دلائل بی اقبالی روحانیت به تصدی امامت جماعت مساجد

وضیت فعلی روحانیت از نظر کمی در مساجد چگونه می باشد  ؟

حضور روحانیت در مساجد و تصدی امامت جماعت در مساجد ایران با توجه با تبلیغات اندکی که در این زمینه صورت گرفته است بسیار زیاد است ؛ یعنی با وضعیت تبلیغاتی که ما در این عرصه داریم بیشتر از انتظار ما حضور روحانیت را در مساجد شاهد هستیم ، متاسفانه با همه اهمیتی که امر مسجد دارد جایگاه واقعی ان را شاهد نیستیم اگر این مساجد و توجه به مسجد و روشنگری های ائمه جماعات نبود نه از انقلاب خبری بود و نه از معارف دینی  ؛ با  تبلیغاتی که رسانه های جمعی ما درباره ورزش زنانه و امثال آن می کنند و اقبال عمومی که به آن می شود در مقایسه با تبلیغات اندکی که در امر امامت جماعت مساجد می شود بسیار اندک است .

چرا اقبال روحانیت در تصدی امامت جماعت در دانشگاه ها و مراکز دولتی بیشتر از مساجد است ؟

روحانیت بطور عموم به این مراکز بیشتر رغبت دارند و دلیلیل آن مزایا ویژه ای است که این مراکز دارد مزایایی مانند ؛ درجه ؛ بازنشستگی ، تعطیلات تابستانی و......  بخشی از مزایایی است که موجب توجه روحانیت به این مراکز می شود و با چنین امتیازاتی کسی حاضر نیست امامت جماعت مساجد عمومی را بعهده بگیرد ، متاسفانه ائمه جماعات در مساجد عمومی هیچ یک از این مزایا را شاهد نیستند ، وقت بیشتری هزینه می کنند ؛ در طول سال تعطیلات خاصی ندارند و هیچ امتیازی هم نصیب ایشان نمی شود ضمن اینکه جایگاه اجتماعی  ائمه جماعات در مساجد بیشتر از ائمه جماعات در مساجد عمومی است و همه این عوامل دست دردست هم می دهند و این پدیده را به وجود می آورد ؛ البته در بین روحانیت افراد خالصی که با نیت پاک به امر امامت مساجد اشتغال دارند و هیچ چشم داشتی ندارند فراوان یافت می شود اما بی توجهی به ایشان خود سبب کم توجهی و اقبال کمتر روحانیت به تصدی این پست می شود .

حضور ائمه جماعات شاغل را چگونه ارزیابی می کنید  ؟

ائمه جماعاتی که وقت بیشتری را به مساجد اختصاص می دهند نوعا موفق تر هستند ایشان بهترین ایام و ساعات عمر خویش را به امر مسجد و رتق و فتق امور مسجد و مامومین اختصاص می دهد  و بیشتر و بهتر نتیجه می گیرند ؛ اما روحانیت شاغل نوعا اوقات مرده خویش را به امر مسجد اختصاص می دهند لذا همین امر موجب دلسردی و بی حالی مامومین نیز می شود اگر مرایای خاصی به ائمه مساجدی که تمام وقت در امر مسجد کوشا هستند تعلق بگیرد باعث فراغت بال بیشتر ایشان و توجه بیشتر صنف روحانیت می گردد .

آیا این تفکر که در سابق مردم برای دین بیشتر و بهتر خرج می کردند اما اکنون این وظیفه را به دولت محول کرده اند درست است ؟

علت این نوع تفکر مسائل ارزشی است ، در حال حاضر مردم بیشتر از سابق پول می دهند اما ما باب خیر را بسته ایم ، در قدیم واقف مسجدی می ساخت و به نام خود او معروف هم می شد اما الان مسجد را ساخته اند و نام پایگاه بسیج و کانون را بر در و دیوار آن می زنند و این امر خود موجب اقبال کمتر و بی انگیزیگی خیرین به مسجد سازی میشود و گرنه مردم وقت و سرمایه سرگردان زیادی دارند که باید هدایت شود ، لذا باید با آماده سازی زیر ساخت ها و ساخت مساجد بیشتر و زمینه سازی مزایا و امتیازات ویژه ای برای ائمه مساجد حضور و توجه روحانیت را در مساجد عمومی بیشتر مهیا کنیم .

به نظر شما آیا فرهنگسراها و.... اندک اندک به عنوان رقیب مساجد مطرح نیستند ؟ و جایگاه روحانیت در این مراکز چگونه می تواند باشد ؟ 

 متاسفانه هنوز چشم برخی از مسئولین ما به اروپا و تمدن ایشان است و فرهنگسراها و امثال آن به نوعی گرته برداری از غربی هاست ، مسجد جامع ما مجتمع فرهنگی است ، اگر ما مسلمان هستیم باید پیامبر را الگو قرار دهیم در زمان ایشان مرکزیت همه امور با مساجد بوده است ؛ امام زمان هم که تشریف بیاورند مرکزیت جهان اسلام با مسجد کوفه می باشد لذا احیا مساجد در راس امور قرار دارد و روحانیت نیز جایگاه ویژه خود را دارد.

با توجه به کمبود روحانیت در مساجد شاهد ائمه جماعات غیر روحانی هستیم این پدیده را چگونه ارزیابی می کنید ؟

 آن بحث دیگری است آمریکا بعد انقلاب اعتراف کرد که دولت آمریکا همه منافذ را برای شاه بسته بود  و در همه امور برای او مستشار قرار داده بود اما از روحانیت  غافل مانده بود و محمد رضا شاه پهلوی  آخوند درباری نداشت و اگر داشت انقلاب به این زودی ها به نتیجه نمی رسید لذا سی سال است که در پی بهم ریختن این معادله هستند لذا سعی دارند تا روحانیت را از مساجد دور کنند و تا حدودی هم دراین نقشه موفق بوده اند .

ظهور و بروز ائمه جماعات مساجد در هیئت ها عزاداری چگونه است و باید چگونه می باشد ؟

 هیئت یک حزب اجتماعی مذهبی است و نقش خاص خود را ایفا می کند و با تیپ و هیئت خاصی هم شناخته می شوند  مردم در هیئت ها بروز و ظهور خاصی دارند و با چهره خاصی شناخته می شوند لذا ممکن است هیئتی داشته باسیم که مسجد نیایند اما بعضی به مساجد هم می آیند . البته در بعض شهرها این معادله را درست کرده اند هیئت به نام آقای مسجد است و مثلا می گویند : هیئت مسجد  آیت الله قاضی و .....هیئتی که روحانیت در آن حضور نداشته باشد رسمیت ندارد لذا حضور ائمه جماعات و روحانیت در هیئت ها سبب رسمیت بخشیدن به این مجماع می شود و البته در این زمینه هم باید فعالیت شود .

جمع بندی شما در توضیح علت کمبود روحانی در مساجد چگونه می باشد ؟

 ما نمی خواهیم کسی برای مسجد تبلیغ کند بلکه مزاحم ما نشوند ، رئیس جمهور که گفت می خواهم مسجد بسازم سر از ورزشگاه در آورد اگر یک دهم بودجه هایی که قوه قضائیه داده می شد به امر مسجد و ائمه جماعت اختصاص داده می شد بسیاری از مشکلات و معضلات اجتماعی ما حل می شد ، کار ما مثل این است که هزینه ای جهت سلامت جامعه نمی پردازیم و بعد از ابتلای جامعه به انواع بیماری ها هزینه های سر سام آوری در جهت درمان و رفع این مشکلات انجام میدهیم لذا باید به مساجد و امر ائمه جماعت بیشتر اهتمام داشته باشیم .

با تشکر 

/ 0 نظر / 8 بازدید