آیت الله سبحانی و پاسخ به شبهات

با سلام و عرض ادب به عنوان سئوال اول بفرمایید که چند سال در محضر آیت الله علامه سبحانی بوده اید ؟

حقیر حدود 25 سال با ایشان مراوده علمی داشته ام و از ایشان استفاده های فراوانی کرده ام مخصوصا در مسائل علم کلام ، خداشناسی و امام شناسی و اصول ریال مقداری هم فقه .

از آنجاییکه موضوع بحث ما رویکرد آیت الله سبحانی در پاسخ به شبهات روز جامعه دینی می اشد قبل از ورود به بحث لطفا تعریفی از شبهه ارائه داده و وظیفه حوزه های علمیه در عرصه پاسخ به شبهات روز یان نمایید ؟

شبهه به معنی امر مشتبه است چرا که بخشی از مطالب آن حق و بخشی دیگر باطل است و زمانی که این دو با هم در می آمیزند شبهه تولید می گردد ، شبهه گاهی بسبار عمیق است و گاهی ساده است و حوزه های علمیه نسبت به شناسایی شبهات و پاسخ علمی نسبت به مسائل شبهه انگیز در جامعه مسئولیت دارد . اما درباره رویکرد آیت الله سبحانی در پاسخ به شبهات باید بگویم که ایشان در رد شبهه ید طولایی دارند و در این فن بسیار ماهر و چیره دست هستند چرا که ایشان از شاگردان مبرز علامه طباطبایی (ره ) بوده اند  و در این جهت تسلط قویی دارند و ایشان در پاسخ به شبهات به نحو اعجاب آوری وارد می گردد.

نحوه ورود آیت الله سبحانی در پاسخ و شناسایی شبهات چگونه می باشد ؟

شیوه مفید و روش رویکردی علامه سبحانی در پاسخ به شبهات به این نحو است که معظم له در ابتدا شبهه را کاملا شناسایی می کنند تا متوجه شوند ریشه و مبدء این اشکال از کجاست و سپس به پاسخ آن می پردازند او خوب شبهات را شناسایی و پاسخ می دهد و دئب ایشان در پاسخ به شبهات همانند روش علامه محمد حسین طباطبایی می باشد .

از منظر آیت الله سبحانی آداب پاسخ به شبهات چیست ؟

الف )شناسایی و فهم دقیق شبهه بگونه ای که ریشه ظهور این شبه را به خوبی کالید شکافی می کنند  تا متوجه شوند که چرا این شبهه القاء شد  و سپس پاسخ مناسبی به آن شبهه داده می شود .ب) رعابت ادب: ادب و تادب از دیگر آن آداب پاسخ به شبهات علمی است و این بخشی از سیره اهل بیت عصمت و طهارت بوده است که نسبت مخالفین خود با ادب مناظره  می کردند و پاسخ شبهات ایشان را می دادند

دغدغه پاسخ به شبهات از چه زمانی یکی از دغدغه های اصلی زندگی علمی آیت الله سبحانی بوده است ؟

ایشان از همان اوائل طلبگی این دغدغه را داشته اند و همواره در راستای پاسخ به شبهات روز جامعه حرکت می کردند .

آیا خاطره زیبایی از ایشان در ذهن دارید؟

یکی از خاطرای که مربوط به همین اواخر است ، وهابیت و علمای وهابی نسبت به ایشان و علمای شیعه  بی ادبی کرده  بودند در سفر هیئتی که به مکه مشرف شده بودند جواب افراد بی ادب را با استدلال های متین و محکمی پاسخ گفتند و این مناظره خاطره انگیزی بود از ایشان .

اگر بخواهید ایشان را در یک جمله معرفی کنید چه می گویید ؟

ایشان دو شاخص مبرز دارند الف ) استفاده از اساتید بزرگ ب) هوشمندی و نبوغ.

/ 0 نظر / 2 بازدید