به معنی "شدت قرب" می‌باشد به نحوی که بین  دو شی فاصله‌ و حجابی وجود نداشته باشد از ریشه "ولی" یک "ولایت" به کسر "واو" ساحته می‌شود و یک "ولایت" به فتح "واو" ساخته می‌شود .

وزن "فعالة" در زبان عربی دلالت بر شانی از شونی جمعی و اجتماعی می‌کند ، مثل "سقایة" و "تجارة" و .. و "ولایت" به معنی "تدبیر امور" است و اگر نسبت به انسان‌ها درنظر بگیریم یعنی تدبیر امور انسان‌ها و اگر به معنی مطلق بگیریم یعنی "تدبیر ما سوی الله" و کل عالم هستی اما "ولایت" به "فتح واو" به معنی "محبت و دوستی" است و در هر دوی این‌ها شدت قرب ملحوظ است در "ولایت"  به معنی "تدبیر امور" کسی می تواند ولایت داشته باشد که با اشیاء و موجودات و کثراتی که تدبیر آن‌ها را بعهده دارد یکی شده باشد و با آن‌ها اتحاد برقرار کرده باشد و اگر انسان از مجموعه تدبیری خودش دور شود این تدبیر محقق نمی شود و ولایت نیست لذا در میان نصوص دینی که از "ولی" و "ولی خدا" و "مقام ولایت" صحبت می‌شود این‌گونه استفاده می‌شود که "ولی" کسی است که با مردم هست با مجموعه هست و تافته جدا بافته نیست و از آنها و در میان آن‌ها است و مسئله تدبیر با دربان و حاجب و واسطه خوردن پا نمی‌گیرد چون از حقایق و واقعیت‌ها دور می‌ماند و در "ولایت" به معنی محبت نیز این‌گونه هست ، "محب" باید فانی در محبوبش باشد و بین او و محبوب نباید فاصله‌ای باشد و "ولی الله" به معنی اول کسی است که از جانب حق متعال تعیین شده و شان ولایت و شئون جمعی را بعهده دارد و "ولایت" به معنی دوم یعنی عاشق و فانی خدا و لقب "ولیة الله" در باره بی بی زینب کبری آمده است هر دو  معنی درباره شخصیت عظیم زینب کبری صدق می کند و این یعنی زینب کسی است که می‌تواند سرپرستی کند و در حوادث و مشکلات و مصائب خویشتن دار باشد و تسلط بر نفس داشته باشد و اداره امور را بدست گیرد و همچنین "ولی" به معنی فانی در حق نیز بر این بانوی مجلله صادق است ،  شما تصور کنید اگر کودکی در خانواده مریض شود این امر چقدر آرامش روانی خانواده را مختل می کند چه رسد به اینکه او ار دنیا برود در حادثه بزرگ کربلا که اباعبدالله و یارانش با آن وضع فجیع به شهادت رسیدند و رنگین‌ترین صحنه تاریخ را نوشته شد و به تعبیر امام صادق علیه السلام  « لَکِنْ لَا یَوْمَ کَیَوْمِکَ یَا أَبَا عَبْدِ اللَّهِ ؛ بحارالأنوار ج : 45 ص : 218 » آن کسی که در صحنه حاضر شد حسین است اما کسی که صحنه گردان جریان کربلاست زینب است زینب کارگردان حماسه عاشوراست بود .

این امور خارج از طاقت بشری که از ایشان دیده می‌شود اگر ولایت نیست چیست ؟ زینب از همان کودکی فانی فی الله بود چه برسد به تطوارات و تکاملاتی که برای او فراهم شد ] و بقول استاد شهید مرتضی مطهری ( ره ) : زینب با آن عظمتى که از اول داشته است- و آن عظمت را در دامن زهرا علیها السلام و از تربیت على علیه السلام به دست آورده بود- در عین حال زینبِ بعد از کربلا با زینب قبل از کربلا متفاوت است، یعنى زینب بعد از کربلا یک شخصیت و عظمت بیشترى دارد.                        (مجموعه ‏آثاراستادشهیدمطهرى، ج‏17، ص: 60) [

اگر این لقب " امینة الله " بودن را اساس قرار بدهیم قضیه " عَالِمَةٌ غَیْرُ مُعَلَّمَةٍ " بودن حضرت نیز روشن می شد  زینب چون "ولی الله" است " عَالِمَةٌ غَیْرُ مُعَلَّمَةٍ فَهِمَةٌ غَیْرُ مُفَهَّمَة ؛بحارالأنوار ج : 45 ص : 164" است .گاهی علم انسان کسبی و رسمی است و گاهی علم او از ناحیه « وَ عَلَّمْناهُ مِنْ لَدُنَّا عِلْماً ؛ کهف ، 65 » افاضه شده است و به قول خواجه حافظ شیرازی

نگار من که به مکتب نرفت و خط ننوشت *** بغمزه مسئله آموز صد مدرس شد

بی بی زینب کبری سلام الله علیها به غمزه آن علوم ومعارف را بدست آورد.

عقیلة بنی هاشم:

 "عقیله بنی هاشم" از دیگر القاب آن حضرت است " عقیلة" بر وزن "اصیله" ، "الاصیل من کل شی" در میان بنی‌هاشم کسی که از همه با اصل و نسب‌تر بود و نسخه مطابق با اصل بود بی بی زینب است .

معصومه صغری :

"معصومه صغری "در مقابل "معصومه کبری" از دیگر القاب حضرت لقب " معصومه صغری " می‌باشد  در بین امت اسلامی 14 معصوم داریم اما این کلام به معنای این نیست که ما دیگر معصومی ولو در درجات پایین‌تر نداشته باشیم ، به تعبیر دیگر بلا تردید ما 14 معصوم داریم اما افراد دیگری هم داریم که با توجه به علم و معرفت و مقام ولایت ایشان خود را به عصمت نزدیک کرده‌اند اگر پذیرفتم ریشه عصمت در ولایت است و همه حقایق بر ولی الله آشکار است ثمره این ولایت و معرفت عصمت است لذا می‌توان برای زینب کبری سلام الله علیها  مقام عصمت قائل شد بدون اینکه عدد 14 معصوم نیز بهم بخورد .

امینة الله :

از دیگر القاب ایشان لقب "امینة الله" است  ایشان شخصیتی است که حق تعالی او را امین سرّ خود قرار داده و اسراری الهی را در این شخصیت بودیعه نهاده است .

نائبة الزهرا  :

خود نیابت کردن از شخصیتی "له شان من الشان"  خود نیابت حکم خاصی دارد زینب ، نائبة الزهرا است و همان علو درجه‌ای که برای اوست برای زینب هم هست .برای مثال گاهی از طرف شخصیتی بزرگ نائب می شدم و مطالبی را به نیابت ازایشان به مجمعی می رساندم نحوه برخورد ایشان با من تفاوت داشت و احترام خاصی قائل می شدند لذا می بینیم خودنیابت حکم خاصی دارد .

 بلیغة :

از دیگر القاب حضرت " بلیغة " می‌باشد خطبی که ایشان در قضیه کربلا در شام و کوفه انشاء نمودند شانه به شانه خطبه‌های پدر بزرگوار ایشان علی بن ابیطالب می‌زند ؛ از حذیم بن شریک اسدىّ روایت شده است که چون علىّ بن حسین علیهما السّلام را با زنان از کربلا آوردند ... و جریانات را ذکر می کند و در ادامه می گوید آنگاه زینب دخت علىّ علیهما السّلام سوى مردم اشارت کرد که خاموش باشید.حذیم می گوید: هرگز بانویى پرده‏نشین گویاتر از وى ندیدم، گوئى بر زبان علىّ علیه السّلام سخن مى‏راند، و مردم را اشارت به سکوت فرمود، دمها فرو بسته شد و هر زنگى از بانگ بایستاد، آنگاه پس از حمد و ثناى الهى و صلوات بر رسول خدا صلّى اللَّه علیه و آله خطبه خود را شروع کرد ؛ احتجاج-ترجمه جعفرى، ج‏2، ص: 107 » .

معلمة :

زینب کبری علاوه بر عالمه بودن کرسی تدریس داشتند و مفسر بزرگ قرآن و از روات حدیث هستند ، در سلسله سندخطبه ای که از حضرت فاطمه نقل شده است حضرت زینب قرار دارد و همچنین محمد بن عمر ، عطا بن سایب  ، فاطمه بنت الحسین ، از ایشان روایت نقل کرده‌اند .

عابده آل علی :

 عابده آل علی از دیگر القاب حضرت است و عبادت در این خاندن امری بدیهی است امام زین‌العابدین علیه السّلام در روز و شب هزار رکعت نماز مى‏گزارد و دفتر عبادات على علیه السّلام را مى‏نگریست و آن را چون افسرده‏اى از دست مى‏افکند که «ما کجا و عبادت على علیه السّلام کجا؟! ؛ ینابیع المودة، ص 150، شرح نهج البلاغه، ج 1، ص 9 » و همین مسئله را نسبت به علی عرض کردند و حضرت فرمود شما عبادت رسول الله را ندیده اید و تازه خود پیامبر اکرم هم می فرمایند : « مَا عَبَدْنَاکَ حَقَّ عِبَادَتِکَ وَ مَا عَرَفْنَاکَ حَقَّ مَعْرِفَتِکَ ؛  بحارالأنوار ج : 68 ص : 23 » لذا این امور دراین خاندان امری بدیهی است و کسی که در چنین خانواده‌ای بزرگ شده است طبیعتا به سمت و سوی این امر سوق پیدا می‌کند علاوه بر اینکه ولایت و علم و معرفت او در این او تاثیر دارد لذاست که ایشان عابده آل علی است به گونه ای که حضرت در حادثه کربلا و لو نشسته نماز شبش را ترک نکرد و نمی‌شود به سادگی از کنار این مطالب گذشت و این حکایت از این امر دارد که او عابده آل علی است حضرت زینب (س) در عبادت ثانى حضرت زهرا (س) بود، تمام شبها را به عبادت، تهجّد و تلاوت قرآن سپرى مى‏کرد. حضرت در طول عمر تهجّد و شب زنده دارى‏اش ترک نشده است حتّى در شب یازدهم محرّم امام زین‌العابدین مى‏فرماید: در شب یازدهم محرم دیدم نشسته نماز مى‏خواند. نیز آن بزرگوار مى‏فرماید: با این همه مصیبت و اندوهى که به ما روى آورده اما در مسیرى که به شام مى‏رفتیم نافله‏هاى شب عمه‏ام اصلًا ترک نشد، امام حسین (ع) در آخرین وداع با خواهرش زینب به او فرمود: « یا اختاه لاتنسینى فى نافلة اللّیل » ، خواهرم مرا در نماز شب فراموش نکن. هم چنین از فاطمه دختر امام حسین (ع) چنین نقل شده که: عمّه‏ام زینب در شب دهم محرم در محراب عبادت مشغول مناجات بود و با خدا راز و نیاز مى‏کرد در حالى که چشمى از ما به خواب نرفته و ضجّه‏هاى‏مان آرام نشده بود. نیز از امام سجاد نقل شده: هنگامى که ما را از کوفه به سوى شام حرکت مى‏دادند عمه‏ام زینب مرتب نمازهاى واجب و مستحب خویش را انجام مى‏داد و در بعضى از منازل نمازش را شسته مى‏خواند، وقتى سبب را پرسیدم؟ گفت: به خاطر گرسنگى و ضعف؛ زیرا سه شبانه روز غذا نخورده بود و سهم غذایش را در میان کودکان تقسیم کرده بود.( زینب الکبرى، جعفر نقدى، ص 62- 61 )

ذره بین :

  • در تمام عالم چه قبل از اسلام و چه بعد از آن و در جوامع مسلمان و غیر مسلمان از قدیم تا حال و از حال تا قیامت اول زن نظام هستی  سیده النسا العالمین فاطمه زهرا و بعد از او  زینب کبری سلام الله علیها است
  • انسان کامل به تنهایی افضل است از دوره‌ای از دوره‌های  آفرینش و حضرت زینب درک محضر چنین انسان‌هایی کرده است
  • زینب پناهگاه مصیبت‌هاست
  • صحنه گردان جریان کربلا زینب است زینب کارگردان حماسه عاشوراست بود
  • در راس همه القاب زینب کبری لقب  " ولیة الله"  قرار دارد و هر لقبی که برای ایشان ذکر شده است همه فروعات همین مقام ولایت زینب کبری می‌باشد
  • زینب از همان کودکی فانی فی الله بود.
  • ایشان شخصیتی است که حق تعالی او را امین سرّ خود قرار داده

 

 

/ 0 نظر / 8 بازدید